Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

dlaczego spółka Coal Energy ma problemy finansowe

Spółka Coal Energy - która zajmowała się wydobyciem węgla na Ukrainie - ogłosiła nową strategię rozwoju opartą na trzech filarach. W pierwszy dzień po publikacji notowania wystrzeliły w górę o 30%.

 

  • Jeszcze we wrześniu 2022 roku notowania spółki sięgnęły 4,35 PLN
  • Obecnie kurs jest o 65% niżej
  • Co zakłada nowa strategia rozwoju Coal Energy?

 

 

Coal Energy liderem wzrostów na GPW

Reklama

Kurs akcji Coal Energy w poniedziałek zyskuje ponad 29% i wspina się do poziomu 1,50 PLN. Tak wysoko notowania były po raz ostatnio przed czterema miesiącami w lipcu.

W piątek 10 listopada zarząd Coal Energy przedstawił strategię rozwoju spółki na lata 2023-2026. W wyniku działań wojennych na Ukrainie, biznes firmy mocno ucierpiał.

 

Kurs akcji Coal Energy

  TradingView ChartTradingView Chart

Źródło: tradingview.com

 

Reklama

Od 2014 roku spółka utraciła 7 z 10 kopalń, a także 2 zakłady wzbogacające. Powodem była okupacja większości obwodu donieckiego przez Rosję od 2014 roku.

Przyjęcie nowej strategii motywowały również utrudnienia związane z działaniami wojennymi prowadzonymi od lutego 2022 roku w pobliżu kopalń nadal należących do Coal Energy.

Jak czytamy w komunikacie, spółka ucierpiała także na destabilizacji wewnętrznego rynku węgla i infrastruktury energetycznej Ukrainy wskutek rosyjskich ataków

Długoterminowa strategia rozwoju Coal Energy na lata 2023-2026 opierać ma się na trzech filarach: wydobyciu węgla koksującego na Ukrainie, świadczeniu usług wydobywczych w Europie oraz rozwoju wydobycia surowców krytycznych w Europie i na Ukrainie.

 

Czytaj także: Ile za węgiel tej zimy? Jakie są dzisiaj ceny paliw?

 

Trzy filary strategii - szczegóły

Reklama

W ramach pierwszego filaru, Coal Energy wymienia między innymi ponowne uruchomienie wydobycia węgla koksującego w kopalni w Torecku po zakończeniu działań wojennych.  Spółka chce odegrać również kluczową rolę w zapewnienie wydobycia węgla koksującego jako podstawowego surowca dla odbudowującego się przemysłu metalurgicznego na Ukrainie. Miałoby się to odbyć przy jednoczesnej poprawie efektywności wydobycia.

Drugi filar spółki to wizja świadczenie usług górniczych w Europie. W jego ramach, ma być utworzona lub zakupiona spółka w jednym z krajów UE, która będzie świadczyć usługi górnicze dla przedsiębiorstw działających w Europie.

Trzeci filar to rozwój wydobycia surowców krytycznych w Europie i na Ukrainie.

W oparciu o wiedzę i doświadczenie kadry, Coal Energy chciałby uzyskać koncesję na prowadzenie wydobycia surowców krytycznych w Europie i na Ukrainie. Oprócz tego, spółka zamierza świadczyć usługi konsultingowe dla firm zewnętrznych w zakresie identyfikacji złóż, uzyskiwania koncesji na wydobycie minerałów, opracowywania projektów wydobywczych czy wsparcia organizacyjnego w Europie i na Ukrainie.

“Ukraina stopniowo dostosowuje przepisy dotyczące wydobycia, przetwarzania i spalania węgla energetycznego do standardów europejskich, a tym samym odchodzi od węgla jako paliwa w perspektywie długoterminowej” - czytamy w komunikacie Coal Energy.

“Długoterminowym celem Strategii Energetyki Węglowej na lata 2023-2026 jest odejście od wydobycia węgla energetycznego na Ukrainie przy jednoczesnym wykorzystaniu potencjału intelektualnego i zasobów Spółki do prowadzenia działalności wydobywczej i wydobycia surowców krytycznych na Ukrainie i w Europie” - dodano.

Reklama

Coal Energy zadeklarowała również, że chce wziąć aktywny udział w powojennym programie odbudowy Ukrainy.

 

Zobacz również: Czy warto inwestować na giełdzie w 2024 roku? Jedno wydarzenie może zdecydować o wynikach inwestorów

 

Ukraina jest zmuszona odejść od węgla

“Żaden europejski system energetyczny nigdy nie ucierpiał, nie przetrwał i nie wytrzymał zniszczeń na tak dużą skalę, w tym podczas pierwszej i drugiej wojny światowej” - stwierdzili eksperci w raporcie Komisji Europejskiej w ramach Karty Energetycznej.

Według stanu na luty 2023 roku, koszt zniszczeń w ukraińskim sektorze energetycznym oszacowano na 9,2 mld EUR. Znaczna część ukraińskiej infrastruktury węglowej leży w gruzach. Zakłady zostały zniszczone lub uszkodzone, a wiele kopalń na terytoriach okupowanych lub ostrzeliwanych przez Rosję od 2014 roku jest niezdatnych do użytku.

Biorąc pod uwagę zakres zniszczeń i historyczną zależność Ukrainy od Rosji w zakresie węgla, gazu i paliwa jądrowego, odbudowa ukraińskiej infrastruktury energetycznej z czasów radzieckich po prostu nie wchodzi w rachubę.

Reklama

Ukraina chce także dążyć do spełnienia wymogów Unii Europejskiej w zakresie czystej energetyki.

"Bardzo ważna jest decentralizacja produkcji energii. Oczywistym rozwiązaniem są odnawialne źródła energii" - powiedział kilka miesięcy temu Herman Hałuszczenko, minister energii Ukrainy.

Należy pamiętać, że gospodarka Ukrainy jest znacznie bardziej energochłonna niż średnia UE, co w czasie wojny stanowi duże obciążenie dla cennych zasobów energetycznych. Dyskusje na temat odejścia od węgla trwają na Ukrainie od 2019 roku.

 

Sprawdź także: Czy ceny prądu będą zamrożone w 2024 roku? Pytamy ekspertkę o potencjalne skutki 

Czytaj więcej

Artykuły związane z dlaczego spółka Coal Energy ma problemy finansowe