Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

długoterminową prognoza cen paliw

GUS opublikował finalne dane o inflacji CPI w Polsce w marcu. Urząd statystyczny skorygował swoje szacunki do 11.0% r/r z wstępnego 10.9% r/r. Wpływ na to miały przede wszystkim zewnętrzne szoki cenowe, spotęgowanych wybuchem wojny na Ukrainie. Polska doświadczyła gwałtownego wzrostu cen paliw (o 28,1% m/m) oraz presji na wzrost cen innych nośników energii. Jednocześnie ceny żywności nadal wykazują tendencję wzrostową i w marcu były o 9,6% r/r wyższe.

 

Czwartkowe dane z Polski zaskoczyły, wzrastając znacznie powyżej oczekiwań rynkowych. Produkcja przemysłowa wzrosła w marcu o 17.3% r/r, potwierdzając solidne podstawy wzrostu gospodarczego w Polsce w I kwartale. Równie duże zaskoczenie dotyczy danych z polskiego rynku pracy. Dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw pobiła kolejny raz rekord i wzrosła do 12.4% r/r. Zatrudnienie było zgodne z oczekiwaniami i zwiększyło się o 2.4% r/r. Jednocześnie dziś dane GUS potwierdziły bardzo dobrą kondycję polskiej gospodarki. Produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 27.6% r/r a sprzedaż detaliczna o 9.6% r/r w cenach stałych. Biorąc pod uwagę, że przyspieszeniu inflacji w Polsce towarzyszy szybki wzrost wynagrodzeń (co jest korzystne dla perspektyw wzrostu gospodarczego, ale zwiększa prawdopodobieństwo utrwalenia się wysokiej inflacji) w nadchodzących kwartałach tempo wzrostu cen najprawdopodobniej pozostanie wysokie.

W tym świetle ekonomiści BNP Paribas podwyższają prognozę stopy referencyjnej NBP i zakładają, że na koniec trwającego cyklu podwyżek stóp procentowych osiągnie ona poziom 8% wobec 6.5%, którego spodziewali się dotychczas. Przewidują, że Rada Polityki Pieniężnej może w najbliższych miesiącach kontynuować podwyżki w tempie 100pb/posiedzenie. Sądzą, że latem tempo zacieśniania może zostać z powrotem zmniejszone do 50pb, a stopa referencyjna osiągnie poziom 8% w październiku bieżącego roku. W drugiej połowie przyszłego roku sądzą, że pojawić się może przestrzeń do obniżek stóp procentowych.

Reklama

Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat. W oczekiwaniu na wstępny szacunek inflacji za kwiecień - 1Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat. W oczekiwaniu na wstępny szacunek inflacji za kwiecień - 1

W tym tygodniu kalendarz danych makro skupi się przede wszystkim na wstępnych szacunkach kwietniowej inflacji w krajach strefy euro oraz w Polsce. Pierwsze szacunki opublikowane zostaną w Niemczech. W poprzednim miesiącu widoczny był wyraźny wzrost cen zarówno w ujęciu rocznym (7.6%) jak i miesięcznym (2.5%). W kwietniu prawdopodobnie w dalszym ciągu utrzyma się presja na wzrost cen, choć w przypadku dynamiki miesiąc do miesiąca niższe ceny paliw mogą łagodzić te wzrosty.

W piątek GUS opublikuje również wstępny szacunek inflacji CPI w Polsce za kwiecień. Mimo działania Tarczy Antyinflacyjnej, spodziewamy się, że dynamika cen w Polsce wyniosła w kwietniu około 11.5%r/r. Głównymi czynnikami wzrostu cen pozostają ceny żywności oraz energii, choć inflacja bazowa naszym zdaniem także przyspieszyła. Ceny paliw prawdopodobnie nieznacznie złagodzą dynamikę miesięczną. W Stanach Zjednoczonych w czwartek opublikowany zostanie wstępny szacunek PKB za I kwartał. Konsensus zakłada spadek dynamiki z 6.9% do 1.0% w ujęciu annualizowanym. Istotne z punktu widzenia Fed przed majowym posiedzeniem mogą być również dane dotyczące konsumpcji prywatnej oraz inflacji PCE core.

Czytaj więcej

Artykuły związane z długoterminową prognoza cen paliw