Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Indeks Dallas Fed dla przemysłu za wrzesień

Nie daj się zaskoczyć rynkowi! Sprawdź, jakie odczyty makroekonomiczne będą w nadchodzących dniach wpływać na zmienność rynku walutowego, notowań surowców i najważniejszych parkietów giełdowych.

 

Kompletny kalendarz ekonomiczny znajdziesz tutaj:

KALENDARZ MAKROEKONOMICZNY

 

Poniedziałek, 26 września

Reklama

Poniedziałek będzie dość spokojny pod względem odczytów makroekonomicznych, choć warto zwrócić uwagę na naszych zachodnich sąsiadów (szczególnie odczyt Ifo), a także na konferencję z szefową EBC, Christine Lagarde.

Na początku tygodnia poznamy też odczyt przemysłowego PMI dla Japonii za wrzesień. O północy (z niedzieli na poniedziałek) odbędzie się też konferencja z udziałem H. Kurody, prezesa japońskiego banku centralnego

 

Przemysłowy PMI w Japonii za wrzesień - agencja Nikkei opublikuje odczyt wskaźnika PMI dla przemysłu za wrzesień. Poprzedni, sierpniowy odczyt wyniósł 51,5 pkt., natomiast oczekiwania analityków zakładają nieznaczny spadek nastrojów w japońskim przemyśle i odczyt na poziomie 51,3 pkt. Przemysł Japonii wciąż jeszcze trzyma się mocno na tle m.in. gospodarek strefy euro czy Stanów Zjednoczonych, jednak pogorszenie nastrojów w przemyśle widoczne jest od początku roku. Wytwórczy PMI wciąż jednak nie spadł poniżej granicy 50 pkt., będącej umowną granicą pomiędzy wzrostem a regresem.

Godzina publikacji: 02:30

Reklama

 

Indeks klimatu gospodarczego IFO w Niemczech za wrzesień - instytut Ifo opublikuje odczyt najważniejszego indeksu nastrojów gospodarczych w Niemczech. Sierpniowy odczyt wyniósł 87,2 pkt., natomiast konsensus analityczny zakłada, że odczyt za wrzesień wyniesie 87,2, spodziewając się dalszego spadku nastrojów gospodarczych. Warto dodać, że indeks Ifo spada niemal nieustannie od połowy zeszłego roku, z poziomu 101,8 pkt. W 2022 roku żaden z odczytów nie przekroczył 100 pkt.

Godzina publikacji: 10:00

 

Wystąpienie szefowej Europejskiego Banku Centralnego - konferencja Christine Lagarde rozpocznie się o godz. 15:00

Reklama

 

Wystąpienia członków Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) - o godz. 16:00 odbędzie się przemówienie Susan Collins (Fed w Bostonie), o 18:30 wypowie się Rafael Bostic, szef Fed w Atlancie. O 22:00 rozpocznie się konferencja Loretty Mester, szefowej Fed w Cleveland.

 

Indeks Dallas Fed dla przemysłu za wrzesień - Fed w Dallas opublikuje swój indeks nastrojów w przemyśle, obejmujący przedsiębiorców w Teksasie. Wynik poniżej zera oznacza pogorszenie nastrojów, zaś powyżej ich poprawę. Odczyt za sierpień wyniósł -12,9 pkt.

Godzina publikacji: 16:30

Reklama

 

Wystąpienie prezesa Bundesbanku - o godz. 19:00 rozpocznie się konferencja prezesa niemieckiego banku centralnego, Joachima Nagela.

 

 

Wtorek, 27 września

Reklama

Wtorek będzie zdominowany przez dane z amerykańskiej gospodarki oraz rynku nieruchomości. Oczy rynków bedą zwrócone również na to, co powie szef Fedu Jerome Powell podczas swojej konferencji. W tym dniu odbędzie się też posiedzenie Banku Centralnego Węgier, na którym oczekiwana jest kolejna podwyżka stóp procentowych.

 

Inflacja producencka PPI w Szwecji za sierpień oraz bilans handlu zagranicznego - inflacja PPI w Szwecji rosła od początku zeszłego roku, osiągając tegoroczny szczyt (25,6% r/r) w czerwcu. Lipcowy odczyt PPI pokazał spadek do 20,4% r/r, dalszy spadek dynamiki inflacji producenckiej w sierpniu będzie miał optymistyczną wymowę.

Godzina publikacji: 8:00

 

Reklama

Wystąpienie prezesa Fed - o godzinie 12:00 rozpocznie się konferencja z udziałem Jerome Powella.

 

Decyzja w sprawie stóp procentowych na Węgrzech - Bank Centralny Węgier rozpoczął cykl podwyżek stóp procentowych w czerwcu zeszłego roku (z poziomu 0,6%), a obecny poziom głównej stopy procentowej to 11,75%. Na wrześniowym posiedzeniu oczekiwana jest kolejna podwyżka o 100 pkt. bazowych, do poziomu 12,75%. Decyzja poniżej oczekiwań może być bodźcem do dalszego osłabienia forinta węgierskiego.

