Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

gus handel w polsce

PL: Dziś o godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane o sprzedaży detalicznej w listopadzie. Według naszej prognozy wzrosła ona w cenach stałych o 8,5% r/r po wzroście o 6,9% r/r w październiku. Konsensus rynkowy wynosi natomiast 8,7% r/r. Za przyspieszeniem wzrostu przemawia przede wszystkim efekt niskiej bazy odniesienia z listopada 2020 r., gdy wprowadzono lockdown. Warto zauważyć, że wzrost w cenach bieżących będzie dużo silniejszy i może przekroczyć 17,0% r/r.

PL: O tej samej porze poznamy dane o produkcji budowlano-montażowej w listopadzie. Spodziewamy się jej wzrostu o 6,6% r/r po wzroście o 4,2% r/r miesiąc wcześniej, przy konsensusie wynoszącym 6,0% r/r. Realizacja naszej prognozy oznaczałaby niewielką poprawę koniunktury w budownictwie względem października.

 

Komentarz dzienny – Czy po niespodziance z przemysłu dane z handlu też zaskoczą? - 1Komentarz dzienny – Czy po niespodziance z przemysłu dane z handlu też zaskoczą? - 1

Wydarzenia i komentarze

Reklama

PL: Produkcja sprzedana w przemyśle w cenach stałych wzrosła w listopadzie o 15,2% r/r po wzroście o 7,8% r/r miesiąc wcześniej. Odczyt ten okazał się dużo wyższy od naszych oczekiwań (+8,7% r/r) i konsensusu prognoz (+8,5% r/r). Natomiast dynamika miesiąc do miesiąca po korekcji sezonowej wyniosła aż 6,5% m/m, po wzrośnie o 2,0% m/m w październiku. Pomijając wiosnę 2020 r., gdy przemysł wychodził z pandemicznego zamrożenia jest to najsilniejszy wzrost m/m, jaki odnotowano co najmniej od 2000 r. Poprawa koniunktura względem listopada 2020 r. miała szeroki zakres. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny wzrosty r/r miały miejsce w 31 z 34 działów przemysłu. Najsilniejszy wzrost odnotowano w firmach z działu „Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę" (+47,6% r/r), co częściowo wynika z efektu niskiej bazy odniesienia. Sądzimy, że silne wzrosty w październiku i listopadzie mogą wynikać także z eksportu energii elektrycznej, która oparta o tańszy względem gazu węgiel, jest konkurencyjna cenowo dla odbiorców zagranicznych. Niemniej silnie rosła produkcja także w przemyśle przetwórczym - o 13,0% r/r. Warto odnotować wzrost r/r produkcji w branży motoryzacyjnej. Tak dobre dane za listopad z przemysłu są naszym zdaniem efektem częściowego odblokowania się zatorów w łańcuchach dostaw po wcześniejszym zgromadzeniu zapasów i dostosowaniu produkcji do zaległych i bieżących zamówień. Jak już wielokrotnie wskazywaliśmy popyt na wyroby przemysłowe pozostaje silny, co dobrze rokuje dla tego sektora na przyszłość. Jednak w perspektywie najbliższych miesięcy odrobienie zaległości dokona się, a odczyty produkcji nie powinny być już tak spektakularne. Dane za listopad uprawdopodobniają naszą wysoką prognozę wzrostu PKB w 4Q 2021 r. wynoszącą 6,1% r/r.

PL: Inflacja cen produkcji sprzedanej w przemyśle wyniosła w listopadzie 13,2% r/r, wobec 12,0% r/r miesiąc wcześniej. Dane te okazały się bliskie naszej prognozie. Niezmienne inflację podnoszą ceny w górnictwie, choć wysoką dynamikę odnotowuje się także w przemyśle przetwórczym. Należy zauważyć, że w listopadzie ceny producenta wzrosły o 1,0% m/m wobec 2,0% m/m w październiku. Naszym zdaniem oznacza to, że o ile presja po stronie producenta nadal narasta, to jednak już w wolniejszym tempie.

 Komentarz dzienny – Czy po niespodziance z przemysłu dane z handlu też zaskoczą? - 2Komentarz dzienny – Czy po niespodziance z przemysłu dane z handlu też zaskoczą? - 2

Rynki na dziś

Wycena złotego pozostaje stabilna stopniowo wchodząc w przedświąteczny stan uspokojenia. Informacje towarzyszące najnowszej mutacji wirusa SARS-CoV-2 pozostaną potencjalnym źródłem rynkowej zmienności, jednak jak dotąd presja na umocnienie dolara i franka (walutowe bezpieczne przystanie) wynikająca z pogorszenia nastrojów jest umiarkowana. Co więcej złotej broni się przed nią dyskontując bardziej agresywny scenariusz podwyżek stóp procentowych w 2022 roku jako konsekwencja niedawnej rewizji w górę oczekiwanej przyszłorocznej ścieżki inflacji. Dzisiejsze krajowe dane dotyczące m.in. sprzedaży detalicznej powinny być neutralne dla wyceny polskich aktywów.

Czytaj więcej

Artykuły związane z gus handel w polsce