Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ile będzie trwac inflacja w Polsce?

GUS pokazał ostateczne dane na temat inflacji we wrześniu. Wiemy już co sprawiło, że wstępny odczyt przyniósł mocniejsze od oczekiwań hamowanie dynamiki cen w ubiegłym miesiącu.

 

Na skróty:

  • GUS pokazał finalne dane na temat inflacji we wrześniu
  • Odczyty pokryły się z szacunkowymi danymi z końca ubiegłego miesiąca
  • Jest to pierwszy jednocyfrowy odczyt inflacji w Polsce (w skali roku) od ponad półtora roku
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Jednocyfrowa inflacja w Polsce potwierdzona

Główny Urząd Statystyczny w piątek opublikował finalne i kompletne dane na temat inflacji konsumenckiej w Polsce we wrześniu. Ostateczny odczyt nie przyniósł niespodzianek - dane GUS pokryły się z szybkim odczytem z końca ubiegłego miesiąca. To zaś oznacza, że dynamika cen we wrześniu wyniosła 8,2 proc. w skali roku oraz zanotowała spadek o 0,4 proc. w porównaniu do sierpnia. Jest to siódmy z rzędu spadkowy odczyt inflacji w Polsce (jeśli chodzi o dynamikę cen w skali roku) i jednocześnie pierwszy od ponad półtora roku, w którym ceny rosły w jednocyfrowym tempie rok do roku.

W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie żywności (o 10,1%) oraz mieszkania (o 9,2%), podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 2,49 p. proc. i 2,32 p. proc. Niższe ceny w zakresie transportu (o 2,8%), obniżyły ten wskaźnik o 0,27 p. proc.

Jak wynika z ostatecznych danych GUS, żywność i napoje bezalkoholowe we wrześniu zanotowały wzrost o 10,4 proc. w skali roku i jednocześnie potaniały o 0,4 proc. wobec sierpnia. Koszty użytkowania mieszkania lub domu (w tym nośniki energii) zanotowały wzrost o 9,5 proc. w skali roku oraz spadek o 0,2 proc. m/m.

Paliwa do prywatnych środków transportu zanotowały spadek o 7 proc. w skali roku oraz o 3,1 proc. w porównaniu do sierpnia. Najmocniej taniał olej napędowy, którego ceny w skali roku spadły aż o 16,2 proc.

Inflacyjnym liderem wciąż pozostaje energia cieplna, która we wrześniu zanotowała wzrost o 30,7 proc. w skali roku i o 0.8 proc. m/m.

Reklama

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Denerwują Cię dane na temat średnich płac? Ten raport pokazuje ile naprawdę zarabiają Polacy

 

 

Dla przypomnienia, w sierpniu wskaźnik dynamiki cen konsumpcyjnych okazał się wyższy od oczekiwań i utrzymał się na dwucyfrowym poziomie - inflacja w skali roku wyniosła 10,1 proc., natomiast ceny w porównaniu do lipca pozostały bez zmian (0 proc. m/m). ceny żywności i napojów bezalkoholowych zanotowały wzrost o 12,7 proc. w skali roku oraz spadek o 1 proc. w porównaniu do lipca.

Koszty użytkowania mieszkania lub domu, w tym również nośniki energii zanotowały wzrost o 12 proc. w skali roku oraz 0,1 proc. w porównaniu do lipca.

Koszty transportu (w tym paliwa do prywatnych środków transportu) zanotowały spadek o 1,7 proc. w skali roku oraz wzrost o 2 proc. w ujęciu miesięcznym. I to właśnie koszty transportu były jedyną kategorią koszyka inflacyjnego GUS, która w sierpniu zanotowała spadek w skali roku.

Jeśli zaś chodzi o same ceny paliw do prywatnych środków transportu, to zanotowały one spadek o 6,1 proc. w skali roku oraz jednocześnie zanotowały wzrost o 1,9 proc. w porównaniu do lipca.

Reklama

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Inflacja w Polsce w październiku - ile wyniesie? Mamy słodko-gorzkie prognozy

 

W październiku również dojdzie do dalszego hamowania dynamiki cen, między innymi za sprawą bardzo wysokiej bazy statystycznej z poprzedniego roku (w październiku 2022 roku dynamika cen wyniosła aż 17,9 proc. w skali roku, co było najwyższym odczytem wskaźnika CPI w ubiegłym roku). Wg prezesa NBP Adama Glapińskiego październikowy odczyt inflacji może wynieść nawet poniżej 7 proc. w skali roku, zaś na koniec 2023 roku inflacja będzie oscylować w okolicach 6 proc. W przyszłym roku będzie już dużo trudniej utrzymać spadkową dynamikę cen konsumpcyjnych - wg Glapińskiego inflacja ma wynieść ok. 5 proc. r/r w połowie 2024 r.

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ten wskaźnik ostrzega - inflacja będzie rosła i to dużo mocniej od oczekiwań

 

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

Reklama

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z Ile będzie trwac inflacja w Polsce?