Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

długoterminową prognoza dla rynku walutowego

Rozpoczęte szybkie zacieśnianie amerykańskiej polityki pieniężnej nie sprzyja walutom z gospodarek wschodzących, wzmacniając dolara. Kluczowym czynnikiem osłabiającym waluty rynków wschodzących jest wzrost awersji do ryzyka po ataku Rosji na Ukrainę, który prowadził do krótkotrwałych fal wyprzedaży waluty i ucieczki kapitału portfelowego.

Zobacz także: Zobacz, po ile jest frank, jen, rubel, funt, forint, dolar, korona, euro

 

kursy walutkursy walut

 

Reklama

W momencie zawirowań rynkowych silne fundamenty gospodarki są spychane na dalszy plan. Kontynuacja cyklu podwyżek stóp procentowych w Polsce może pomóc ustabilizować kurs PLN wobec innych walut w regionie. Ważną poduszką ograniczającą wahania rynkowe jest wysoki poziom rezerw walutowych NBP, linia swapowa z EBC oraz napływ środków unijnych, które będą wymieniane bezpośrednio na rynku finansowym.

Zobacz także: Kursy walut 02.06.: wyprzedaż waluty - kurs euro wystrzelił w stronę historycznych szczytów; odwrót złotego!

 

 

Prognozy PKO Banku Polskiego zakładają systematyczne umacnianie złotego względem euro. W 2q22 złoty będzie relatywnie słabszy względem dolara amerykańskiego i funta szterlinga, jednak również w tym przypadku oczekiwany jest średnioterminowy trend aprecjacyjny.

Czytaj więcej