Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

inflacja w japonii 2022

O ile można dyskutować nad ogólnym sukcesem "Abenomiki ", o tyle niedawne zabójstwo najdłużej urzędującego premiera Japonii, Shinzo Abe, imiennika tej polityki, nastąpiło w czasie, gdy w Japonii pojawiły się liczne przeszkody gospodarcze. Jak na ironię, podczas gdy Abenomika miała na celu pomóc krajowi uniknąć spirali deflacyjnej, pojawiło się nowe wyzwanie w postaci historycznie wysokich stóp inflacji, które mogą okazać się trudne do pokonania dla japońskich firm.

Od czasu naszej poprzedniej aktualizacji na temat Japonii, w której badaliśmy wpływ deprecjacji japońskiego jena (patrz: Wielka fala osłabienia jena), globalna inflacja nadal się nasila. Chociaż nadal znajdujemy atrakcyjne możliwości inwestycyjne w Japonii, bylibyśmy niedbali, gdybyśmy nie zwrócili uwagi na wpływ globalnej inflacji na japońskie spółki.

Przez wiele lat japoński indeks cen konsumpcyjnych (CPI) i indeks cen producentów (PPI) pozostawały w szerokim zakresie. W ciągu ostatnich 20 lat koszty producentów, w wartościach bezwzględnych, poruszały się średnio o około 2,3% rok do roku (Y/Y), podczas gdy koszty konsumentów, w wartościach bezwzględnych, poruszały się średnio o mniej niż 1% Y/Y.

 

Inflacja w Japonii może nadrabiać zaległości

Reklama

W ciągu ostatniego roku wspomniany wyżej trend uległ zmianie. Wyższe poziomy globalnej inflacji przełożyły się na wyraźnie wyższą, niemal dwucyfrową (+9,3%) inflację kosztów produkcji wśród przedsiębiorstw. Natomiast koszty ponoszone przez konsumentów tylko nieznacznie wzrosły (+1,2%) w pierwszym kwartale tego roku.

Innymi słowy, skala wzrostu kosztów dla producentów w Japonii w ciągu ostatniego roku była prawie ośmiokrotnie wyższa niż wzrost kosztów dla konsumentów - różnica ta jest prawie dwukrotnie większa od historycznej normy z ostatnich dwóch dekad. (Patrz wykres poniżej).

Należy przyznać, że Japonia wykazuje nieco inną dynamikę kosztów pracy niż inne kraje. Na przykład inflacja płacowa w Japonii jest na ogół bardziej umiarkowana niż w Stanach Zjednoczonych, co częściowo wynika z praktyki "zatrudnienia na całe życie" (Shushin Koyo) w niektórych branżach. Jednak inne koszty produkcji, takie jak towary, transport i czynsze, pozostają podatne na inflację.

Stąd tytuł niniejszego opracowania: "Gdzie się podziały wszystkie sklepy za 100 jenów?". Odpowiedź jest taka, że zostały one zmuszone albo do podniesienia cen, albo do zamknięcia swoich drzwi, ponieważ nie mogą już dłużej ignorować presji inflacji.

W miarę jak świat wycofuje się z akomodacyjnych warunków finansowych - które zostały przedłużone przez pandemię COVID-19 - biorąc pod uwagę wszystkie bodźce fiskalne dostarczone przez rządy, jest teraz ogólnie więcej waluty na zakup mniejszej ilości towarów i usług, a pandemiczne zakłócenia w łańcuchach dostaw jeszcze bardziej spotęgowały ten problem. W rezultacie koszty wzrosły, a inflacja jest obecnie globalnym problemem.

Reklama

Dotyczy to również Japonii. Z ostatnim odczytem wskaźnika PPI na poziomie prawie 10% - co jest poziomem niespotykanym od 1980 roku - dopiero się okaże, czy firmy w Japonii będą w stanie powstrzymać się od przenoszenia pełnego zakresu wzrostu kosztów na klientów. Może to mieć wpływ na udział w rynku, pozycję konkurencyjną i długoterminową rentowność.

