Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

dlaczego WealthSeed rezygnuje z klientów indywidualnych

Broker WealthSeed miał jedną z najbardziej atrakcyjnych ofert rynkowych skierowanych do inwestorów indywidualnych. Zaskakująca może być zatem decyzja o zmianie modelu biznesowego. 

 

  • Klienci WealthSeed otrzymali 30-dniowe wypowiedzenie umowy. W tym czasie muszą przenieść lub sprzedać aktywa.
  • Finetech zmienia profil działalności, skupiając się na obsłudze klientów instytucjonalnych. 
  • Kilka dni temu do zamykania kont zachęcał z kolei Aion Bank, który oferował usługi robodoradztwa przy inwestowaniu w fundusze ETF. 

 

Polski finetech rezygnuje z obsługi klientów indywidualnych

WealthSeed to polski finetech, który oferował platformę do inwestowania. Swój model biznesowy oparł na ETF-ach, wciąż mało popularnych instrumentach, zwłaszcza wśród polskich inwestorów. Pomimo tego atrakcyjna oferta zapewniła mu jeden z najszybszych przyrostów nowych klientów w minionym roku. W planach było wprowadzenie opcji inteligentnego doradztwa opartego na robotach.

Reklama

Usługa nie została jednak zrealizowana, a klienci otrzymali w nocy z 6 na 7 czerwca wiadomość o zmianie modelu biznesowego. Spółka poinformowała, że “z uwagi na zmieniające się perspektywy rynkowe, skupi się na obsłudze klientów instytucjonalnych”.  

Zobacz również: Ryzyko wystąpienia recesji w USA znacząco się zmniejszyło! Co to oznacza dla dolara?

 

“Pragniemy poinformować, że Zarząd Domu Maklerskiego Fair Place Finance S.A. podjął decyzję o zakończeniu świadczenia usług maklerskich na rzecz klientów indywidualnych realizowanych pod marką WealthSeed. Biorąc pod uwagę obecną sytuację rynkową i perspektywy rozwoju na najbliższe lata zdecydowaliśmy się skupić działalność spółki na oferowaniu usług klientom instytucjonalnym” - taką wiadomość e-mail otrzymali klienci WealthSeed. 

Klienci otrzymali 30-dniowe wypowiedzenie. W tym czasie są zobligowani do wycofania środków pieniężnych i instrumentów finansowych z kont. Jeśli klient nie wykona zleconych zadań w ciągu miesiąca, wówczas pracownicy WealthSeed dokonają zbycia po cenie pozwalającej na realizację transakcji, więc niekoniecznie najbardziej opłacalnej dla posiadacza konta.  

Kontrowersyjny może być fakt, że WealthSeed zachęcał do inwestycji długoterminowych. Tymczasem użytkownikom dano zaledwie 30 dni na uregulowanie swoich kont. 

“Strategiczne decyzje biznesowe wymagają wyboru najbardziej prospektywnych kierunków rozwoju na bazie optymalizacji wykorzystania ograniczonych zasobów ludzkich i kapitałowych. W tym kontekście należy rozumieć wygaszenie usług dla klientów detalicznych na platformie WealthSeed, której model biznesowy zintegrowanego ekosystemu płatniczo-inwestycyjnego jest bez wątpienia przełomowy” - przekazał w komunikacie spółki Filip Lachowski, prezes Fair Place Finance S.A. 

Zobacz również: Narodowa piramida finansowa? Ostatnie wiadomości o planach rządu mogą szokować!

 

Z czego wynikają zmiany w modelu biznesowym WealthSeed?

Reklama

Platforma rozpoczęła swoją działalność w 2022 r. Działalność skupiała się początkowo głównie na światowych rynkach, z czasem udostępniono możliwość inwestowania w spółki notowane na warszawskim parkiecie. 

Opinie na temat brokera były mieszane, jednak od kilku tygodni zaczęły przeważać te negatywne. Klienci zwracali uwagę na brak sprawnej komunikacji z działem obsługi, wolne działanie aplikacji oraz brak możliwości wykonania transakcji pomimo posiadanych środków na koncie. 

Platforma planowała pozyskać 30 tys. nowych klientów w 2022 r., tymczasem niemal w połowie 2023 r. liczba aktywnych użytkowników nie przekracza 10 tys. Strategia spółki zakładała również ekspansję międzynarodową, m.in. do krajów Europy Środkowo-Wschodniej, a następnie do innych krajów UE. 

Zobacz również: Spełnia się czarny scenariusz dla rynku kryptowalut - kolejna giełda na celowniku regulatora!

 

Przypomnijmy, że kilka dni temu do zamykania kont zachęcał z kolei Aion Bank, który oferował usługi robodoradztwa przy inwestowaniu w fundusze ETF.

 

 

Inwestowanie w fundusze ETF dostępne jest na razie u innych polskich brokerów, m.in. XTB, BM mBanku, BM Alior Banku, BM PKO BP, BM Pekao, BM BOŚ, Noble Securites czy Trigon. W przypadku domu maklerskiego XTB przygotowana została instrukcja przeniesienia akcji i ETFów. Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, kliknij tutaj.

Czytaj więcej

Artykuły związane z dlaczego WealthSeed rezygnuje z klientów indywidualnych