Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

do czego jest mi potrzebny formularz W-8BEN

Po wielu latach oczekiwań, wreszcie doczekaliśmy się w polskim domu maklerskim czegoś, co zwiększy sensowność i opłacalność inwestowania i spekulacji na amerykańskich giełdach. Mowa o enigmatycznie brzmiącym formularzu W-8BEN, który właśnie pojawił się w XTB. 

 

W-8BEN po raz pierwszy w polskim domu maklerskim

Zaczynamy kolejny odcinek naszej serii o nazwie CFD od A do Z, której partnerem jest Dom Maklerski XTB. Jak nietrudno domyślić się po nazwie, ta seria jest poświęcona lewarowanym instrumentom pochodnym, ze szczególnym uwzględnieniem kontraktów różnicowych. Ale, w tym odcinku po raz pierwszy zrobię mały wyjątek i zajmę się czymś, co nie jest związane z derywatami, ale jest na tyle istotne z perspektywy polskiego inwestora, że trudno nie nagrać o tym materiału.

Mowa o formularzu W-8BEN, który w połowie stycznia pojawił się w XTB i który tym samym stał się pierwszym domem maklerskim w Polsce wprowadzającym możliwość wypełnienia tego formularza. O co tyle szumu i co kryje się pod tą enigmatyczną i niewiele mówiącą nazwą?

Reklama

 

 

 

Formularz W-8BEN - dlaczego jest taki ważny i warto go wypełnić?

Zacznijmy od tego, że formularz W-8BEN jest niesamowicie istotny z perspektywy osób inwestujących w zagraniczne akcje, a konkretnie akcje spółek notowanych na giełdach w Stanach Zjednoczonych. Szczególnie, jeśli masz w swoim portfelu akcje amerykańskich spółek, które dzielą się wypracowanym zyskiem z akcjonariuszami, czyli wypłacają dywidendę. A ze względu na to, że rynek w USA jest bez wątpienia największym i najbardziej rozbudowanym rynkiem dywidendowym świata, to dla każdego polskiego inwestora prowadzącego portfel dywidendowy jest to naprawdę świetna wiadomość.

 

Do czego tak naprawdę służy formularz W-8BEN?

Reklama

Jeżeli nie jesteśmy rezydentami podatkowymi USA, a mamy w portfelu amerykańskie spółki, które wypłacają dywidendę, to amerykański Urząd Skarbowy (IRS) nie jest w stanie nas zidentyfikować. To niestety skutkuje tym, że od dywidend, które otrzymamy (albo ekwiwalentów dywidend, w przypadku CFD na amerykańskie akcje albo ETF-ów dystrybuujących, które są notowane w USA) zapłacimy podwójny podatek u źródła. Normalnie wynosi on 15%, natomiast jeżeli nie jesteśmy rezydentami Stanów Zjednoczonych i nie wypełniliśmy formularza W-8BEN, to od każdej wypłaconej dywidendy będzie pobierany aż 30% podatek, czyli prawie ⅓ jej wartości. 

Jeżeli wypełnimy formularz W-8BEN u naszego brokera, to od dywidend wypłacanych przez amerykańskie spółki (i wspomnianych ekwiwalentów dywidend) będzie nam potrącany 15% podatek u źródła. Być może nie wydaje Ci się to jakąś wielką rewolucją, ale to że w polskim domu maklerskim wreszcie można ten formularz złożyć jest naprawdę czymś ważnym. O połowę niższy podatek od uzyskanego dochodu z dywidend, szczególnie przy wyższych kwotach i w szerszym horyzoncie czasowym, pozwala zaoszczędzić naprawdę spore pieniądze, które można wykorzystać chociażby do reinwestycji i szybszej rozbudowy portfela.  

