Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

El Nino w USA

Według meteorologów nadchodzi El Niño. Zjawisko przyczynia się do ekstremalnych warunków pogodowych, co ma swoje przełożenie na sytuację na rynkach towarowych.  Podczas gdy wysokie temperatury utrzymują się kolejny dzień w USA, analitycy prognozują potencjalny wpływ na poszczególne segmenty gospodarki.  

 

  • Podczas poprzednich cykli El Niño zauważalny był m.in. wzrost cen ropy naftowej. 
  • Rynki mogą zareagować wzrostem, kluczowy będzie rozwój sytuacji w Zatoce Meksykańskiej. 
  • Nie wszystkie wahania rynkowe powinny być jednak utożsamiane z niszczycielskim żywiołem. 

 

Eksperci są zgodni. El Niño już nadeszło!

Mianem El Niño określa się zjawisko pogodowe, które charakteryzuje się ponadprzeciętnymi temperaturami na powierzchni Oceanu Spokojnego. Z uwagi na swoją specyfikę, prognozuje się, że istotnie wpłynie na wzrost cen na rynkach towarowych.

Reklama

Według badań National Weather Service El Niño rozpoczęło się w czwartek 8 czerwca i w kolejnych dniach będzie przybierać na sile. Specjaliści przewidują, że tym razem incydent pogodowy będzie szczególnie silny. Podobne sytuacje wydarzyły się w 2019 r. oraz w okresie 2014-2016.  

Zmiana klimatu może zaostrzyć lub złagodzić pewne skutki związane z El Niño. Zjawisko to może doprowadzić do nowych rekordów temperatur, szczególnie na obszarach, które już doświadczają ponadprzeciętnych temperatur” - przekazała w komunikacie prasowym Michelle L'Heureux, klimatolog z Climate Prediction Center. 

Zobacz również: Ten surowiec lada chwila może zaskoczyć mocnym ruchem cenowym, wiele zależy od El Niño

 

Reklama

 

Wpływ El Niño na sytuację na rynkach towarowych

Przyczyniając się do ekstremalnych warunków pogodowych, El Niño prawdopodobnie spowoduje skokowy wzrost cen istotnych towarów. Międzynarodowy Fundusz Walutowy przeanalizował wpływ zjawiska pogodowego z 2015 r. na rynki towarowe. W tym okresie towary niepaliwowe wzrosły o 5,3% w pierwszych czterech kwartałach po rozpoczęciu poprzednich cykli El Niño. W analizowanym przedziale czasu cena ropy wzrosła natomiast o 13,9%. 

 

CFD na ropę Brent - 10 lat 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: TradingView 

Reklama

 

Gdy nadchodzi El Niño, wówczas ceny wzrastają, gdyż elektrownie wodne przestają funkcjonować w trakcie szusz, a państwa zwiększają ekspozycję na paliwa kopalne. 

 

Reklama

 

Według obserwacji meteorologów, El Niño ma tendencję do wywoływania agresywnych sezonów huraganów na Oceanie Spokojnym. Te przyczyniają się do wzrostu cen towarów. Łagodniejsze sezony mają przełożenie na niższe ceny surowców, w tym ropy naftowej. Jeśli platformy wiertnicze i inna infrastruktura w Zatoce Meksykańskiej zostaną zamknięte z uwagi na warunki atmosferyczne, może to skutkować skokowym wzrostem cen. Ponadto wówczas eksport LNG (skroplonego gazu ziemnego) byłby bardziej narażony na zakłócenia, co oznaczałoby mniejsze dostawy gazu ziemnego na całym świecie. 

Zobacz również: Cena złota: czy możliwe jest osiągnięcie poziomu 2100 USD/oz za jedną uncję kruszcu

 

Według analityków Citigroup El Niño może w kolejnych latach istotnie wpływać na rynek gazu w Stanach Zjednoczonych. Oczekuje się, że wyższe temperatury w USA zwiększą zapotrzebowanie na gaz ziemny do zasilania klimatyzacji. 

 

Notowania - gaz ziemny YTD

 grafika numer 2 grafika numer 2

Reklama

Źródło: TradingView 

 

Avi Salzman, analityk Barron’s zastrzega jednak, że nie wszystkie wahania cen na rynku surowcowym powinny być utożsamiane z El Niño. Dla porównania przywołuje okres 2014-2016, który zbiegł się w czasie ze spadkami cen ropy na świecie. Wówczas istotną rolę odgrywała nadpodaż wywołana wysoką produkcją ropy łupkowej i wzrostem produkcji OPEC. 

Zobacz również: Kowboje się cieszą. Kontrakty na ten surowiec są na historycznym maksimum

Czytaj więcej