Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jak działa towarowa giełda energii

  • Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW), Towarowa Giełda Energii (TGE), Narodowy Bank Węgier i Budapest Stock Exchange, podpisały Porozumienie Term Sheet w którym zadeklarowały powołanie do 30 września 2022 r. spółki Central Post-trade Solutions (CPS)
  • Porozumienie Term Sheet zakłada, że po powołaniu CPS, Towarowa Giełda Energii będzie większościowym akcjonariuszem spółki
  • Postanowienia Term Sheet nie mają charakteru wiążącego, a zawarcie umowy inwestycyjnej uzależnione będzie m.in. od przeprowadzenia przez GPW i TGE procesu „due diligence” i uzyskania wymaganych zgód korporacyjnych

16 grudnia 2021 r. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW), Towarowa Giełda Energii (TGE), Narodowy Bank Węgier i Budapest Stock Exchange, podpisały Porozumienie Term Sheet w którym zadeklarowały powołanie do 30 września 2022 r. spółki Central Post-trade Solutions (CPS), działającej w obszarze post transakcyjnym na rynkach towarowych. Porozumienie Term Sheet zakłada, że po powołaniu CPS, Towarowa Giełda Energii będzie większościowym akcjonariuszem spółki.

Term Sheet określa ramowe warunki dalszych negocjacji. Ostateczny kształt ewentualnej umowy inwestycyjnej może odbiegać od początkowych założeń. Postanowienia Term Sheet nie mają charakteru wiążącego, a zawarcie umowy inwestycyjnej uzależnione będzie m.in. od przeprowadzenia przez GPW i TGE procesu „due diligence” i uzyskania wymaganych zgód korporacyjnych.

- Gratuluję pomysłu i inicjatywy Prezesowi GPW Markowi Dietlowi. Wizjonerstwo na wielką skalę i chęć rozwoju również poza granicami kraju to działania, które podnoszą wartość i które pokazują odpowiedzialne myślenie o rozwoju całej polskiej gospodarki. Jest to dobry przykład jak należy działać - mówi Jacek Sasin, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Aktywów Państwowych.

- Zintegrowanie polskiego i węgierskiego biznesu w ramach spółki Central Post-trade Solutions umożliwi uzyskanie synergii w zakresie stworzenia kompleksowej oferty rozliczeniowej dla całego regionu. Potencjalna transakcja umożliwi stworzenie podmiotu o kompleksowej ofercie dla rynków towarowych – energii elektrycznej, gazu i produktów rolnych. Współpraca z naszymi węgierskimi przyjaciółmi pozwoli
na wprowadzenie przez TGE nowych linii biznesowych oraz przyniesie wiele korzyści także dla innych uczestników z obszaru CEE/SEE -
powiedział Marek Dietl, Prezes Zarządu GPW.

Rozwój oraz rosnąca konkurencja na rynkach towarowych w rejonie CEE/SEE, w tym w szczególności
w zakresie usług rozliczeniowych, stawia przed podmiotami działającymi na tym rynku nowe wyzwania. Odpowiedzią na nie, jest podjęcie działań mających na celu realizację projektów we współpracy międzynarodowej, która ma doprowadzić do rozwoju rynków towarowych (głównie energii i gazu) w rejonie CEE/SEE w szczególności w zakresie rozwoju usług post-tradingowych. Celem projektu jest utworzenie wiodącej na rynku CEE/SEE izby rozliczeniowej dla rynku towarowego, która będzie w stanie konkurować
z innymi podmiotami tego typu z Europy Zachodniej, dzięki m.in. skali prowadzonego biznesu, kompleksowej ofercie oraz wykorzystaniu efektów synergii kosztowych. Nowy podmiot będzie mógł współpracować także z wieloma lokalnymi rynkami energii i gazu w krajach CEE/SEE świadcząc usługi
w ramach nowo realizowanych projektów w tej części Europy. Powstanie CPS umożliwi także rozwój RIF prowadzonego przez TGE poprzez wprowadzenie na rynek nowych produktów.

Reklama

- Podpisane dzisiaj porozumienie jak i zawarcie w przyszłości umowy inwestycyjnej z partnerami węgierskimi, umożliwi stworzenie nowej jakości w obszarze usług post transakcyjnych dla rynków towarowych, głównie energii i gazu, w regionie Europy Środkowej. Mamy nadzieję, że nowe rozwiązanie nad którym pracujemy ze stroną węgierską wzmocni i przyspieszy rozwój rynków towarowych w CEE i SEE oraz wzmocni strategiczną pozycję GK TGE w regionie CEE – podkreślił Piotr Zawistowski, Prezes Zarządu TGE.

- Połączenie KELER CCP i IRGiT pozwoli wszystkim stronom na wzmocnienie infrastruktury post-transakcyjnej i wykorzystanie nowych możliwości biznesowych – powiedział Richard Végh, Prezes Zarządu Budapest Stock Exchange.

***

GPW posiada 100% kapitału zakładowego TGE oraz pośrednio w ramach GK TGE, 100% kapitału zakładowego Izby Rozliczeniowej Giełd Towarowych („IRGiT”).

IRGiT odpowiedzialna jest za rozliczanie i rozrachunek transakcji zawieranych na rynkach prowadzonych przez TGE.

Narodowy Bank Węgier posiada bezpośrednio 53,33% kapitału zakładowego Keler CSD, a Budapest Stock Exchange posiada pozostałe 46,67% kapitału zakładowego Keler CSD.

Reklama

Bezpośrednio Narodowy Bank Węgier posiada 0,1% kapitału zakładowego Keler KSZF Zrt. (Keler CCP), Budapest Stock Exchange jest bezpośrednim właścicielem 0,09% Keler CCP, a pozostałe 99,81% udziałów należy do Keler CSD.

Keler CSD to jedyny centralny depozyt papierów wartościowych na Węgrzech. Spółka jest własnością Narodowego Banku Węgier i Budapest Stock Exchange.

Keler CCP pełni funkcje izby rozliczeniowej w oparciu o funkcję centralnego kontrpartnera, jej zadaniem jest rozliczanie transakcji, a także prowadzenie systemu zabezpieczenia płynności rozliczeń.

Po powołaniu spółki Central Post-trade Solutions, porozumienie Term Sheet zakłada, przeprowadzenie następujących transakcji:

  • TGE wniesie aportem wszystkie akcje w IRGiT do spółki Central Post-trade Solutions,
  • Narodowy Bank Węgier i Budapest Stock Exchange wniosą aportem wszystkie posiadane pośrednio lub bezpośrednio udziały w Keler CCP do spółki Central Post-trade Solutions.

Spółki będą informować o kolejnych krokach związanych z przebiegiem procesu.

Czytaj więcej

Artykuły związane z jak działa towarowa giełda energii