Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

giełda Polska prognozy

Wrzesień nie był dobrym miesiącem dla rynków kapitałowych. Spadki były zarówno zauważalne na GPW, jak i na Wall Street. Jak wypadną giełdy w październiku? Zapytaliśmy o to znanych polskich analityków.

 

  • W zeszłym miesiącu WIG20 spadł -7,79%, z kolei S&P500 o -4,64%.
  • Większość analityków liczy na to, że WIG20 odbije się w nadchodzącym kwartale.
  • Według ekspertów silny dolar i restrykcyjna polityka FED-u będą sprzyjać dalszym spadkom S&P500.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

 

Prognozy analityków dla WIG20

Daniel Kostecki, CMC Markets: Koniec najgorszego statystycznie miesiąca na giełdach, koniec również kwartału. Kwartał czwarty powinien przynieść nowe rozdanie zarówno gospodarcze, jak i polityczne. Niesie to za sobą pewne ryzyka zmienności, ale wydaje się, że finalnie WIG20 może iść na wyższe poziomy, a jego mnożnik P/E zmierzać nawet w stronę 13x.

Mateusz Czyżkowski, XTB: Nasz rodzimy benchmark największych w Polsce spółek giełdowych ma za sobą trudny miesiąc. Spadki sięgnęły blisko 4,5%, a swoim zasięgiem przebiły ważne strefy wsparcia wyznaczone przez 200- dniową wykładniczą średnią kroczącą, która historycznie często służyła za strefę aktywizacji większego kapitału na rynku. Teraz wydaje się, że w przypadku kontynuacji spadków kluczową strefą do obserwacji będą strefy 1915 punktów, gdzie przebiegają tegoroczne minima. Z drugiej jednak strony warto mieć na uwadze fakt, że analiza mnożnikowa indeksu na podstawie danych estymowane na kolejne 12 miesięcy wskazuje, że indeks notowany jest obecnie w strefie poniżej jednego odchylenia standardowego 5- letniej średniej, dlatego też nie możemy wykluczyć, że na obecnych poziomach nie zaobserwujemy większej aktywności kupujących, o ile na szerokim rynku nie pojawią się zdarzenia nadzwyczajne.

Wojciech Białek,  TMS Oanda: Na początku września WIG-20 wyłamał się w dół z 3-miesięcznej formacji "głowy z ramionami" utworzonej w strefie ok. 2000 pkt. - 2200 pkt. Na koniec października WIG-20 dotrze do okolic poziomu 1818 pkt.

Reklama

Sobiesław Kozłowski, Noble Securities: Pozytywna opinia na październik. Oznaki wyczerpywania się relatywnej słabości. Anulowanie pozytywnej opinii przy zejściu poniżej 1830.

 

Zobacz również: Rekomendacja dla spółki z GPW szacuje akcje droższe o 38%. Kurs w górę!

 

Notowania WIG20 – ostatnie 5 lat

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: TradingView.com

Reklama

 

Prognozy analityków dla S&P500

Daniel Kostecki, CMC Markets: Wydaje się, że podobnie jak w marcu, tak i teraz we wrześniu kończy się korekta na amerykańskiej giełdzie. To może otwierać drogę do ATH, ale nie w terminie miesiąca, tylko w terminie do marca 2024 r.