 

Klejnoty w surowym stanie

W miarę jak marże zysku znajdują się pod presją, uważamy, że te przeszkody tworzą środowisko, które powinno nagradzać wymagających inwestorów skupionych na różnicowaniu i identyfikowaniu tych firm, które są przygotowane na pokonanie tych przeszkód, oraz tych, które nie są w stanie tego zrobić.

Podczas gdy środowisko inwestycyjne może być trudne w obliczu kilku makroekonomicznych czynników głównych, my w Templeton Global Equity Group koncentrujemy się na identyfikacji spółek zdolnych do konsekwentnego generowania wartości w tym niestabilnym okresie i z uwagą przyglądamy się tematom strukturalnym, które mogą umożliwić japońskim spółkom zachowanie odporności zarówno w obecnym środowisku, jak i w przyszłości. Należą do nich:

Automatyzacja: W środowisku o wysokiej inflacji, zaostrzonej przez niedobory siły roboczej, przedsiębiorstwa znajdują się pod rosnącą presją inwestowania w rozwiązania automatyzacyjne w celu zwiększenia wydajności. Japonia oferuje możliwości inwestowania w globalnych liderów w większości elementów łańcucha wartości automatyzacji, w tym przekładnie redukcyjne, serwomotory, sterowniki, czujniki, roboty przemysłowe i skomputeryzowane urządzenia sterowane numerycznie (CNC).

Reklama

Transformacja cyfrowa: COVID-19 był kluczowym katalizatorem w przyspieszeniu transformacji cyfrowej w organizacjach na całym świecie ze względu na zapotrzebowanie na bardziej odporne praktyki pracy oraz zmiany w sposobie życia i pracy ludzi. Tempo transformacji cyfrowej wzrosło w świecie po konferencji COVID-19, ponieważ niedobory siły roboczej i środowisko inflacyjne zmuszają rządy i przedsiębiorstwa do dążenia do zwiększenia wydajności i wprowadzenia nowych modeli operacyjnych. Istnieje szereg japońskich firm o konkurencyjnej pozycji wzdłuż łańcucha wartości, który obejmuje półprzewodniki, sprzęt komputerowy, oprogramowanie i integratorów systemów.

Liderzy rynku: Obecne środowisko inflacyjne, choć stanowi wyzwanie, pomoże również stworzyć możliwości wzrostu dla liderów rynku, którzy mogą pomóc w rozwiązaniu problemów klientów, zdobyć udział w rynku od słabszych konkurentów i skonsolidować branże. Liderzy rynkowi to firmy z silnymi osiągnięciami w zdobywaniu udziału w rynku, silnymi bilansami i atrakcyjnymi zwrotami z kapitału.

Restrukturyzacje przedsiębiorstw: Ruch restrukturyzacji przedsiębiorstw z ery Abenomics nadal dostarcza możliwości inwestycyjnych. Wartość dla akcjonariuszy jest odblokowywana i tworzona w miarę, jak japońskie firmy poprawiają praktyki zarządzania, repozycjonują portfele biznesowe pod kątem możliwości wzrostu, sprzedają firmy niezwiązane z podstawową działalnością i zwracają kapitał akcjonariuszom.

Zabezpieczenie przed inflacją: W świecie doświadczającym niedoboru wielu rzeczy, firmy, które posiadają dostęp do elementów o ograniczonej podaży, lub te, które mogą skorzystać z rosnących stóp procentowych - takie jak towary, nieruchomości i finanse - mogą być lepiej zabezpieczone przed inflacją. Mogą one dodatkowo oferować inwestorom stosunkowo defensywną postawę w zmiennym otoczeniu rynkowym.

Podsumowując, podczas gdy większość świata wciąż debatuje nad tym, czy działania banków centralnych na świecie spowodują "twarde" czy "miękkie" lądowanie, uważamy, że obecny rynek w Japonii oferuje możliwość zakupu firm o solidnej jakości po obniżonych wycenach.

Reklama

Skupienie się na długoterminowych trendach globalnych i dyscyplinie wyceny pozwala nam przetrwać obecną zmienność, zwracając uwagę na firmy, które naszym zdaniem będą miały znaczenie w szerszym horyzoncie, i konstruując portfele z przekonaniem, że będą one odporne na różne cykle gospodarcze.

 

Czytaj więcej