Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ile za jednego eurodolara

Rynek walutowy

Ubiegły tydzień przyniósł umocnienie złotego, który zyskiwał na wartości na fali doniesień wskazujących na zbliżającą się perspektywę porozumienia z Komisją Europejską w kwestii Krajowego Planu Odbudowy. Dodatkowo korzystnie na złotego działało umocnienie euro względem dolara i zwyżka kursu EUR/USD na rynkach bazowych.

Zobacz także: Zobacz, jaki jest kurs euro, rubla, funta, jena, franka, dolara, korony i forinta

 

Silne spadki na kursie euro i dolara - polski złoty i szwajcarski frank poszły mocno w górę! [USDPLN, EURUSD, EURPLN, EURCHF, EURHUF, EURCZK, EURRUB - tygodniowe zmiany kursów walutowych] - 1Silne spadki na kursie euro i dolara - polski złoty i szwajcarski frank poszły mocno w górę! [USDPLN, EURUSD, EURPLN, EURCHF, EURHUF, EURCZK, EURRUB - tygodniowe zmiany kursów walutowych] - 1

 

W rezultacie kurs EUR/PLN spadł na przestrzeni tygodnia o niemal 2 grosze, osiągając lokalne minimum na poziomie 4,6340. Znacznie silniej złoty zyskał wobec dolara amerykańskiego, a kurs USD/PLN zamknął tydzień na poziomie 4,3815, tj. 8 groszy niżej niż tydzień wcześniej. Perspektywa porozumienia w kwestii KPO powodowała, że złoty pozytywnie wyróżniał się na tle regionu. Na rynkach globalnych widoczna była korekta wyceny eurodolara.

Reklama

Kurs EUR/USD odbił się od technicznej bariery na poziomie 1,0350 i pod koniec minionego tygodnia notowany był na poziomie 1,0510. Euro wspierały także nasilające się oczekiwania na podwyżki stóp procentowych w Eurolandzie, choć skalę umocnienia euro ograniczało nasilenie awersji do ryzyka, widoczne w drugiej połowie tygodnia, napędzane przez rosnące obawy o perspektywy globalnej gospodarki.

Zobacz także: Gigantyczna wyprzedaż Terra/Luna szokuje rynek kryptowalut

 

Silne spadki na kursie euro i dolara - polski złoty i szwajcarski frank poszły mocno w górę! [USDPLN, EURUSD, EURPLN, EURCHF, EURHUF, EURCZK, EURRUB - tygodniowe zmiany kursów walutowych] - 2Silne spadki na kursie euro i dolara - polski złoty i szwajcarski frank poszły mocno w górę! [USDPLN, EURUSD, EURPLN, EURCHF, EURHUF, EURCZK, EURRUB - tygodniowe zmiany kursów walutowych] - 2

 

Spadek apetytu na bardziej ryzykowne aktywa sprzyjał umocnieniu franka szwajcarskiego, który w ubiegłym tygodniu zyskał ponad dwie figury, a kurs EUR/CHF spadł z 1,0490 do nawet 1,0250.

 

Reklama

 

Rynek obligacji

W ubiegłym tygodniu rynek długu był zdominowany przez nasilające się obawy o perspektywy wzrostu gospodarczego. W rezultacie rentowności obligacji wyraźnie spadały, pomimo utrzymujących się oczekiwań na dalsze podwyżki stóp procentowych. Szczególnie było to widoczne w pierwszej połowie tygodnia.

 

Silne spadki na kursie euro i dolara - polski złoty i szwajcarski frank poszły mocno w górę! [USDPLN, EURUSD, EURPLN, EURCHF, EURHUF, EURCZK, EURRUB - tygodniowe zmiany kursów walutowych] - 4Silne spadki na kursie euro i dolara - polski złoty i szwajcarski frank poszły mocno w górę! [USDPLN, EURUSD, EURPLN, EURCHF, EURHUF, EURCZK, EURRUB - tygodniowe zmiany kursów walutowych] - 4

 

Reklama

Narastające ryzyka dla wzrostu polskiej i globalnej gospodarki powodują wzrost przekonania, iż docelowy poziom stóp procentowych, który zostanie osiągnięty w tym cyklu podwyżek stóp, nie będzie utrzymany przez długi czas. Zniżki rentowności widoczne były nie tylko na krajowym rynku, ale też na rynkach bazowych. Polskie obligacje zyskiwały jednak bardziej niż obligacje USA i Niemiec, co doprowadziło do zawężenia spreadów pomiędzy obligacjami polskimi, a ich niemieckimi i amerykańskimi odpowiednikami.

Zobacz także: Kursy walutowe: szykuje się zmienność na cenach walut! Dolar, funt, frank, euro - wykresy z FX

 

Silne spadki na kursie euro i dolara - polski złoty i szwajcarski frank poszły mocno w górę! [USDPLN, EURUSD, EURPLN, EURCHF, EURHUF, EURCZK, EURRUB - tygodniowe zmiany kursów walutowych] - 3Silne spadki na kursie euro i dolara - polski złoty i szwajcarski frank poszły mocno w górę! [USDPLN, EURUSD, EURPLN, EURCHF, EURHUF, EURCZK, EURRUB - tygodniowe zmiany kursów walutowych] - 3

 

Końcówka tygodnia przyniosła zwyżkę rentowności, do czego impulsem mogła być wyższa od oczekiwań dynamika plac w kwietniu, wskazująca na konieczność kontynuacji zacieśniania polityki pieniężnej, pomimo coraz wyraźniejszych sygnałów hamowania aktywności ekonomicznej. W rezultacie rentowność polskich obligacji spadła na przestrzeni tygodnia o 5-12 pkt. baz.

Czytaj więcej