Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

indeks dow jones informuje o

Mijający tydzień upłynął pod znakiem informacji płynących z największych banków centralnych. W środę FED ogłosił zmiany w zakresie polityki monetarnej, natomiast w czwartek swoje decyzje w tym zakresie ogłosiły Szwajcarski Bank Narodowy, Bank Anglii i Europejski Bank Centralny.

W środę System Rezerwy Federalnej, zgodnie z prognozami analityków, utrzymał cel dla stopy funduszy federalnych na niezmienionym poziomie oraz przyśpieszył redukcję programu skupu aktywów z 15 do 30 mld dolarów. Dodatkowo z komentarza usunięto stwierdzenie o przejściowej naturze inflacji, a z wykresu „dot-plot” wynika, że członkowie FOMC przewidują 3 podwyżki stóp procentowych zarówno w przyszłym jak i w następnym roku.

Banki zmieniają narrację, a rynki niewzruszone - 1Banki zmieniają narrację, a rynki niewzruszone - 1

Kontrakt terminowy na S&P 500 marzec 2022, 3M, D1, źródło: baha.com

Reklama

Jastrzębi wydźwięk polityki FED paradoksalnie spowodował mocne wzrosty na większości rynków akcyjnych. Indeks S&P 500 wzrósł o 1,63%, natomiast Nasdaq 100 zakończył dzień 2,35% na plusie. Co ciekawe, marcowy kontrakt futures na S&P 500 po zamknięciu rynku kasowego osiągnął historyczne maksimum na poziomie 4743,25. Takie wzrosty sugerują, że rynek przed posiedzeniem wyceniał jeszcze bardziej zdecydowane działania, jakie mogło podjąć FOMC.

Banki zmieniają narrację, a rynki niewzruszone - 2Banki zmieniają narrację, a rynki niewzruszone - 2

Indeks FTSE 100, 3M, D1, źródło: baha.com

W czwartek to Bank Anglii skradł nagłówki gazet, niespodziewanie podnosząc referencyjną stopę procentową o 15 pb, do poziomu 0,25%. Według banku, podwyżka ta jest niezbędna, aby sprowadzić inflację do poziomu 2% w długim terminie. Bank Anglii jest pierwszym bankiem centralnym, z krajów grupy G7, który zdecydował się na podniesienie stóp procentowych od czasów pandemii. Początkowa reakcja indeksu FTSE 100 na decyzję o wzroście stopy procentowej była negatywna. Środowy impuls wywołany decyzją FEDu był jednak tak silny, że finalnie indeks zakończył dzień wzrostem o 1,25%.

Europejski Bank Centralny pozostawił stopy procentowe na dotychczasowych poziomach

Ogłosił także zakończenie programu PEPP (Pandemiczny Program Zakupów Awaryjnych) w marcu 2022 roku. Polityka EBC pozostaje jednak gołębia, gdyż jednocześnie zwiększy tymczasowo skup aktywów w ramach bardziej elastycznego programu APP. Prezes Lagarde w czasie konferencji stwierdziła, że wzrost stóp procentowych w roku 2022 jest mało prawdopodobny. Działania te były zgodne z oczekiwaniami rynku i nie wywołały zwiększonej zmienności na europejskich rynkach akcji. Szwajcarski Bank Narodowy również nie zaskoczył i utrzymał stopę procentową na poziomie -0,75%.

Reklama

Banki zmieniają narrację, a rynki niewzruszone - 3Banki zmieniają narrację, a rynki niewzruszone - 3

Indeks Nasdaq 100, 3M, D1, źródło: baha.com

Amerykańskie indeksy zakończyły czwartkową sesję na minusach

Największa wyprzedaż była na giełdzie Nasdaq, gdzie indeks stu największych spółek stracił 2,61%, tym samym spadł do poziomów sprzed decyzji FED. S&P 500 spadło o 0,87%, Dow Jones Industrial natomiast zakończył sesję w okolicach środowego zamknięcia. Wyższe stopy procentowe oddziałują na wycenę przyszłych przepływów pieniężnych, dlatego bardziej wrażliwe na obecną zmianę polityki Rezerwy Federalnej będą spółki typu „Growth”. Stąd też w czwartek Nasdaq 100 tracił więcej, niż pozostałe amerykańskie indeksy.

Szczepan Rejman, Superfund TFI S.A, 2021.12.17

Czytaj więcej