Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

europejskie rynki akcji

Strateg inwestycyjny Franklin Mutual Series Katrina Dudley uważa, że wyższa inflacja w Europie wynikająca z rosnących cen energii, a także niższe względne stopy procentowe mogą utrzymać euro pod presją.

 

Euro osiągnęło parytet z dolarem amerykańskim

Wojna na Ukrainie, wynikający z niej wzrost cen energii oraz bank centralny, który wolniej niż amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) podnosi stopy procentowe, by poskromić inflację, sprawiły, że w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2022 r. euro spadło w stosunku do dolara. Szybkie odrodzenie się waluty może być jeszcze odległe, ale deprecjacja euro może stworzyć krótkoterminowe możliwości dla inwestorów w akcje o dużej wartości.

Zobacz także: Zmiany kursów walut: wraca koszmar? Będzie się działo

 

Reklama

 

Skoki energii

Podczas gdy na początku roku euro stopniowo traciło na wartości w stosunku do dolara amerykańskiego, inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała bardziej agresywny spadek kursu. Potencjalny gwałtowny wzrost presji inflacyjnej oraz brak bezpieczeństwa energetycznego i obronnego w regionie były w dużej mierze winne.

W następstwie inwazji ceny energii w całym regionie gwałtownie wzrosły z powodu obaw o zakłócenia w eksporcie gazu ziemnego z Rosji, które się sprawdziły. Widzieliśmy, jak Rosjanie zamknęli niedawno ważny gazociąg Nord Stream, najpierw w celu konserwacji, a teraz do czasu zniesienia sankcji. Ruch ten następuje w czasie, gdy kraje takie jak Niemcy napełniają swoje rezerwy gazu ziemnego, aby zapewnić sobie wystarczającą ilość gazu na zimę.

Z czasem spodziewamy się, że Niemcy i inne kraje europejskie, które były uzależnione od rosyjskiego gazu, przejdą na inne źródła energii, takie jak źródła odnawialne i skroplony gaz ziemny (LNG). Jednak w najbliższym czasie możemy być świadkami ciągłych problemów z dostawami i utrzymujących się wysokich cen energii.

Reklama

Zakłócenia w dostawach energii pojawiły się w momencie, gdy na całym kontynencie pojawiły się już inne presje inflacyjne spowodowane zakłóceniami w łańcuchach dostaw. Ponadto niskie rzeki w Europie tego lata sprawiły, że transport morski stał się droższy i bardziej wymagający.

Podobnie jak Stany Zjednoczone, Europa zmaga się z bezprecedensowym poziomem inflacji. Roczny wskaźnik cen konsumpcyjnych w regionie wzrósł w lipcu o 8,9%, w porównaniu z 8,6% w czerwcu i 2,2% rok wcześniej, według danych europejskiej agencji statystycznej Eurostat. W obu regionach rosnące koszty odbierają konsumentom siłę nabywczą i negatywnie wpływają na krajowe firmy konsumenckie.

Nasze badania wykazały, że inflacja ma znaczący wpływ na względne poziomy walut. Jeśli wysokie ceny energii i inne presje inflacyjne pozostaną bardziej odczuwalne w Europie niż w Stanach Zjednoczonych, w najbliższych miesiącach możemy obserwować dalszy spadek wartości euro.

Zobacz także: Dynamicznie rosnące ceny energii elektrycznej, czyli elektryzujące wieści z rynku energii

 

Reklama

 

Różnica w stopach procentowych rośnie

W związku z presją inflacyjną Europejski Bank Centralny (EBC) i amerykański Fed podnoszą stopy procentowe w różnym tempie. Ta różnica jeszcze bardziej pogłębia słabość euro. Ogólnie rzecz biorąc, wyższe stopy procentowe zwiększają wartość waluty danego kraju, ponieważ wyższe stopy przyciągają więcej inwestycji zagranicznych.

Z kolei EBC podniósł swoje kluczowe stopy procentowe o 125 punktów bazowych do tej pory w 2022 r., a w pozostałej części 2022 r. spodziewane są kolejne podwyżki. Podobnie jak Stany Zjednoczone, bank centralny koncentruje się na ograniczeniu inflacji i również balansuje pomiędzy potrzebą stabilności cen a spowalniającym wzrostem gospodarczym. Wojna i jej skutki spowodowały bezprecedensowe obciążenie europejskiej gospodarki, które naszym zdaniem będzie wymagało czasu, aby je złagodzić i może doprowadzić do recesji w regionie.

Zobacz także: Stopy procentowe w Strefie Euro w górę! Największa podwyżka w historii wspólnej waluty stała się faktem

 

Reklama

 

Zatrzymanie wzrostu gospodarczego

Spadające euro miało mieszany wpływ na europejską aktywność gospodarczą. Amerykańscy turyści przyjeżdżają do Europy, co pozytywnie wpływa na wzrost gospodarczy w tych krajach, zwłaszcza w Europie Południowej, które szczególnie mocno ucierpiały z powodu COVID-19. Turyści ci przekonują się, że za ich dolara można kupić znacznie więcej niż rok wcześniej, co wzmacnia lokalną aktywność gospodarczą.

Jednak dla europejskich konsumentów koszt importu, zwłaszcza denominowanego w dolarach, jak np. towary, rośnie wraz ze spadkiem wartości euro. Słabsza gospodarka europejska oznacza również, że firmom trudniej będzie przenieść wyższe koszty na konsumentów i użytkowników końcowych.

Deprecjacja euro, presja inflacyjna, obawy o recesję w Europie i presja na konsumentów wpływają na każdą spółkę inaczej. Uważamy, że w tym przypadku kluczowa będzie aktywna selekcja akcji. Inwestorzy będą musieli zrozumieć, w jakim stopniu dana spółka jest naturalnie zabezpieczona i czy występują niedopasowania kosztów i przychodów, które mogą skutkować zyskiem lub spadkiem zysków.

Ogólnie rzecz biorąc, w ciągu ostatnich kilku lat europejskie rynki akcji notowane były ze znacznym dyskontem w stosunku do ich amerykańskich odpowiedników, ze względu na większe znaczenie sektorów o wyższej wartości, takich jak finanse, energia i materiały. Widzieliśmy, że niektóre obszary rynku powróciły z impetem, gdy wartość wróciła do łask w tym roku. Słabnące euro stwarza zarówno wyzwania, jak i możliwości dla spółek europejskich. Wiedza o tym, gdzie szukać i czego szukać, będzie miała kluczowe znaczenie w nadchodzących miesiącach.

Zobacz także: Zobacz, ile zapłacisz za rubla, funta, euro, koronę, jena, dolara, forinta, franka

Reklama

 

JAKIE JEST RYZYKO?

Wszystkie inwestycje wiążą się z ryzykiem, w tym z możliwością utraty kapitału. Wartość inwestycji może zarówno spadać, jak i rosnąć, a inwestorzy mogą nie odzyskać pełnej zainwestowanej kwoty. Ceny akcji zmieniają się, czasami gwałtownie i dramatycznie, z powodu czynników wpływających na poszczególne spółki, poszczególne branże lub sektory, lub ogólne warunki rynkowe. Inwestycje w zagraniczne papiery wartościowe wiążą się ze szczególnym ryzykiem, w tym z wahaniami kursów walut, niestabilnością gospodarczą i wydarzeniami politycznymi. Wartość papierów wartościowych może nie wzrosnąć zgodnie z przewidywaniami lub może nastąpić dalszy spadek wartości.

Czytaj więcej