Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ile Polska wydaje na obronność w 2024?

Czy NATO jest dla Polski gwarantem bezpieczeństwa? Trump rzuca cień wątpliwości

Słowa Trumpa wywołują burzę na tle wyważonych opinii innych amerykańskich polityków. Jego język i sposób wyrażania się mogą być kontrowersyjne, ale zarzuty dotyczące niskich wydatków obronnych państw NATO nie są pozbawione podstaw. Kiedy w 2014 roku Rosja zaanektowała Krym, zobowiązania krajów sojuszu wzbudziły nadzieję na wzrost inwestycji w obronność. Jednakże, do 2021 roku zaledwie 8 z 29 członków NATO osiągnęło wymagany poziom wydatków na obronność.

 

Zobacz także: Rosja robi, co chce. Sankcje na ropę w ogóle nie działają - mamy nowe dane!

 

Reklama

 

Obrona w NATO: czy ktoś faktycznie trzyma się umowy?

Aneksja Krymu w 2014 roku była impulsorem dla krajów NATO do zwiększenia wydatków na obronność. Pomimo tego, do 2023 roku jedynie 11 z 31 krajów spełniało cel 2% PKB na obronę, co stanowiło mniej niż połowę członków sojuszu. Liderem w tym względzie jest Polska, która w 2023 roku przeznaczyła 4,3% swojego PKB na obronność. Jednakże, widoczne jest znaczne rozwarstwienie w podejściu do zobowiązań obronnych w ramach NATO.

 

Zobacz także: Kryzysu na rynku nieruchomości nie będzie - finansista stawia jeden warunek

 

Udział wydatków na obronność jako % udziału w PKB w 2021 i 2023 roku w krajach członkowskich NATO

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Źródło: Ifo, budżety narodowe, NATO, EDA, IMF.

 

Ile Polska wydaje na obronność w 2024? Czy inne państwa powinny się obudzić?

Analizując dane z 2023 roku, słowa Trumpa zdają się mieć pewne uzasadnienie. Stany Zjednoczone ponoszą główny ciężar finansowania obronności w NATO, co stanowi prawie 68% łącznych wydatków krajów członkowskich. W 2023 roku wydatki USA na obronność wynosiły prawie 818 mld euro, co przekracza znacznie wymagany cel NATO. Inne kraje, mimo zobowiązań, wciąż pozostają daleko za tym celem.

 

Udział wydatków na obronność jako % udziału w PKB w 2023 roku w krajach członkowskich NATO

 grafika numer 2 grafika numer 2

Reklama

Źródło: Ifo, budżety narodowe, NATO, EDA, IMF.

 

Zobowiązanie do wydawania 2% PKB na obronność, choć kluczowe dla funkcjonowania NATO, nie jest powszechnie respektowane przez wszystkie państwa członkowskie. Trump może być kontrowersyjny w swoich wypowiedziach, ale kwestia nierówności w wydatkach na obronność w NATO wymaga poważnej dyskusji i działań. W obliczu nowych wyzwań bezpieczeństwa globalnego, takich jak rosnące zagrożenia ze strony Rosji czy Chin, konieczne jest zjednoczenie wysiłków wszystkich członków NATO w celu wzmocnienia obronności i zapewnienia stabilności na arenie międzynarodowej.

 

Zobacz także: Donald Trump chce porzucić NATO. Oto dlaczego może mieć rację

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z Ile Polska wydaje na obronność w 2024?