Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ilu Polaków popiera Euro?

  • Według najnowszego sondażu blisko połowa Polaków nie chce wejścia do strefy euro.
  • Zdania ekspertów w sprawie przyjęcia przez nasz kraj waluty euro są podzielone.
  • Obecna dyskusja jest głównie zdominowana przez argumenty polityczne.
  • Czy Polska w ogóle może wejść do strefy euro?

 

 

Ilu Polaków chce waluty euro?

Odpowiedzi na to pytanie udziela najnowszy sondaż „Wprowadzenie euro w Polsce”, który został przeprowadzony przez CBOS dla Polskiej Agencji Prasowej (PAP). Okazuje się, że aż 49% ankietowanych uważa, że Polska nie powinna przyjmować waluty euro w ogóle. Z drugiej strony przyjęcie wspólnej europejskiej waluty:

  • 13% badanych w przeciągu 3 lat,
  • 22% badanych w ciągu 10 lat,
  • 10% badanych by zadziało się to jeszcze później.

Szczególnie ciekawym jest to jak odpowiadali wyborcy danych partii politycznych. Najbardziej przeciwnymi wejścia Polski do strefy euro jest elektorat PiS jak i Konfederacji. Aż 75% wyborców tych partii uważa, że euro nie powinno zostać przyjęte w ogóle. Z drugiej strony najbardziej euro entuzjastycznymi wyborcami są wyborcy Koalicji Europejskiej (KO), z których tylko 13% sprzeciwia się przyjmowaniu euro.

Reklama

 

Zobacz również: Kurs polskiego złotego się nie zatrzymuje! Euro coraz niżej. Czas na ważne dane

 

Kto popiera wejście Polski do strefy euro?

Ryszard Petru, obecny poseł i kandydat do parlamentu europejskiego Trzeciej Drogi, jest największym apologetą idei rozszerzenia strefy euro o Polskę i idzie z tym hasłem do najbliższych wyborów. W dzisiejszej porannej rozmowie z Robertem Mazurkiem nazwał strefę euro „strefą bezpieczeństwa i bogactwa”.

 

 

Reklama

Nie bez powodu więc najwięcej zwolenników idei przyjęcia przez Polskę euro są środowiska, z którymi był powiązany. Jego była partia .Nowoczesna (a zwłaszcza jej młodzieżówka), będąca częścią Koalicji Obywatelskiej, gorąco popiera pomysł, aby dołączyć do strefy euro. Głównymi argumentami tych środowisk jest to, że EBC daje większą stabilność monetarną niż polski Bank Centralny na czele z Adamem Glapińskim. Jednak środowiskiem posługującym się największą liczbą rzeczowych argumentów w tym temacie jest Fundacja Wolności Gospodarczej, która stworzyła dedykowaną kampanie „Kurs na Euro”, w której stara się przedstawiać argumenty za przyjęciem euro i obala mity jego dotyczące.

 

Czytaj również: Gospodarczy tygrys Europy. Polska gospodarka ma świetne prognozy

 

Kto sprzeciwia się przyjęciu euro w Polsce?

Prawo i Sprawiedliwość i Konfederacja to partie, wśród których znajduje się najwięcej wyborców sprzeciwiających się przyjęciu przez Polskę euro. W imię tego dyskurs w ramach ich obecnej kampanii do Parlamentu Europejskiego w wielu miejscach zwraca uwagę na zagrożenia płynące z wejścia do strefy euro.

 

Reklama

 

Najczęstszy z argumentów sprzeciwiających się przyjęciu euro to utrata suwerenności, przez wyzbycie się narzędzi polityki monetarnej. Oprócz tego pojawia się wiele głosów, że decyzje wydawane przez Europejski Bank Centralny mają na celu premiować przede wszystkim niemiecką gospodarkę. Z tego powodu przyjęcie euro przez Polskę będzie równe katastroficzne w skutkach podobnie jak przyjęcie euro w Grecji. Oprócz polityków w dyskusji na ten temat są widoczne również środowiska ekspercie, takie jak np. Centrum im. Adama Smitha, które również sprzeciwia się przyjęciu euro.

 

Czytaj również: Ekonomiczny Cud nad Wisłą. Polska gospodarka nokautuje cały świat we wzroście PKB

 

Czy w ogóle możemy wejść do strefy euro?

Mimo tego, że politycy rozgrzewają dyskusję na temat wejścia Polski do strefy euro, dominując ją głównie argumentami politycznymi, to zdania ekspertów w tej sprawie są mocno podzielone w tej kwestii. Warto zauważyć, że pomimo tego, że temat rozgrzewa wielu wyborców to dyskusja na temat przyjęcia waluty euro jest mocno oderwana od rzeczywistości, ponieważ… Polska nie spełnia ani jednego warunku potrzebnego do wejścia do strefy euro! O tym fakcie przypomniał ostatnio Andrzej Domański, aktualny Minister Finansów, nazywając dyskusję o strefie euro dyskusją zastępczą. Jednocześnie dodał, że w jego ministerstwie nie trwają żadne „prace nad przyjęciem wspólnej waluty, nawet potencjalnym”.

Reklama

 

Czytaj również: Gospodarka tonie w długach. Kto za to zapłaci?

Czytaj więcej

Artykuły związane z ilu Polaków popiera Euro?