Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

dlaczego inflacja w Polsce wystrzeliła

Podwyżki stóp procentowych przez RPP

Głównym tematem makroekonomicznym w Polsce na początku kwietnia było posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, która podjęła decyzję o podwyżce stopy referencyjnej NBP o 1,00 pkt. proc. do poziomu 4,50%. Jest to siódma podwyżka w cyklu rozpoczętym w październiku 2021 roku. Kwietniowa podwyżka okazała się być powyżej konsensusu rynkowego i naszych prognoz, które zakładały wzrost stopy referencyjnej o 0,50 pb. Na ten moment ekonomiści BNP Paribas podtrzymują (rewidowaną ostatnio) prognozę wzrostu stopy referencyjnej NBP do 6,50% jesienią bieżącego roku. Przemawia za tym m.in. ryzyko wyższej inflacji w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie oraz dalsze luzowanie fiskalne zapowiedziane przez rząd. Planowane zmiany w systemie podatkowym (m.in. obniżenie stawki podatku PIT do 12% z 17%) ma przynieść gospodarstwom domowym dodatkowe 15 mld zł (0,7% PKB).

Zobacz także: Stopy procentowe w Polsce, czym są i kto o nich decyduje? Kiedy stopy rosną, kiedy maleją?

 

Inflacja dalej w trendzie wzrostowym

Uwagę rynków skupiła również publikacja inflacji w Stanach Zjednoczonych. Dynamika cen konsumenckich w marcu w USA wzrosła do 8,5% r/r z poziomu 7,9% r/r, nieznacznie powyżej rynkowych oczekiwań na poziomie +8,4% Tym samym jest to najwyższa roczna dynamika cen w USA od 1981 r.. Równie mocny wzrost odnotowano w ujęciu miesięcznym, o 1.2% m/m. Potwierdza to, że problemem jest bieżąca presja na ceny, a nie jedynie efekt bazy – najmocniej rosły ceny energii (+11% m/m) oraz żywności (+1,5% m/m). Z drugiej strony inflacja bazowa wzrosła z 6,4% do 6,5%, co było natomiast poniżej prognoz (+6,6% r/r). Presję inflacyjną widać też w danych o cenach producentów (PPI), gdzie w marcu dynamika cen sięgnęła w Stanach Zjednoczonych +11,2% r/r wobec 10,5% r/r oczekiwań oraz 10,3% w lutym.

Zobacz także: Potężny wzrost inflacji producenckiej w USA

 

Reklama

Kurs dolara poleci na łeb, na szyję? Zobacz najnowszą prognozę walutową dla EURUSD i przekonaj się, dlaczego euro może wrócić do wzrostów! Analiza techniczna eurodolara - 1Kurs dolara poleci na łeb, na szyję? Zobacz najnowszą prognozę walutową dla EURUSD i przekonaj się, dlaczego euro może wrócić do wzrostów! Analiza techniczna eurodolara - 1

 

W kraju poznaliśmy finalne dane o inflacji CPI w Polsce za marzec

Urząd statystyczny skorygował swoje szacunki do 11,0% r/r z wstępnego odczytu 10,9% r/r. Wpływ na coraz wyższą inflację miały przede wszystkim zewnętrzne szoki cenowe, spotęgowanych wybuchem wojny na Ukrainie. Polska doświadczyła gwałtownego wzrostu cen paliw (o 28,1% m/m) oraz presji na wzrost cen innych nośników energii. Jednocześnie ceny żywności nadal wykazują tendencję wzrostową i w marcu były wyższe o 9,6% r/r. Zgodnie z wypowiedzią prezesa NBP, Adama Glapińskiego, „bezpośrednie cenowe efekty działań wojennych Rosji na Ukrainie podwyższyły wskaźnik CPI w marcu br. o 2,4 pkt proc” Narodowy Bank Centralny opublikował następnie dane o inflacji bazowej w marcu (+6.9% r/r), która okazała się być lekko niższa od oczekiwań ekonomistów. Według oczekiwań rynku dynamika cen bez uwzględniania żywności i energii miała wynieść w ubiegłym miesiącu około 7,0% r/r.

Zobacz także: Inflacja w marcu w Polsce w 2022 roku jednak 11%! Co dalej?

