Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dlaczego gospodarka pozostaje stabilna?

  • Dlaczego gospodarka pozostaje stabilna? 
  • Kiedy bank centralny może zacząć obniżać stopy procentowe? 
  • Co dalej z kursem franka szwajcarskiego (CHF)?

 

Gospodarka Szwajcarii - stabilność pomimo spadków w przemyśle 

PKB Szwajcarii wzrósł w czwartym kwartale 2023 r. o +0,3%, analitycy wskazywali na 0,1%. W całym 2023 r. gospodarka wzrosła o 1,3%, przewyższając oczekiwania na poziomie 0,7%. Prognozy konsumpcji prywatnej w Szwajcarii pozostają stabilne. Gospodarka rośnie nawet pomimo spadków w przemyśle. Na podstawie ocen ekspertów po raz kolejny wykazano odporność na spowolnienie lub recesję w innych częściach Europy. Analitycy przewidują, że w kolejnych kwartałach PKB będzie nadal rósł.

"Po dodatnim poprzednim kwartale wartość dodana w przemyśle (-0,1%) nieco spadła, do czego przyczynił się spadek przemysłu chemicznego i farmaceutycznego do ujemnych poziomów (-2,3%) w związku ze spadkiem eksportu. Natomiast pozostałe sektory przemysłu po dwóch ujemnych kwartałach ponownie odnotowały wzrost. Wzrosła także wartość dodana w energetyce (+4,3%). Przyczyniły się do tego zwłaszcza elektrownie wodne, zwiększając produkcję energii elektrycznej" - przekazał tamtejszy urząd statystyczny. 

Wzrost wspierał sektor usług. To przede wszystkim ożywenie segmentu turystyki, zakwaterowania i usług gastronomicznych (+3,5%). Ponadprzeciętne tempo wzrostu osiągnęły także usługi okołobiznesowe (+0,3%). 

 

Zobacz również: Upadek, śmierć, demontaż i klęska EURO. Weryfikujemy prognozy Cezarego Grafa

Reklama

 

PKB Szwajcarii 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: TradingEconomics

 

"Po dodatnim poprzednim kwartale wartość dodana w przemyśle nieco spadła, do czego przyczynił się spadek wartości przemysłu chemicznego i farmaceutycznego w wyniku spadającego eksportu" - skomentowało biuro statystyczne. 

Dane ze Szwajcarii kontrastują z niemieckimi. Według szacunków Bundesbanku, największa gospodarka Europy jest w kryzysie, zmagając się z niskim popytem zewnętrznym oraz ograniczonymi inwestycjami krajowymi. Nastroje wśród konsumentów również nie są sprzyjające. 

Reklama

"Wymagające otoczenie międzynarodowe również zaważyło na rozwoju gospodarczym" - podał Sekretariat Stanu ds. Gospodarczych (Seco). 

Co prawda Szwajcarski Barometr Ekonomiczny KOF spadł w lutym z 102,5 do 101,6 (poniżej oczekiwań na poziomie 102), jednak pomimo ochłodzenia, KOF podtrzymuje optymistyczne stanowisko w sprawie szwajcarskiej gospodarki. 

"Raczej pozytywne sygnały gospodarcze w Szwajcarii pozostają nienaruszone" - dodano. 

 

Zobacz również: Inflacja w Szwajcarii - jest duży spadek!

 

Co dalej z kursem franka (CHF)?

Jak wskazują ekonomiści Bloomberga, słaby popyt światowy zaostrzony przez silnego franka odbił się negatywnie na szwajcarskim przemyśle. Przewiduje się również, że Szwajcarski Bank Narodowy ma rozpocząć obniżki stóp procentowych jeszcze w tym roku. 

Reklama

 

Zobacz również: Czy opłaca się jechać teraz do pracy do Szwajcarii? Kurs franka jest najniżej od lat

 

"Kurs franka, podobnie jak notowania dolara, zdaje się mieć więcej przestrzeni do spadków aniżeli EUR/PLN. Szwajcarska waluta już w lutym odstawała od większości stawki rynków rozwiniętych. Kruszeje bowiem fundament jej rekordowej względem USD i EUR siły z końcówki ub.r. Dynamika CPI od miesięcy jest poniżej celu, a w styczniu zaskoczyła, hamując do 1,3 proc. r/r. Wygaśnięcie zagrożenia presją cenową sprawia, że Szwajcarski Bank Narodowy wiosną obniży stopy z poziomu 1,75 proc., a już na posiedzeniu 21 marca może wyraźnie zasygnalizować zmianę nastawienia" - komentuje Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl. 

 

Kurs USD/CHF

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: TradingView

Reklama

 

Sawicki dodał również, że zrównywanie się ze sobą kursu franka i euro będzie mozolnym procesem, który będzie uwarunkowany kondycją europejskiej gospodarki. Przed nią z kolei wciąż wyboista droga do wzrostu. 

"CHF/PLN w najbliższych tygodniach może krążyć wokół 4,50 i dopiero pod koniec roku EUR/CHF zbliży się do 1,0, co sprawi obie waluty powinny być wyceniane na ok. 4,25 zł" - uważa ekspert. 

Czytaj więcej

Artykuły związane z Dlaczego gospodarka pozostaje stabilna?