Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

euro stoxx banks notowania

Informacje na dziś

EZ:

Dziś o godz. 11:00 Eurostat przedstawi dane o produkcji przemysłowej w lutym w strefie euro. Według konsensusu prognoz wzrosła ona licząc w cenach stałych o 0,8% m/m wobec 0,0% m/m w styczniu. Realizacja tych oczekiwań potwierdziłaby budzące się ożywienie w europejskim przemyśle przed wybuchem wojny. Sektor ten najpewniej najmocniej odczuje wpływ rosyjskiej agresji na Ukrainę, ze względu na problemy zaopatrzeniowe, ale także szybko rosnące ceny surowców i półproduktów.

 

 

Wydarzenia i komentarze

PL:

Reklama

Narodowy Bank Polski opublikował wczoraj miary inflacji bazowej w marcu. Wzrosły wszystkie z czterech obliczanych wskaźników. Najszerzej śledzony indeks – CPI po wyłączeniu cen żywności, nośników energii i paliw do prywatnych środków transportu) wzrósł do 6,9% r/r z 6,7% r/r w lutym, tj. do najwyższej wartości co najmniej od 2001 r. Dane te potwierdzają, silną presję inflacyjną w gospodarce, którą utrzymuje nadal silnie rosnący popyt. W takim środowisku spodziewamy się dalszych podwyżek stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Według naszej prognozy stopa referencyjna wzrośnie w tym roku co najmniej do 5,50%, choć ryzyka dla tej prognozy skierowane są w górę. Perspektywa wyhamowania wzrostu gospodarczego w 2023 roku. mogą jednak ograniczać chęć RPP do podwyżki stóp procentowych wyraźnie powyżej 6,00%. Oczekiwania dla 2023 r. obarczone są wysoką niepewnością, aczkolwiek luzowanie polityki fiskalnej poprzez obniżkę podatków i planowany wzrost wydatków na zbrojenia będzie oddziaływał w kierunku silniejszych podwyżek stóp procentowych. Według członka Rady Polityki Pieniężnej H.Wnorowskiego zakładane luzowanie polityki fiskalnej było głównym argumentem za podwyżką w kwietniu stóp procentowych aż o 1,00 pkt proc.

PL:

Prezes Narodowego Banku Polskiego A.Glapiński w tekście dla PAP napisał, że za wzrost inflacji CPI do 11,0% r/r w marcu z 8,5% r/r miesiąc wcześniej niemal całkowicie odpowiadają skutki rosyjskiej agresji na Ukrainę. Podzielamy tę opinię. Pomimo tego, że za przyspieszenie wzrostu cen opowiadają głównie czynniki podażowe zmieniają się w naszej ocenie także perspektywy polityki pieniężnej, która będzie musiała zostać zacieśniona w większym stopniu niż gdyby Rosja nie zaatakowała Ukrainy.

WORLD: 

Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył względem stycznia br. prognozę wzrostu gospodarczego na świecie w latach 2022-2023 do 3,6%. Oznacza to rewizję w dół o 0,8 pkt proc. dla 2022 r. i 0,2 pkt proc. dla 2023 r. Rewizja ta wynika głównie z wpływu wojny na Ukrainie. Korekta w dół dotyczy także gospodarki polskiej. MFW oczekuje obecnie wzrostu PKB w Polsce w 2022 r. o 3,7% wobec 4,6% spodziewanego w styczniu, a w 2023 r. o 2,9% przy wcześniejszych oczekiwaniach wynoszących 3,7%. Nasz podstawowy scenariusz makroekonomiczny dla 2022 r. jest bardziej optymistyczny, a dla 2023 r. spodziewamy się wolniejszego niż MFW wzrostu.

 

Komentarz dzienny – notowania euro do złotego w oczekiwaniu na impuls. Sprawdź kursy walutowe [EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 1Komentarz dzienny – notowania euro do złotego w oczekiwaniu na impuls. Sprawdź kursy walutowe [EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 1

Reklama

 

Rynki na dziś

Sytuacja na krajowym rynku walutowym nie ulega większym zmianom. Kurs EUR/PLN oscyluje wokół poziomu 4,63 odchylając się od niego o +/- 3 grosze oczekując na nowe impulsy mogące wybić notowania z trendu bocznego. Zdecydowanie więcej emocji dostarczają notowania obligacji skarbowych, które już wczoraj z impetem powróciły do wzrostów dochodowości reagując na ponowne nasilenie oczekiwań na podwyżki stóp procentowych (kontrakty FRA) w Polsce oraz zmiany rynków bazowych, gdzie prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu dochodowość Bunda i Treasuries wzrośnie do odpowiednio 1% i 3%.

Czytaj więcej