Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

inflacja w Szwecji w grudniu

Grudniowy odczyt inflacji w Szwecji okazał się rozczarowujący - dynamika cen w ostatnim miesiącu ubiegłego roku była wyższa niż oczekiwali tego analitycy. I to mimo bardzo wysokiej bazy statystycznej sprzed roku, kiedy szwedzka inflacja notowała szczytowe wartości. W kolejnych miesiącach nowego roku o hamowanie wzrostów cen w Szwecji będzie coraz trudniej.

 

Na skróty:

  • Inflacja w Szwecji okazała się wyższa od oczekiwań, choć zauważalnie niższa od odczytów z listopada
  • Inflacja w całym 2023 roku wyniosła aż 6,9 proc.
  • W odpowiedzi na dane o inflacji kurs korony szwedzkiej spada
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

Inflacja w Szwecji powyżej oczekiwań

W poniedziałek Szwedzki Urząd Statystyczny opublikował grudniowe dane na temat inflacji konsumenckiej oraz bazowej. Inflacja CPI wyniosła 4,4 proc. w skali roku i 0,7 proc. w ujęciu miesięcznym, natomiast inflacja bazowa CPIF (bez uwzględnienia cen żywności i energii, przy stałych stopach procentowych) wyniosła 5,3 proc. w skali roku oraz 0,7 proc. mdm.

Analitycy spodziewali się spadku dynamiki cen do poziomu 4,3 proc. w skali roku oraz 0,6 proc. w porównaniu do listopada ubiegłego roku. Jeśli chodzi zaś o inflację bazową (CPIF), to analitycy zakładali odczyt na poziomie 5,2 proc. w ujęciu rocznym i 0,7 proc. w skali mięsiąca.

Reklama

 

Zobacz także: "Tanie Chiny się skończyły" - gospodarka traci impet. Prof Bogdan Góralczyk dla FXMAG

 

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

Inflacja w Szwecji znajduje się w trendzie spadkowym od początku ubiegłego roku - szczytowy odczyt CPI na poziomie 12,3 proc. w skali roku został wyznaczony w grudniu 2022 roku. Walka z wysoką dynamiką cen konsumpcyjnych w Szwecji była jednak uciążliwa, bo dopiero kilka miesięcy później, w maju ubiegłego, udało się zejść z inflacją poniżej psychologicznego poziomu 10 proc. w ujęciu rocznym (9,7 proc. rdr). 

Reklama

Inflacja CPI w Szwecji wyniosła w listopadzie ubiegłego roku 5,8 proc. w skali roku oraz 0,3 proc. w ujęciu miesięcznym. O ile grudniowy odczyt - ze względu na najwyższą bazę statystyczną z ostatniego miesiąca 2022 roku - zanotował spory spadek dynamiki (rdr), o tyle w kolejnych miesiącach 2024 roku inflacja w Szwecji będzie hamować w wolniejszym tempie, przede wszystkim ze względu na obniżającą się bazę statystyczną.

Jeśli chodzi zaś o inflację bazową CPIF (bez uwzględnienia cen żywności i energii, przy stałych stopach procentowych), to jej zeszłoroczny szczyt na poziomie 9,3 proc. w skali roku został wyznaczony w lutym, zaś poprzednio (w listopadzie 2023 roku) wyniosła ona 5,4 proc. rdr oraz zanotowała spadek o -0,5 proc. w porównaniu do października.

 

Czytaj również: Zaskakujące dane! Inflacja u lidera drożyzny jest już niższa niż w Polsce!

 

Kurs korony szwedzkiej (SEK)

Poniedziałkowe dane o inflacji wywołały mocną reakcję na parach walutowych z koroną szwedzką. Tuż po publikacji odczytu korona szwedzka dynamicznie umocniła się wobec dolara i euro, jednak bardzo szybko ruch ten został wygaszony i szwedzka waluta obecnie notuje osłabienie. Kurs EUR/SEK początkowo spadł o ponad 0,2 proc. do poziomu 11,23 z 11,26, jednak w kolejnych minutach wzrósł do poziomu 11,28.

Podobnie jest w przypadku kursu PLN/SEK - aktualnie za 1 PLN trzeba zapłacić 2,59 korony szwedzkiej.

Reklama

 

 grafika numer 2 grafika numer 2 

 

Sytuacja, w której inflacja wyższa od oczekiwań doprowadza do osłabienia waluty może wydawać się dziwna (bo to sugerowałoby, że bank przez dłuższy czas utrzyma wysokie stopy procentowe), jednak w przypadku Szwecji wynika ona przede wszystkim z poważnych problemów gospodarczych - po raz pierwszy od pandemicznego 2020 roku Szwecja zakończy rok z ujemnym PKB. Wg Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) szwedzka gospodarka w 2023 roku skurczyła się o 0,7 proc. w porównaniu do 2022 r.

Szwedzki bank centralny od kwietnia 2022 roku już osiem razy podnosił stopy procentowe, a mimo tego korona szwedzka straciła jedną piątą swojej wartości względem euro w ciągu dwóch lat.

MFW prognozuje, że inflację w 2024 r. uda się obniżyć do 3,6 proc. (względem 6,9 proc. 2023 r.), a Szwecja powróci na ścieżkę wzrostu gospodarczego (o 0,6 proc. według prognoz). To dobra wiadomość dla polskich eksporterów, mocno powiązanych handlowo z tym rynkiem (w 2022 r. Wartość eksportu z Polski wyniosła 43,5 mld PLN, co daje prawie 20 proc. wzrost rdr).

Reklama

Analitycy Goldman Sachs prognozują, że powrót do wzrostu szwedzkiej gospodarki powinien przełożyć się na umocnienie korony szwedzkiej w najbliższym roku.

 

Sprawdź także: Państwo o najwyższym standardzie życia jest na skraju recesji 

Czytaj więcej

Artykuły związane z inflacja w Szwecji w grudniu