Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

etf solana

  • Kiedy pojawią się kolejne spot ETF na nowe kryptowaluty i altcoiny?
  • Jak wysokie są szanse powodzenia inicjatyw nowych funduszy?
  • Czy napływy do funduszy wzrastają? Jak duże jest zainteresowanie?

 

Kiedy pojawi się spotowy ETF na Solana i Ripple? 

Wygląda na to, że największe szanse na spotowy fundusz ETF mają projekty takie jak Solana oraz XRP. Tak uważają między innymi analitycy Standard Chartered, renomowanego brytyjskiego banku inwestycyjnego.

Według eksperta Standard Chartered, Geoffrey Kendricka, zgoda regulatorów na uruchomienie ETF na Solana (SOL) oraz Ripple (XRP) miałaby nastąpić w 2025 roku, podał Binance. 

 

Zobacz również: Kryptowaluty trafią w ręce polityków. Miliony USD to cena za lobbing

Reklama

 

Kolejne kryptowalutowe ETF to “naturalna kolej rzeczy”

Pozytywnie na temat perspektywy nowych kryptowalutach ETF spot wypowiadali się polscy eksperci rynków finansowych. Według Daniela Kosteckiego, głównego analityka rynków w CMC Markets, “naturalną koleją rzeczy” jest to, że usłyszymy o kolejnych pomysłach spotowych funduszy krypto:

W przyszłości, miejmy nadzieję, że niedalekiej, spodziewam się kolejnych informacji co do prac nad ETFami na koszyki krypto, np. TOP10 kapitalizacji. Jest to naturalna kolej rzeczy rozwoju takich produktów. - stwierdził Daniel Kostecki z CMC Markets w komentarzu dla FXMAG.

Ekspert CMC Markets skomentował również progres w kwestii spotowego ETF na Ethereum:

Jest to kolejny krok do łączenia świata krypto z tradycyjnym światem finansów. Z jednej strony przeczy to idei kryptowalut, ale z drugiej strony ma szansę podnieść cenę ETH, gdy tylko zostanie umożliwiony handel tymi ETF-ami. - zaznaczył Daniel Kostecki.

Reklama

 

Swoje zdanie na temat przełomowego dla świata Ethereum wydarzenia przedstawił również ekspert XTB, Eryk Szmyd:

Bez wątpienia jest to dla kryptowalut moment ważny, natomiast fundusze ETF na inne kryptowaluty pozostaną prawdopodobnie tematem kontrowersyjnym. - skomentował Eryk Szmyd, analityk XTB w wypowiedzi dla naszej redakcji.

Decyzja SEC w sprawie Ethereum ETF prawdopodobnie jest ostateczna, natomiast przez 10 kolejnych dni każdy z 5 komisarzy wciąż ma możliwość jej podważenia. Zatem blisko 100% pewność w zakresie akceptacji spotowych ETF na Ethereum będzie możliwa do stwierdzenia, do końca przyszłego tygodnia. Przede wszystkim fundusze ETF na Ethereum, podobnie jak te oferujące Bitcoin przed zgodą SEC notowane były na giełdach towarowych jako futures, co implikowało zakwalifikowanie ETH jako 'towaru'. - zaznaczył Eryk Szmyd z XTB.

Ekspert polskiego brokera zwrócił uwagę na to, że w przypadku Solany sprawa wygląda nieco inaczej:

W przypadku wielu pozostałych kryptowalut m.in. Solany, SEC w 2023 roku wydał specjalny dokument, określając je mianem 'securities'. W przypadku Ethereum nie było mowy o tak 'zdecydowanej' pozie SEC. - stwierdził Eryk Szmyd z XTB.


 

Czytaj również: Bitcoin nazwany piramidą i oszustwem, a potem ogromne zakupy BTC. Kłamstwo wielkiego banku

 

Niskie szanse na spot ETF na Solana i XRP?

Choć szansa spotowych funduszy ETF, oferujących ekspozycje na altcoiny wzrosła; na tym etapie wydaje się jednocyfrowa. Rynek ocenia obecnie szanse takiego scenariusza jako niewielkie, co zresztą widoczne jest we wciąż relatywnie niskich cenach wielu kryptowalut poza Bitcoinem i Ethereum. Najwcześniej fundusze na Ethereum mogłyby zostać uruchomione prawdopodobnie w drugiej połowie czerwca natomiast proces ten może się wydłużyć, nawet do października. - podkreślił Eryk Szmyd, analityk rynków finansowych w XTB.

Entuzjazm związany z funduszami ETF spot na Ethereum miał swoje przełożenie na napływy kapitału do funduszu kryptowalutowych. W ciągu ostatniego tygodnia były one największe od dwóch miesięcy, oszacował amerykański bank inwestycyjny, Bank of America w niedawnym raporcie:

Reklama

 

Zobacz również: Rafał Zaorski kończy shorta na Bitcoin. Nie będzie 80 mln PLN - klapa odważnego zagrania

 

Wykres: Napływy kapitału do funduszu kryptowalutowych w ostatnich 10 tygodniach.

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Bank of America Global Investment Strategy, EPFR.

Czytaj więcej