Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

dlaczego notowania platyny mają wzrastać

Rynek platyny może zostać dotknięty największym deficytem od lat. Rosnący popyt oraz ograniczona podaż będą kształtować ceny surowca w kolejnych kwartałach. Prognozowany jest dynamiczny wzrost ceny, wspierany transformacją w energetyce oraz motoryzacji.  

 

  • W 2023 r. deficyt platyny będzie najwyższy od lat 70. XX wieku i wyniesie 1 mln uncji. 
  • Wysoki popyt w połączeniu z niską podażą wywoła wzrost cen. 
  • Ceny za uncję platyny wynoszą obecnie 1 050 USD, jednak według prognoz mają wzrosnąć do 1 200 USD do końca roku. 

 

Rekordowy deficyt platyny 

Po zeszłorocznej nadwyżce wynoszącej 854 000 uncji, w tym roku deficyt platyny ma być rekordowy i może wynieść nawet 1 mln uncji. Odpowiada za to gwałtowny wzrost popytu oraz zagrożenie po stronie podaży. 

W ostatnich tygodniach ceny spadły w reakcji na słabsze od prognoz wyniki dotyczące chińskiej gospodarki. Jednak stłumiony popyt i mniejsza podaż będą czynnikami warunkującymi wzrost cen w kolejnych miesiącach. Obecnie ceny platyny kształtują się na poziomie 1 050 USD za uncję. 

Zobacz również: Platyna i pallad - poszkodowani czy beneficjenci zielonej rewolucji?

Reklama

 

Notowania platyny (USD/oz)

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: TradingEconomica 

  

Edward Sterck, dyrektor ds. badań w World Platinum Investment Council prognozuje, że przy wzroście popytu na poziomie 28% deficyt w tym roku wyniesie 983 000 uncji (wzrost o 77%). Pomimo widocznego wzrostu zapotrzebowania, od 2022 r. globalna podaż platyny zwiększyła się zaledwie o 1%. 

Rekordowy deficyt wynika z postępującej transformacji w motoryzacji oraz przemyśle. Po dwóch latach zakłóceń związanych z pandemią popyt na samochody zaczął się ożywiać w drugiej połowie 2022 r. 

Reklama

 

Deficyty i nadwyżki platyny na rynku w ciągu dekady 

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Raport World Platinium Investment Council 

 

Ponadto Chiny wprowadzają normy dotyczące emisji, wobec czego platyna wykorzystywana jest na szeroką skalę nie tylko do produkcji samochodów osobowych, ale również pojazdów o dużej ładowności. 

“Apetyt Chin na platynę gwałtownie wzrósł od połowy 2021 r. A Chiny importują ilości platyny znacznie przekraczające zidentyfikowany popyt, ok. 1,2 mln uncji – od początku ubiegłego roku” - dodaje Sterck. 

Reklama

 

Deficyt będzie kształtował ceny  

Wzrost produkcji oraz podaż otrzymywana z recyklingu pozostają na napiętym poziomie. Wydobycie w kopalniach wydaje się na stabilnym poziomie w ujęciu rocznym. Niemniej, wolumen spadł o ok. 6% w porównaniu ze wskaźnikami produkcji w perspektywie długoterminowej. Ilość surowca pozyskanego z recyklingu także ma się obniżyć. Od 2021 r. poziom ten spadł o ok. 12%. 

 

Zmiany w strukturze podaży od 2021 do 2023 r. 

 grafika numer 3 grafika numer 3

Źródło: Raport World Platinium Investment Council 

 

Reklama

Wilma Swarts, dyrektorka PGM w Metals Focus twierdzi, że presja, która ciąży na cenach platyny będzie pogłębiana słabszą podażą. Na perspektywy wpływają także napięcia geopolityczne oraz wyzwania dotyczące dostaw energii w Afryce Południowej. 

Zobacz również: Słynna instytucja finansowa prognozuje wzrost złota do 4800 USD za uncję w 2030 r.

 

Pomimo że w ostatnich latach stale rosnący popyt i niższe wydobycie wpływały na wzrost stawek, słaba konsumpcja oraz większa dostępność z czasów pandemii ustabilizowały ceny. Obecnie dynamicznie się to zmienia, a deficyt rośnie z każdym miesiącem. 

Notowania palladu są jednak bardziej narażone na nastroje w branży motoryzacyjnej. Platyna natomiast wykorzystywana jest również w przemyśle i jubilerstwie, co sprawia, że jest odporniejsza na zawirowania rynkowe. 

Analitycy banku inwestycyjnego UBS zrewidowali w górę prognozę wzrostu cen. Według ekspertów UBS, cena za uncję wyniesie 1 150 USD w lipcu tego roku. W grudniu ma natomiast osiągnąć cenę 1 200 USD za uncję. 

Zobacz również: Cena tego metalu ruszy na historyczne maksima, to tylko kwestia czasu!

Czytaj więcej

Artykuły związane z dlaczego notowania platyny mają wzrastać