Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ile wyniesie inflacja w marcu 2024

  • Wskaźnik WPI nie zmienił wartości wobec poziomu z poprzedniego miesiąca. 
  • Co negatywnie wpłynie na obniżenie się inflacji? 
  • Jakie nastroje panują wśród przedsiębiorców? 

 

Ile wyniesie inflacja w marcu 2024? 

WPI, który z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem wskazuje na kierunek zmian cen towarów i usług, w marcu nie zmienił wartości względem poziomu z lutego.

 

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI) wg BIEC

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Źródło: BIEC 
 

Jako czynniki zewnętrzne, które sprzyjają wolniejszemu wzrostowi cen, zidentyfikowano spadające ceny surowców, głównie energetycznych oraz żywności. Jeśli chodzi o czynniki krajowe, znaczenie mają: silna dezinflacja cen producentów PPI oraz umocnienie się złotego względem dolara i euro

Ekonomiści BIEC zaznaczają, że “moment wprowadzenia decyzji o nieprzedłużaniu zerowej stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe z punktu widzenia procesów inflacyjnych wydaje się optymalny”. Wszystko za sprawą ogólnoświatowej tendencji do spadków cen artykułów spożywczych, co ma być ponadto wspomagane czynnikami sezonowymi. 

“Zagrożeniem dla procesu dezinflacji (prócz konsekwencji wynikających ze sposobu jej raportowania w postaci dynamiki cen w ujęciu rocznym), pozostaje strona popytowa. Wysoka dynamika wynagrodzeń, niezwiązana z pozytywnymi zmianami produktywności, zaplanowany na ten rok dwukrotny wzrost płacy minimalnej i wszystkich świadczeń z nią związanych oraz wysoki i rosnący udział w wydatkach budżetu różnego typu świadczeń socjalnych, mogą spowodować nierównowagę popytowo-podażową, która doprowadzi do ponownego odbicia inflacji” - prognozują ekonomiści BIEC. 

 

Zobacz również: Inflacja w Szwecji - znamy nowe dane i prognozy! Ceny w SEK wciąż mocno w górę, a gospodarka w recesji

 

Co negatywnie rzutuje na przyszłą inflację? 

Reklama

Jak zaznaczyli ekonomiści BIEC, niepokojący wpływ na przyszłe tendencje inflacyjne będzie mieć relacja pomiędzy zmianami wydajności pracy w przemyśle a zmianami w wysokości wynagrodzeń. Przypomniano, że od II połowy 2021 r. wydajność spadała w średniorocznym tempie o prawie 10%, a realne wynagrodzenia rosły w tempie przekraczającym 8%. Negatywna relacja miała mieć miejsce po raz pierwszy od początku lat 90. 

"W latach 1990-2020 wydajności pracy podlegała licznym zmianom w rytm przyspieszeń i spowolnień całej gospodarki oraz stopy inwestycji. Podobnym zmianom o niższej amplitudzie podlegały wynagrodzenia. Jednak w okresach wzrostu wydajności pracy w przemyśle relacja pomiędzy nią a wynagrodzeniami kształtowała się średnio dla całego okresu jak 1:4, tzn. wzrostowi wydajności pracy o 4% towarzyszył wzrost wynagrodzeń o 1%. Obecna negatywna relacja pomiędzy wydajnością a wynagrodzeniami to konsekwencja niskiego poziomu inwestycji, szczególnie w nowe technologie, kurczących się zasobów siły roboczej, monopolizacji wielu działów gospodarki oraz polityki państwa w zakresie kształtowania wynagrodzeń minimalnych i świadczeń socjalnych" - przypominają analitycy. 

 

Zobacz również: Wielkanoc 2024 - ile zapłacimy za najpopularniejsze produkty?

 

Jakie nastroje panują wśród przedsiębiorców? 

Jeśli chodzi o przedstawicieli przedsiębiorstw produkcyjnych, ich oczekiwania inflacyjne utrzymują się na zbliżonym poziomie już od 3 miesięcy. Występuje ok. 13% przewaga firm planujących podwyżki wyrobów nad przedsiębiorstwami, które zakładają obniżki. 

Najwyższa skłonność dotycząca podnoszenia cen widoczna jest w przemyśle metalowym, wśród producentów komputerów oraz pozostałej elektroniki, a także wśród przedstawicieli firm zajmujących się naprawą i konserwacją maszyn i urządzeń. 

Reklama

W przypadku konsumentów odsetek odpowiedzi wskazujących na wzrost cen zmniejszył się o ok. 3 pkt proc. 

Surowce pozostają z kolei tańsze niż przed rokiem. Wyjątkiem pozostają surowce szlachetne, w przypadku których zarejestrowano wzrost o 7% względem poziomu z poprzedniego roku. Najmocniej w ciągu roku (blisko 40%) zdrożały  kawa, herbata i kakao. 

 

Zobacz również: Inflacja hamuje, ale ceny wciąż rosną! 2024 rok pod hasłem dezinflacji?

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

Reklama

 


 

Czytaj więcej

Artykuły związane z Ile wyniesie inflacja w marcu 2024