Oczywiście, musisz pamiętać o tym, że oprócz 15% podatku u źródła, który jest pobierany po złożeniu formularza dla amerykańskich dywidend i ekwiwalentów dywidend, trzeba jeszcze odliczyć brakujące 4%, tak aby dochód był opodatkowany stawką 19%, obowiązującą w Polsce. XTB w formularzu PIT-8C, na podstawie którego rozliczamy zysk lub stratę w danym roku kalendarzowym, nie uwzględnia wartości dywidend, które otrzymaliśmy od spółek z naszego portfela. Tak więc, wspomniane pozostałe 4% podatku, które trafią do naszego Urzędu Skarbowego, musimy już rozliczyć samodzielnie.

URL Artykułu

 

Jak wypełnić W-8BEN w XTB?

Reklama

Formularz wypełnia się całkowicie online, nie trzeba nigdzie chodzić, ani niczego drukować. Mi osobiście zajęło to mniej niż 5 minut, a robiłem dodatkowo notatki na potrzeby tego nagrania. W-8BEN znajdziesz po zalogowaniu się do pokoju inwestora z poziomu przeglądarki internetowej i po kliknięciu zakładki “mój profil”. W tej podstronie znajdziesz W-8BEN przy informacji o urzędzie podatkowym. 

Pamiętaj, że dane w formularzu muszą być identyczne jak dane osobowe, na które zarejestrowany jest rachunek w XTB.

Większość danych będzie uzupełniona, na bazie tego, co podaliśmy przy zakładaniu konta. W polu “nr identyfikacyjny podatnika USA” nie wpisujemy nic, chyba że pracowaliśmy w Stanach Zjednoczonych i otrzymaliśmy w przeszłości nr ITIN. W kolejnym polu “zagraniczny nr identyfikacji podatkowej FTIN” powinien znaleźć się nasz nr Pesel. 

W polu “numery referencyjne” nie wpisujemy nic.

Następnie pojawi się okienko z wnioskiem o możliwość uniknięcia podwójnego opodatkowania na podstawie umowy pomiędzy USA a krajem Twojej rezydencji podatkowej. W naszym przypadku wybieramy z listy Polskę, chyba że jesteś rezydentem podatkowym innego kraju.

Na dole okna znajduje się jeszcze pole:

Reklama

“Czy spełniasz warunki do zastosowania preferencyjnych stawek podatkowych w oparciu o posiadane udziały w amerykańskiej spółce wypłacającej dywidendy?”. Zaznaczamy w nim “nie” (chyba, że posiadasz odpowiednie uprawmnienia, potwierdzone przez licencjonowanego doradcę podatkowego). Póżniej zostaje nam zaznaczenie zgód koniecznych do wysłania dokumentu i podpisanie formularza (po tym jak upewnimy się, że nasze dane są poprawne w wygenerowanym pliku pdf) z wykorzystaniem numeru, który dostaniemy w formie sms-a na nasz nr telefonu.

 

Co dalej po wypełnieniu W8-BEN?

Po wypełnieniu formularza (o ile wszystkie nasze dane osobowe będą się zgadzać) możemy cieszyć się niższym podatkiem od amerykańskich dywidend i ekwiwalentów. Musisz jednak liczyć się z tym, że zatwierdzenie dokumentu w IRS nie jest natychmiastowe - jeśli złożymy go np. w połowie stycznia, to niższa stawka podatkowa będzie pobierana od kolejnego miesiąca, czyli w naszym przypadku od lutego.

 

Formularz W8-BEN nie jest wypełniany wyłącznie raz

 Jego ważność to 3 lata kalendarzowe liczone od końca roku, w którym został wypełniony, czyli składając go w styczniu 2022 r., zachowa on ważność do ostatniego dnia grudnia 2025 r. Po tym czasie musimy złożyć go jeszcze raz, chyba że w międzyczasie zmieniliśmy np. rezydencję podatkową, przez co trzeba będzie wypełnić go od nowa. 

Reklama

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z do czego jest mi potrzebny formularz W-8BEN