Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

inwestowanie w Fundusze hedgingowe

Na skróty:

  • Fundusze hedgingowe w USA będą musiały przekazywać nadzorowi finansowemu więcej informacji na temat swoich strategii i pozycji
  • Ma to zwiększyć przejrzystość rynku
  • Zdaniem przeciwników pomysłu, doprowadzi to do problemów z wykrywaniem prawdziwych nieprawidłowości ze względu na zalew danymi
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

Amerykańska Komisja Giełd i Papierów Wartościowych (SEC) oraz regulator ds. instrumentów pochodnych (CFTC) wspólnie przyjęły nowe regulacje dotyczące funduszy hedgingowych działających w Stanach Zjednoczonych i mających ekspozycję na amerykańską giełdę. Jak informuję agencja Bloomberga, nowe przepisy będą istotnym zaostrzeniem dotychczasowych regulacji dotyczących przede wszystkim obowiązków informacyjnych, jakie muszą spełniać prywatne fundusze inwestycyjne.

Chodzi przede wszystkim o informacje związane ze strategią inwestycyjną - fundusze hedgingowe będą zobowiązane do ujawniania nadzorowi finansowemu kwartalnych danych na temat posiadanych aktywów, papierów wartościowych, otwartych pozycji z wykorzystaniem instrumentów pochodnych, pozycji krótkich (na spadek cen akcji) czy zaciągniętych pożyczek. Ponadto, zarządzający funduszami hedgingowymi bedą musieli raportować o ekspozycji na swoich kontrahentów i potencjalnych konfliktach interesów.

Reklama

 

Czytaj również: Co przeszkadza Ci zarabiać na rynku? Psychologia inwestowania

 

Oprócz tego fundusze będą musiały osobno raportować swoją ekspozycję na kryptowaluty, w tym również na instrumenty pochodne powiązane z rynkiem krypto (opcje i futuresy), a także na fundusze ETF na bitcoina.

 

Reklama

 

Nowe przepisy zastąpią dotychczasowy obowiązek raportowania przez managerów funduszy hedgingowych tzw. „ogólnych informacji dotyczących strategii funduszu”. Zdaniem SEC był on nieskuteczny, a nawet mógł wprowadzać nadzór w błąd co do rzeczywistego profilu działalności funduszy hedgingowych. Zarządzający dotychczas przedstawiali bowiem ogólne informacje na temat posiadanych papierów wartościowych, ale nie informowali chociażby o tym czy posiadają pozycję długą czy krótką.

Nowe regulacje obejmą fundusze hedgingowe mające aktywa w zarządzaniu przekraczające wartość 500 mln dolarów.

O nowych przepisach SEC i CFTC, które obejmą fundusze hedgingowe po raz pierwszy zrobiło się głośno w 2022 roku. Zdaniem nadzoru ich wprowadzenie było konieczne do zwiększenia przejrzystości rynku i do większej kontroli stabilności sektora finansowego w USA.

Jak nietrudno się domyślić, bardziej restrykcyjne przepisy nie spodobały się tym, którzy zostali nimi objęci. Managed Funds Association (MFA), które reprezentuje m.in. fundusze hedgingowe, stoi na stanowisku, że nowe przepisy nie zwiększą zdolności organów regulacyjnych do monitorowania ryzyka na rynku. Prezes MFA Bryan Corbett w swoim oświadczeniu stwierdził, że „ogromny napływ poufnych danych z funduszy hedgingowych narazi je na ryzyko wycieku wrażliwych informacji, doprowadzi do konsolidacji branży z powodu wzrostu kosztów prowadzenia funduszy.” MFA uważa również, że napływ tak wielu danych do SEC sparaliżuje nadzór i nie przyczyni się do zwiększenia wykrywalności potencjalnych nieprawidłowości.

Reklama

 

Zobacz także: Poważne spadki na giełdzie! W tle “złośliwa” krótka sprzedaż

 

Co ciekawe, część członków obu komisji (SEC i CFTC) również nie jest zbyt optymistycznie nastawiona do nowych regulacji. Twierdzą oni, że zalew nowych, w większości bezużytecznych informacji od funduszy może przeszkodzić w wykryciu prawdziwych źródeł ryzyka.

Prezes SEC Gary Gensler, który jest pomysłodawcą i zwolennikiem nowych przepisów, twierdzi natomiast, że branża funduszy hedgingowych od lat jest trzymana w tajemnicy, a ich wielkość i poziom skomplikowania stosowanych strategii znacznie wzrosły od czasów kryzysu finansowego w 2008 roku. Dlatego też konieczne jest zwiększenie przejrzystości ich działań.

Oczywiście, należy pamiętać że dane wysyłane przez fundusze hedgingowe do komisji nadzoru wciąż będą poufne i pozostali uczestnicy rynku nie będą mieli do nich dostępu.

Reklama

 

Zobacz także: Kara śmierci za giełdowe manipulacje! Zapadł zaskakujący wyrok

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z inwestowanie w Fundusze hedgingowe