Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dlaczego gospodarstwa domowe ze Stanów inwestują w akcje?

  • Jaki procent aktywów finansowych jest zainwestowany na giełdzie?
  • Dlaczego gospodarstwa domowe ze Stanów inwestują w akcje?
  • Kto najbardziej zyskuje na hossie na giełdowym parkiecie?
  • Ile akcji posiada najbogatsze 1% Amerykanów?

 

Amerykanie zapakowani w akcje

Obecnie udział aktywów finansowych Amerykanów zainwestowanych w akcje zbliża się do najwyższych wartości w historii, niemal dorównując szczytowi z 2021 roku. Obecnie aż 41,6% aktywów finansowych amerykańskich gospodarstw domowych jest ulokowane w akcjach.

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

 

Reklama

Zobacz także: Szukasz tanich rynków? Oto giełdy z najtańszymi akcjami

 

Coraz więcej Amerykanów wybiera inwestowanie większej części swojego majątku w akcje. Jak pokazuje poniższa tabela, w latach 60. XX wieku akcje stanowiły tylko około 24% aktywów finansowych. A tylko w ciągu ostatnich czterech lat ten udział znacząco wzrósł. W 2023 roku wynosił on nieco ponad 30%, a od tego czasu zwiększył się o ponad 11 punktów procentowych.

Tabela. Gospodarstwa domowe i organizacje non-profit w USA - posiadanie akcji jako % aktywów finansowych.

Rok

Akcje jako % aktywów finansowych

2024

41.6%

2020

30.5%

2010

26.3%

2000

38.4%

1990

14.5%

1980

10.9%

1970

23.8%

1960

23.9%

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych Visual Capitalist. 

 

Reklama

Zobacz także: Rynek brutalnie weryfikuje. Pracy dla ludzi po studiach jest coraz mniej

 

Giełda w USA - ciekawe informacje

  • Akcje a struktura dochodów: Badanie Gallupa wskazuje, że około 162 milionów dorosłych Amerykanów inwestuje w akcje. Według Visual Capitalist akcje posiada 87% Amerykanów o wyższych dochodach 87%, 65% osób o średnich i 25% o niższych dochodach.
  • Kwoty są ogromne: Tylko w pierwszym kwartale 2024 r. wartość aktywów utrzymywanych na giełdzie wzrosła o 3,8 biliona dolarów w porównaniu z poprzednim kwartałem.
  • Nieruchomości vs akcje: W okresach giełdowych wzrostów tradycyjnie największe korzyści odnoszą osoby już posiadające znaczne majątki. Jak wynika z badania FED z 2020 roku, najbogatsze gospodarstwa domowe w USA zazwyczaj lokują większość swoich aktywów w akcje, podczas gdy rodziny z klasy średniej częściej inwestują w nieruchomości. Najświeższa analiza Rezerwy Federalnej ujawnia, że w trzecim kwartale najbiedniejsze 50% gospodarstw domowych miało aktywa w nieruchomościach o wartości 4,8 biliona dolarów, podczas gdy ich inwestycje w akcje były warte jedynie 437 miliardów dolarów. Ponadto dane pokazują, że najbogatsi Amerykanie kontrolują przeważającą część amerykańskiego rynku akcji. Dla porównania najbogatszy 1% posiadał 50% całego majątku gospodarstw ulokowanych w akcje (o wartości 21 bilionów dolarów) i jednocześnie inwestycje w nieruchomości o wartości nieco ponad 6 bilionów dolarów. Jeśli uwzględnimy 10% najzamożniejszych rodzin, okaże się, że na koniec pierwszego kwartału posiadali oni 93% wszystkich akcji gospodarstw domowych, co stanowi najwyższy odnotowany poziom w historii.
  • Hossa napędza zakupy: W porównaniu z niemal wszystkimi innymi klasami aktywów, akcje amerykańskie od dziesięcioleci osiągają najlepsze wyniki. W ciągu ostatnich 10 lat średni roczny zwrot z akcji amerykańskich wyniósł 12,3%, podczas gdy fundusze inwestycyjne w nieruchomości (REIT) przyniosły średnio 4%, a obligacje korporacyjne o ratingu inwestycyjnym jedynie 1,4%. W obliczu rekordowych poziomów notowań giełdowych oraz ich dalszego wzrostu w 2024 roku nie dziwi, że amerykańskie gospodarstwa domowe coraz bardziej zwiększają swoją inwestycję w akcje.

 

Zobacz także: Biznesy upadają na potęgę. Bankructw najwięcej od 13 lat

Czytaj więcej

Artykuły związane z Dlaczego gospodarstwa domowe ze Stanów inwestują w akcje?