Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

fala długu

  • Jak gwałtownie wzrastać będzie dług USA?
  • Czy to już rekordowy poziom?
  • Jak rozwiązany zostanie problem tak wysokiego długu?

 

Gospodarka USA tonie w długu

W tym roku raz pierwszy w historii roczne płatności odsetek od długu publicznego USA wyprzedzą wydatki na obronę, ocenia Kongresowe Biuro Budżetowe (CBO). Według szacunków instytucji w całym roku podatkowym 2024 wydatki na odsetki wyniosą 900 mld USD (miliardów).

 

Wykres: Odsetki od długu publicznego USA (linia czerwona) oraz wydatki na zbrojenia USA (linia niebieska).

Reklama

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Eeagli, dane Rezerwy Federalnej w St. Louis.

 

Tymczasem w I kwartale 2024 roku koszty odsetkowe wyniosły około 250 mld USD. W pozostałych kwartałach również osiągną podobną wartość, co oznacza, że na koniec roku o 100 mld USD przewyższą wydatki na zbrojenia.

W pierwszych siedmiu miesiącach roku budżetowego 2024 odsetki od długu USA były również wyższe niż wydatki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne z tytułu Medicaid oraz Medicare, podało CBO.

Reklama

 

Wykres: Porównanie wysokości odsetek od długu publicznego oraz wydatków na Medicare, Medicaid oraz zbrojenia wraz z prognozą CBO na kolejne lata.

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: CBO.

 

Reklama

Już w 2023 roku odsetki od długu publicznego osiągały bardzo wysokie wartości. Wówczas sięgnęły one najwyższego poziomu w odniesieniu do PKB od 25 lat.

Co więcej, obecnie dług publiczny USA jako % PKB są większy niż w trakcie II wojny światowej. Stosunek zadłużenia USA do PKB wynosi teraz 123,7%. Jest on blisko rekordowej wartości 126,2% odnotowanej w 2020 roku. Wówczas, pandemia napędziła serię wydatków finansowanych długiem.

 

Wykres: Stosunek wysokości długu publicznego USA w odniesieniu do PKB. Na czerwono prognoza CBO.

 grafika numer 3 grafika numer 3

Reklama

Źródło: CBO, Departament Skarbu USA, Rezerwa Federalna St. Louis.

 

Wskaźnik ten jest również wyższy niż podczas II wojny światowej, kiedy Stany Zjednoczone finansowały wojnę z rekordowym deficytem budżetowym. Wyniósł on wtedy nawet 27% PKB.

 

Zobacz także: Gospodarczy tygrys Europy. Polska gospodarka ma świetne prognozy

Reklama

 

Wskaźnik ten gwałtownie wzrasta od lat 80. XX wieku. Amerykańskie zadłużenie rosło znacznie szybciej niż gospodarka.

W ciągu ostatnich 4 lat dług publiczny USA wzrósł o 11 bln USD. Jest to wielkość równa 40% PKB amerykańskiej gospodarki! Dla porównania, osiągnięcie pierwszego zadłużenia w wysokości 11 bln USD zajęło Stanom Zjednoczonym aż 220 lat. Teraz, zaledwie 4 lata.

 

Wykres: Wysokość długu publicznego USA w bilionach USD.

Reklama

 grafika numer 4 grafika numer 4

Źródło: Heritage.org, dane Departamentu Skarbu USA.

 

Oznacza to, że dług publiczny w ciągu ostatnich 4 lat wzrastał średnio o 2,75 bln USD rocznie. Jednak ostatnie miesiące to eksplozja zadłużenia.

Od czerwca 2023 roku, czyli w ciągu 12 miesięcy, dług USA wzrósł o 3,1 bln USD. W rezultacie, osiągnął rekordowy poziom 34,6 bln USD. Innymi słowy, wzrastał o około 1 bln USD w nieco ponad 3 miesiące.

Reklama

 

Zobacz również: Gospodarka tonie w długach. Kto za to zapłaci?

 

Zadłużenie Stanów Zjednoczonych jest większe niż gospodarki Chin, Niemiec, Japonii, Indii, Wielkiej Brytanii razem wziętych.

Jeśli obecne tempo utrzymałoby się, a wszystko na to wskazuje, to zadłużenie USA osiągnie nawet 40 bln USD do 2025 roku, zgodnie z szacunkami Bank of America. Oznaczałoby to podwojenie długu w ciągu zaledwie 8 lat od 2017 roku.

Reklama

 

Wykres: Prognoza rozmiar amerykańskiego długu publicznego na kolejne lata od Bank of America.

 grafika numer 5 grafika numer 5

Źródło: Bank of America, Bloomberg.

 

Reklama

Byłby to również wzrost o 16% w stosunku wobec obecnego poziomu zadłużenia. Jednocześnie, PKB ma według prognoz wzrosnąć o 4%. Zatem, dług publiczny Stanów Zjednoczonych ma w przyszłym roku wzrosnąć cztery razy szybciej niż gospodarka.

 

Czytaj również: Ekonomiczny Cud nad Wisłą. Polska gospodarka nokautuje cały świat we wzroście PKB

Czytaj więcej

Artykuły związane z fala długu