Godzina publikacji: 14:00

 

Reklama

Raport na temat zamówień w przemyśle Stanów Zjednoczonych za sierpień - prognozy zakładają spadek zamówień na dobra trwałe o 0,1% w porównaniu do lipca.

Godzina publikacji:

 

Sprzedaż nowych domów w USA w sierpniu - prognoza comiesięcznych danych na temat sprzedaży nieruchomości z rynku pierwotnego w Stanach Zjednoczonych zakłada dalszy spadek popytu. Szacowany wynik to 501 tys. sprzedanych domów, w porównaniu do 511 tys. w lipcu.

Godzina publikacji: 16:00

Reklama

 

Indeks zaufania konsumentów w Stanach Zjednoczonych za wrzesień - Conference Board opublikuje dane na temat nastrojów konsumentów w USA. Prognoza zakłada nieznaczna poprawę nastrojów w porównaniu z sierpniem (103,2 pkt.) i odczyt na poziomie 104,2 pkt.

Godzina publikacji: 16:00

 

Wtorkowy raport API na temat zmiany amerykańskich zapasów ropy

Reklama

Godzina publikacji: 22:40

 

Czytaj także: Kalendarz danych makroekonomicznych: sprawdź wydarzenia, które wprawią w ruch rynki

 

Środa, 28 września

Środek tygodnia handlowego będzie obfitował w dane makroekonomiczne z USA, a także w publikacje cotygodniowych odczytów stanu zapasów ropy naftowej i produktów pochodnych. Wcześniej poznamy m.in. dane z australijskiego i szwedzkiego przemysłu. 28 września to również Dzień Państwowości w Czechach, co oznacza brak sesji handlowej w tym kraju.

 

Reklama

Sprzedaż detaliczna w Australii za sierpień - australijski urząd statystyczny opublikuje dane na temat sprzedaży detalicznej w sierpniu. Konsensus rynkowy zakłada wzrost o 0,5% w porównaniu do poprzedniego miesiąca, podczas gdy lipcowy odczyt wyniósł 1,3% w porównaniu do czerwca.

Godzina publikacji: 03:30

 

Wskaźnik wyprzedzający koniunktury w Polsce za wrzesień - BIEC (Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych) opublikuje comiesięczny odczyt swojego wskaźnika wyprzedzającego koniunktury, który obrazuje przyszłe prognozowane zmiany aktywności gospodarczej w Polsce (z wyprzedzeniem od 3 do 12 miesięcy, w zależności od fazy konkretnego cyklu koniunkturalnego). Sierpniowy odczyt wskaźnika BIEC wyniósł 152,6 pkt., co jest kontynuacją trwającego od początku roku trendu spadkowego.

Godzina publikacji: 09:00

Reklama

 

Saldo obrotów towarowych w Stanach Zjednoczonych w sierpniu - amerykańskie Biuro Analiz Ekonomicznych opublikuje raport dotyczący różnicy w wartości towarów importowanych a eksportowanych w sierpniu. Saldo obrotów towarowych w lipcu wyniosło -90,2 mld dolarów, natomiast konsensus rynkowy zakłada odczyt na poziomie -88 mld USD za sierpień.

Godzina publikacji: 14:30

 

Wystąpienie szefa Fed z Atlanty - konferencja Raphaela Bostica jest zaplanowana na godz. 14:35

Reklama

 

Indeks podpisanych umów kupna domów w Stanach Zjednoczonych za sierpień - Stowarzyszenie Agentów Nieruchomości w USA opublikuje dane na temat zawartych, lecz nie sfinalizowanych umów zakupu nieruchomości na rynku wtórnym. Konsensus rynkowy zakłada spadek liczby podpisanych umów o 1,1% w porównaniu do lipca. W samym lipcu liczba podpisanych umów spadła o równy 1% wobec czerwca.

Godzina publikacji: 16:00

 

Wystąpienie szefa Fed z Saint Louis - konferencja Jamesa Bullarda jest zaplanowana na godz. 16:10

Reklama

 

Zmiana zapasów ropy, benzyny i destylatów w USA - cotygodniowy raport EIA (Energy Information Administration) na temat stanu zapasów ropy naftowej w USA. W poprzednim odczycie zapasy ropy naftowej wzrosły o 1,14 mln baryłek w porównaniu do poprzedniego tygodnia.

Godzina publikacji: 16:30

 

Wystąpienie szefa Fed z Chicago - konferencja Charlesa Evansa jest zaplanowana na godz. 20:00

Reklama

 

Czytaj także: Biuletyn ekonomiczny (kalendarz makroekonomiczny) – dziś wystąpienia bankierów centralnych

 

 

Czwartek, 29 września

Na czwartkowej sesji kluczowe będą dane na temat inflacji HICP i CPI w Niemczech oraz ostateczne dane na temat PKB w USA za drugi kwartał. W tym dniu poznamy też decyzję Czeskiego Banku Centralnego w kwestii stóp procentowych.

