Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Branża wodna sceptyczna wobec propozycji MI w sprawie opłat za pobór wody, wskazuje na koszty

|
selectedselectedselected
Branża wodna sceptyczna wobec propozycji MI w sprawie opłat za pobór wody, wskazuje na koszty
źródło własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Resort infrastruktury pracuje nad nowelizacją ustawy o zaopatrzeniu w wodę. Zakłada w niej, że pierwszy metr sześcienny ma być za 1 zł, dwa kolejne w niższej cenie, a za czwarty i następne trzeba będzie zapłacić więcej.

"Z wyliczeń wynika, że postulat „1000 litrów wody za darmo” oznacza, że do przeszło 30 mln Polaków co miesiąc miałoby trafić ponad 30 miliardów litrów wody za darmo. To oczywiste, że nic nie ma za darmo i te gigantyczne ilości wody ktoś musi sfinansować. Izba nieustannie podkreśla, że branża po ostatnich latach obowiązywania szkodliwych rozwiązań legislacyjnych jest w dramatycznej sytuacji i potrzebuje czasu, by móc odzyskać stabilność finansową" - napisała Izba.

Izba podaje, że przedsiębiorstwa z opłaty otrzymywanej na podstawie taryfy nie tylko muszą uzyskać wypływy na pokrycie bieżących wydatków związanych z całym procesem uzdatniania i dostawy wody do odbiorców, ale również posiadać środki finansowe na potrzebne inwestycje, tak by utrzymać odpowiedni poziom infrastruktury.

Reklama

"A jak alarmujemy od dłuższego czasu większość przedsiębiorstw musiała wstrzymać w ostatnich latach inwestycje i dalsze utrzymywanie tego stanu rzeczy będzie bardzo szkodliwe" - napisano.

Izba podaje, że system zaopatrzenia w wodę w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych oparty jest o zdecydowaną większość odbiorców zużywających do 3m3 na miesiąc.

"Stąd też przy proponowanych darmowych i obniżonych stawkach nastąpi ogromny spadek przychodów z tytułu opłat za pierwsze 3m3 na osobę w przedsiębiorstwach wod.-kan., a zatem istnieje realna obawa o utrzymanie zapowiadanej również zasady, iż cały system musi się bilansować" - napisano.

Reklama

Izba podkreśliła także, że już w istniejącym systemie prawnym w celu wsparcia mieszkańców gminy mają już możliwość dopłaty do dostaw wody.

"Jako branża jesteśmy otwarci na dialog w sprawie takich rozwiązań, które z jednej strony zapewnią stabilność i bezpieczeństwo dostarczania wysokiej jakości wody, a z drugiej wsparcia obywateli znajdujących się w trudniejszej sytuacji materialnej np. poprzez dofinansowanie rachunku za wodę z funduszy socjalnych" - napisano. (PAP Biznes)

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PAP null

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Tematy

Reklama
Reklama