Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

giełda sezonowość

Wrzesień jest słaby dla akcji, a dobry dla złota. To mit? No, niekoniecznie. Okazuje się, że istnieją realne czynniki, które wpływają na zwiększanie popytu na kruszec, a inwestorów operujących na giełdzie zachęcają do sprzedaży akcji.

 

  • Historia podpowiada, że wrzesień jest zazwyczaj dobry dla złota, a kiepski dla akcji.
  • Badania pokazują, że we wrześniu rośnie dynamicznie liczba pesymistów, ze względu na nadchodzącą jesień.
  • Popyt na złoto we wrześniu rośnie z uwagi na indyjskie święto Denali.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

 

Wrzesień jest zazwyczaj dla akcji notowanych na Wall Street spadkowy, jednocześnie ich notowania cechują się wysoką zmiennością. Mało kto jednak wie, że jest to miesiąc bardzo dobry dla złota.

Czy taki będzie również wrzesień 2023? Postanowił nad tą sezonowością zastanowić się na łamach Barron’s Mark Hulbert, założyciel Hulbert Ratings. Jego analiza przynosi zaskakujące wnioski.

 

Akcje zdołowane wzrostem liczby inwestorów z podłym nastrojem

Reklama

Patrząc na złoto od 31 grudnia 1974 r., kiedy to jego posiadanie stało się na powrót legalne dla obywateli USA, we wrześniu cena uncji rosła średnio o 1,8%. Tymczasem średni zwrot w pozostałych 11 miesiącach kalendarzowych wynosi 0,4%.

Wrzesień dla akcji amerykańskich jest fatalny. Indeks Dow Jones Industrial Average tracił we wrześniu średnio -1,0%, począwszy od 1975 r., w porównaniu ze średnim wzrostem o 1,0% we wszystkich pozostałych miesiącach. Od 1896 r. wrzesień przyniósł średnią stratę na poziomie -1,1% w porównaniu ze średnim wzrostem na poziomie 0,8% we wszystkich pozostałych miesiącach.

Niezależnie od siły argumentów statystycznych przemawiających za wzorcem sezonowym, nie należy stawiać na jego trwałość – ostrzega Hulbert. Co ciekawe jednak, od niedawna wydaje się, że można przedstawić przekonujące teoretyczne uzasadnienie, dlaczego w ogóle miałby on istnieć - dodaje.

Niedawno w czasopiśmie Journal of Financial and Quantitative Analysis opublikowano badanie, które może udowadniać istnienie sezonowości – wskazuje Hulbert. Badanie zatytułowane “Seasonal Asset Allocation: Evidence From Mutual Fund Flows” („Sezonowa alokacja aktywów: dowody z przepływów funduszy inwestycyjnych”) przeprowadził Mark Kamstra z kanadyjskiego Uniwersytetu York oraz jego współpracownicy (Lisa Kramer z Uniwersytetu w Toronto; Maurice Levi z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej i Russ Wermers z Uniwersytetu Maryland).

Wydaje się, że znaleźli oni mocne dowody na to, że przyczyną wrześniowych słabych wyników na giełdzie jest sezonowe zaburzenie afektywne (SAD) – tłumaczy Hulbert. Skrót podpowiada o co chodzi – o depresyjne zaburzenie nastroju związane ze zmianą pór roku. Większość ludzi to zaburzenie dopada w kolejnych miesiącach, ale chodzi o to, że we wrześniu pojawia się największa, najbardziej dynamiczna zmiana miesięczna liczby osób cierpiących na SAD.

Reklama

Autorzy badania powiązali miesięczne zmiany liczby cierpiących na SAD z sytuacją na giełdzie, mierząc przepływy środków pieniężnych do i z kapitałowych funduszy inwestycyjnych. Po uwzględnieniu innych możliwych czynników, które mogłyby potencjalnie również wyjaśnić te przepływy, badacze odkryli wysoką korelację między zmianami w częstości występowania SAD a przepływami kapitałowymi. Miesiącem największego odpływu netto jest wrzesień.

Zobacz także: Kurs dolara kanadyjskiego - prognozy. Walutę surowcową czeka konkretne umocnienie! Zobacz, co mówią najlepsi analitycy

 

Sezonowość na S&P500

  grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: equityclock.com

 

Hindusi we wrześniu rzucają się na złoto

Reklama

A czy znamy powody, dla których złoto zazwyczaj radzi sobie dobrze we wrześniu? Istnieje badanie akademickie dotyczące tendencji złota do dobrych wyników we wrześniu. Zostało przeprowadzone przez Dirka Baura, profesora finansów na Uniwersytecie Australii Zachodniej – wskazuje Mark Hulbert.

W artykule z 2012 roku zatytułowanym „Sezonowość złota – efekt jesieni” (“The Seasonality of Gold—the Autumn Effect”) postawił hipotezę, że tendencja ta może być spowodowana dowolnym z kilku odrębnych czynników, w tym czynnikiem SAD, który może wyjaśniać słabe zachowanie akcji. Jednak czynnikiem, który może mieć największe znaczenie, jest zapewne rosnący popyt na złotą biżuterię w Indiach przed Denali, czyli corocznym „festiwalem świateł” odbywającym się w październiku lub listopadzie.

Baur podkreślił w swoim badaniu, że jego hipotezy są jednak jedynie spekulacjami. W niedawnej wypowiedzi dla mediów wskazywał, że wrzesień w ostatnich latach przestał być dobrym miesiącem dla złota, ponieważ spora liczba inwestorów zdała sobie sprawę z sezonowości i próbowała na niej zarobić, zabijając w ten sposób „kurę znoszącą złote jaja”. Od 2010 roku to sierpień jest najlepszym miesiącem dla złota.

Zobacz również: Cena złota wzrośnie w wyniku impasu w amerykańskiej gospodarce - przekonują ekonomiści znanego banku

 

Sezonowość na kontraktach futures na złoto

 grafika numer 2 grafika numer 2

Reklama

Źródło: equityclock.com

Czytaj więcej