Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

dostawa węgla

RPP (Masłowska): Wyzwanie, przed którym stoi aktualnie polska polityka pieniężna jest szczególnie trudne. Trzeba bowiem doprowadzić do tego, aby inflacja obniżyła się stopniowo do celu inflacyjnego i jednocześnie dbać o to, aby nasza gospodarka nie znalazła się w recesji. Mam świadomość istnienia celu inflacyjnego i należy dążyć do jego realizacji, ale ważne są także realne koszty jego osiągnięcia. Myślę, że kluczowe znaczenie ma dobór odpowiedniej strategii. Można wybrać jedną z 2 strategii. Pierwsza z nich polegałaby na tym, aby radykalnie podnosić stopy procentowe i czynić to w taki sposób, aby stosunkowo szybko podstawowa stopa NBP była wyższa od inflacji.

Druga strategia sprowadza się do tego, aby po publikacji listopadowej projekcji inflacji oraz PKB zastanowić się nad tym, czy warto dalej, ale w stopniu umiarkowanym, podnosić stopy procentowe po to, aby jeszcze bardziej wzmocnić monetarny impuls antyinflacyjny, czy też stopy procentowe przez dłuższy czas utrzymać, kierując się potrzebą dbałości o to, by osłabienie gospodarcze, z jakim prawdopodobnie będziemy mieli do czynienia w przyszłym roku było jak najmniejsze, jak najmniej dolegliwe dla naszych Rodaków. (PAP)

 

RPP (Tyrowicz): Nie doprowadzimy inflacji do celu bez przywrócenia dodatniego poziomu realnej stopy procentowej. Wymaga to podniesienia stopy nominalnej powyżej oczekiwanej inflacji w parze z obniżeniem oczekiwań inflacyjnych.

Reklama

Dla obniżenia oczekiwań pomocne może być, aby RPP zadeklarowała, jaka stopa procentowa według jej szacunków sprowadziłaby inflację do celu, a nie tylko w jego kierunku. Na dziś na pewno nie jest nią 6,75 proc. ani 7 proc. W miarę odzyskiwania wiarygodności oraz wobec napływających nowych danych RPP będzie mogła na bieżąco jasno komunikować ewentualne zmiany swoich szacunków. (PAP)

 

Polska: Premier Morawiecki poinformował wczoraj, iż prefinansowanie na przyszły rok osiągnęło 30-35%. Należy jednak pamiętać, iż mówimy tutaj wyłącznie o budżecie państwa. Nie wliczamy więc tutaj emisji obligacji przez BGK, którego zaplanowana na wczoraj aukcja została odwołana. Wreszcie zakres procentowy odnosi się do potrzeb ustawowych, które naszym zdaniem okażą się wyższe.

 

Polska: NBP opublikował dane o M3, a my tradycyjnie podsumowaliśmy te dane w twitterowym wątku (polecamy rozwinąć cały):

Reklama

 

 

Polska: Nawet 80% ciepłowni w Polsce nie ma zapewnionych dostaw węgla do końca sezonu grzewczego, a blisko połowa z nich nie ma zapewnionych dostaw surowca do końca tego roku – wynika z danych Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. Problemem jest cena.

Sytuacja robi się krytyczna. Ciepłownie nie mają węgla, bo jest za drogi - rp.pl

Reklama

 

Wielka Brytania: Rishi Sunak, były minister finansów, zostanie kolejnym premierem Wielkiej Brytanii po tym, jak jedyna kontrkandydatka Penny Mordaunt nie zebrała stu głosów poparcia ze strony posłów Konserwatystów, aby przeprowadzić głosowanie na nowego lidera partii. (PAP)

 

Strefa euro: Odnotowano spadki indeksów PMI zarówno dla przemysłu (48,4 do 46,6 pkt.) jak i usług (z 48,8 do 48,2 pkt.). Główne problemy to rosnące koszty życia (co wprost obniża popyt) i wysoka niepewność (tu pierwsze skrzypce grają kwestie energetyczne). W kwestiach inflacyjnych też nie widać poprawy - luzują się łańcuchy dostaw (co ceteris paribus prowadzi do spadku cen), ale wysokie koszty energii, płace i słabe euro kompensują to z nadwyżką.

Garść newsów ekonomicznych: prefinansowanie na przyszły rok osiągnęło 30-35% - 1Garść newsów ekonomicznych: prefinansowanie na przyszły rok osiągnęło 30-35% - 1

Czytaj więcej