 

Reklama

 

EURUSD

Od początku lutego, kiedy to kurs osiągnął maksimum korekty wzrostowej na poziomie 1,15, można było obserwować dalsze umocnienie dolara, a notowania pary EUR/USD spadły do okolicach 1,08, przy czym największy wpływ na taką sytuację miał wybuch wojny w Ukrainie. Ekonomiści BNP Paribas oczekują jednak osłabienia dolara w relacji do euro i szacują, że kurs EUR/USD osiągnie 1,14 do końca bieżącego roku, a w 2023r., że dotrze on do poziomu 1,20. Takie przewidywania motywowane są faktem, że dolar historycznie tracił w okresach zacieśniania polityki pieniężnej przez Fed oraz gdy ECB zacieśniało politykę pieniężną w strefie euro, co jest ostatecznie oczekiwane.

W nasze przewidywania wpisuje się szybkie tempo zacieśniania polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych z podwyżkami po 50 punktów bazowych na dwóch najbliższych posiedzeniach Fed oraz ogłoszenie w maju programu zacieśniania ilościowego. Za szybszym zacieśnianiem polityki pieniężnej przemawiają silne czynniki fundamentalne, odporny rynek pracy oraz fakt, że gospodarka USA jest mniej wrażliwa na sytuację wojenną za wschodnią granicą niż inne rozwinięte gospodarki, które znajdują się bliżej geograficznie i są bardziej uzależnione od dostaw energii z Rosji.

Ekonomiści BNP Paribas oczekują podniesienia stóp przez ECB o 100 punktów do poziomu 0,5% do końca 2023r. Jednak horyzont wzrostu jest ograniczony poprzez konflikt w Ukrainie i nie przewidujemy podnoszenia stóp w przypadku znaczącej eskalacji konfliktu, która zepchnęłaby gospodarkę w recesję.

Zobacz także: Kurs dolara amerykańskiego czeka gigantyczna korekta! Początek końca USD, czyli koniec statusu waluty rezerwowej! - zobacz prognozy walutowe SAXO

 

Reklama

Kurs dolara poleci na łeb, na szyję? Zobacz najnowszą prognozę walutową dla EURUSD i przekonaj się, dlaczego euro może wrócić do wzrostów! Analiza techniczna eurodolara - 2Kurs dolara poleci na łeb, na szyję? Zobacz najnowszą prognozę walutową dla EURUSD i przekonaj się, dlaczego euro może wrócić do wzrostów! Analiza techniczna eurodolara - 2

 

Argumenty za spadkiem kursu EURUSD

  • Pogorszenie sytuacji makroekonomicznej w Chinach będzie umacniało dolara.
  • Zaostrzenie konfliktu na linii Ukraina-Rosja.
  • Przyjęcie gołębiej retoryki przez ECB w wypadku obniżenia prognoz wzrostu gospodarczego.
  • Zatrzymanie rozprzestrzeniania się pandemii w Stanach Zjednoczonych i relatywnie lepsze wyniki gospodarcze względem Europy.
  • Bardziej agresywna ścieżka podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.
  • Odbudowa na amerykańskim rynku pracy oraz utrzymanie się inflacji powyżej celu przez dłuższy czas.

 

Kurs dolara poleci na łeb, na szyję? Zobacz najnowszą prognozę walutową dla EURUSD i przekonaj się, dlaczego euro może wrócić do wzrostów! Analiza techniczna eurodolara - 3Kurs dolara poleci na łeb, na szyję? Zobacz najnowszą prognozę walutową dla EURUSD i przekonaj się, dlaczego euro może wrócić do wzrostów! Analiza techniczna eurodolara - 3

 

Argumenty za wzrostem kursu EURUSD

  • Załagodzenie konfliktu na linii Ukraina-Rosja.
  • Zatrzymanie rozprzestrzeniania się pandemii w strefie euro.
  • Szybkie wprowadzenie Funduszu Odbudowy w UE. Niedowartościowanie euro w długoterminowym horyzoncie czasowym.
  • Utrzymanie trendu przepływu kapitału do sektorów cyklicznych oraz spółek typu value, których udział jest relatywnie wyższy w Europie.

Zobacz także: Wystrzał kursów walut! Olbrzymie zmiany na rynku walutowym - sprawdź koniecznie prognozy Saxo Banku

Reklama

 

Czytaj więcej