 

Reklama

Inflacja HICP w Hiszpanii za wrzesień, wstępny odczyt - hiszpański urząd statystyczny opublikuje szacunkowe dane na temat wskaźnika HICP we wrześniu. W sierpniu wyniósł on 10,3% rok do roku (po tegorocznym szczycie 10,8% r/r w czerwcu), natomiast prognozy zakładają nieznaczny spadek dynamiki wzrostu cen do 10,1% r/r we wrześniu.

Godzina publikacji: 09:00

 

Inflacja HICP i CPI w Niemczech za wrzesień, wstępny odczyt - agencja Destatis pokaże wstępne dane na temat inflacji HICP i CPI w Niemczech. W sierpniu wskaźnik HICP wyniósł 8,8% r/r, natomiast CPI 7,9% r/r. Prognozy analityków zakładają dalszy wzrost inflacji we wrześniu: HICP do 9,8% r/r, natomiast CPI do 9,5% r/r.

Godzina publikacji: 14:00

Reklama

 

Finalny odczyt na temat PKB USA za drugi kwartał 2022 - Biuro Analiz Ekonomicznych opublikuje ostateczne dane na temat wzrostu gospodarczego USA w IIQ. Wcześniejsze dane wskazywały na zannualizowany spadek PKB o 0,6%, natomiast deflator PKB 9% w ujęciu kwartalnym.

Godzina publikacji: 14:30

 

Decyzja w sprawie stóp procentowych w Czechach - Czeski Bank Centralny (CNB) ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych. Aktualnie główna stopa procentowa wynosi 7% (bez zmian od czerwcowego posiedzenia) i wiele wskazuje na to, że na wrześniowym posiedzeniu po raz kolejny nie dojdzie do podwyżki stóp, biorąc pod uwagę niewielki spadek inflacji w sierpniu (z 17,5% r/r do 17,2% r/r).

Reklama

Godzina publikacji: 14:30

 

Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA - Amerykański Departament Pracy opublikuje cotygodniowe dane na temat liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Prognoza zakłada 215 tys. wniosków za poprzedni tydzień. Wcześniejszy odczyt wskazał na 213 tys. złożonych wniosków.

Godzina publikacji: 14:30

 

Reklama

Wystąpienie szefowej Fed z Cleveland - konferencja Loretty Mester jest zaplanowana na godz. 19:00

 

Czytaj także: Kalendarz GPW: tydzień prawdy! Allegro, Playway, 11bit, Echo Investment, Mercator, Grupa Pracuj i wiele innych pokażą sprawozdania finansowe

 

 

Piątek, 30 września

Ostatni dzień tygodnia handlowego upłynie pod znakiem odczytów inflacji z UE i krajów strefy euro. Warto śledzić szybki odczyt inflacji GUS za wrzesień. Poznamy też dane z japońskiego przemysłu i odczyty PMI z Chin.

Reklama

 

Dane z japońskiego przemysłu za sierpień - Japońskie Ministerstwo Gospodarki Handlu i Przemysłu opublikuje sierpniowe dane na temat produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej.

Godzina publikacji: 01:50

 

Przemysłowy i usługowy indeks PMI dla Chin za wrzesień - CFLP opublikuje wrześniowe odczyty indeksu nastrojów przedsiębiorców PMI w Chinach. Usługowy PMI ma wynieść wg prognoz 52,6 pkt., bez zmian w stosunku do lipca, natomiast przemysłowy PMI ma wynieść 49,4 pkt.

Reklama

Odczyt przemysłowego PMI opublikowany przez agencję Caixin wyniósł w sierpniu 49,5 pkt., natomiast prognozy zakładają lekką poprawę nastrojów i wzrost do 49,7 pkt. we wrześniu.

Godzina publikacji: 03:30

 

Finalny odczyt na PKB Wielkiej Brytanii za drugi kwartał 2022 - wcześniejsze odczyty wskazywały na wzrost PKB o 2,9% r/r i spadek o 0,1% k/k

Godzina publikacji: 08:00

Reklama

 

Inflacja CPI w Polsce za wrzesień, dane szacunkowe - GUS pokaże szybki odczyt inflacji konsumenckiej za wrzesień. Poprzedni, sierpniowy odczyt wyniósł 16,1% r/r i był jak dotąd najwyższym w tym roku.

Godzina publikacji: 10:00

 

Inflacja HICP w Unii Europejskiej z wrzesień, dane szacunkowe

Reklama

Godzina publikacji: 11:00

 

Czytaj także: Mocne dane GUSu! Analitycy się pomylili: sprzedaż detaliczna w Polsce poszła w górę. Jak zareagował kurs złotego?

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z Indeks Dallas Fed dla przemysłu za wrzesień