Eryk Szmyd, XTB: Główny amerykański indeks niemal cały wrzesień kroczył po niepewnym gruncie. Inwestorzy oceniali ryzyko zaostrzania polityki Fed, a rosnące do nowych 16-letnich szczytów rentowności obligacji wskazywały, że rynki powinny przygotowywać się na scenariusz wyższych stóp, utrzymywanych przez dłuższą ilość czasu. Jednocześnie amerykańska gospodarka pozostaje mocna, oczekiwania inflacyjne wykazują poprawę (spadek), a ostatni odczyt inflacji PCE okazał się zgodny z oczekiwaniami. Choć dynamika dezinflacyjnego trendu jest zmienna, dane pokazują, że mimo zwyżek cen ropy inflacja powoli wygasa co potencjalnie może dać Fedowi argument do zaniechania kolejnej podwyżki stóp w listopadzie. Co więcej, komentarze Austana Goolsbee z Fed podkreśliły, że listopadowa podwyżka wciąż nie jest przesądzona. Nastroje konsumentów i rynek pracy pozostają mocne więc amerykańskie firmy wciąż mogą liczyć na poprawę biznesu i nowe możliwości ekspansji. To sprawia, że premia za ryzyko posiadania akcji wydaje się wciąż zadowalająca, nawet biorąc pod uwagę rosnącą stopę wolną od ryzyka. W ostatnich miesiącach dane makro z USA nie wyglądały alarmująco dla popytu zatem sezon wyników powinien przebiegać umiarkowanie pozytywnie. Część spółek prawdopodobnie podniesie prognozy na świąteczny IV kwartał roku. W optymistycznym scenariuszu S&P 500 po wrześniowej korekcie, w październiku może ponownie wzbić się powyżej 4500 pkt.

Łukasz Klufczyński, InstaForex: SHORT. Indeks S&P 500 znalazł się w tym miesiącu na najniższych poziomach od czerwca. Presję na spadki indeksów wywiera i będzie wywierał w dalszym ciągu moim zdaniem silny dolar, który negatywnie wpływa na aktywa ryzykowne. Komunikat po ostatniej decyzji Fed, odbił się szerokim echem i oczekuje się, że stopy procentowe w USA pozostaną na najwyższym od ponad dwóch dekad poziomie prawdopodobnie dłużej. W związku z tym wydaje się, że decyzja Fed i jej komunikat będzie ciążyła amerykańskiej giełdzie dłużej. Dodatkowo amerykańscy inwestorzy doświadczają "skrajnego strachu" po raz pierwszy od sześciu miesięcy, według indeksu "Fear and Greed", co odzwierciedla negatywne emocje handlujących.

Wojciech Białek, TMS Oanda: W połowie września br. S&P 500 wybił się w dół z 3-miesięcznej formacji "głowy z ramionami" Do końca października S&P 500 spadnie do poziomu 4179 pkt.

Reklama

 

Zobacz również: Obiecująca spółka z USA rośnie o niemal 50%! Wall Street odrabia straty

 

Notowania S&P500 – ostatnie 5 lat

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: TradingView.com

 

DAX

Reklama

Łukasz Zembik, TMS Oanda: Short, cel 14 650 pkt. Inwestorzy są coraz mocniej przekonani, że banki centralne będą utrzymywać wysoki poziom stóp procentowych przez długi czas, być może nawet przez większość przyszłego roku. Jeśli już dojdzie do jakichś obniżek, to będą one prawdopodobnie kosmetyczne. Zatem powrót do poziomów stóp sprzed pandemii jest jak na razie mało prawdopodobny w średnim terminie. W tym momencie mniejsze ma znaczenie to, czy EBC jeszcze raz podniesie koszt pieniądza w tym roku czy być może wstrzyma się z decyzją. Jeśli dane makro dla Europy będą się pogarszać a restrykcyjne stanowisko EBC pozostanie, będzie to negatywny mix czynników dla rynku akcyjnego.

Niemiecki indeks DAX w ostatnim czasie pokonał dolną bandę konsolidacji, w której przebywał od ostatnich kilku miesięcy. Z technicznego punktu widzenia jest to negatywny sygnał. Ostatnie dni września przyniosły lekki odreagowanie (zobaczyliśmy coś na kształt „retestu”) i tym samym kurs indeksu ponownie zbliżył się do tego poziomu. Modelowy zasięg tego układu to okolice 14 650 pkt. Zakładam, że w październiku indeks będzie zmierzał właśnie w tę stronę.

Czytaj więcej

Artykuły związane z giełda Polska prognozy