Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

dlaczego Bank Turcji nie obniżył stóp procenowych

Turecki bank centralny nie obniżył dziś stóp, podobnie jak w poprzednim miesiącu. W ostatnich kwartałach obniżał stopy, mimo że inflacja rosła i jest bardzo wysoka. Turecka lira zareagowała na tą decyzję zupełnie neutralnie.

 

  • Bank centralny Turcji nie zmienił stóp, główna pozostaje na poziomie 8,5%.
  • To już drugie posiedzenie z rzędu bez obniżki stóp.
  • Wygląda na to, że bank niepokoi się mocnym trendem spadkowym na lirze.
  • Prezydent R. Erdogan ma problemy zdrowotne, a wybory już 14 maja.

 

Turcja powstrzymuje się od obniżki stóp procentowych. Główna stopa pozostaje na poziomie 8,5%. Stopa pożyczkowa pozostała na poziomie 10%, a depozytowa na poziomie 7%. Natomiast stopa płynnościowa pozostała na poziomie 13%.

Reklama

 

 

Stopy w Turcji bez zmian kolejny miesiąc z rzędu

Bank centralny Turcji utrzymał główną stopę na poziomie 8,5%, podobnie jak w marcu. Po lutowej obniżce o 50 pb. może to być nieco zaskakujące.

Reklama

Eksperci uważają, że decyzja o braku obniżki stóp po raz kolejny podjęta została z uwagi na to, iż lira znajduje się pod presją, a gospodarka turecka absorbuje skutki katastrofalnych trzęsień ziemi z początku roku.

Inflacja w Turcji spadła do 50,5% r/r w marcu, ale pozostała na wysokim poziomie, głównie przez rosnące ceny żywności. CPI spada z 25-letniego maksimum 85,5% r/r, osiągniętego w październiku 2022 roku.

Pomimo wcześniejszych sygnałów, że bank centralny może obciąć stopy, to nie nastąpiło. „Wygląda na to, że ta instytucja jest coraz bardziej zaniepokojona presją deprecjacyjną na turecką lirę przed wyborami” - twierdzą analitycy UniCredit.

W 12 miesięcy lira straciła do USD aż 24%, podczas gdy np. euro umocniło się o blisko 5%.

 

Reklama

Turcja - główna stopa proc. i inflacja

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Trading Economics

 

Notowania TRY/USD i EUR/USD

Reklama

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: TradingView

 

To zapewne nie koniec „szalonej” polityki pieniężnej

Przypomnijmy, że w 2022 roku bank centralny Turcji obniżył stopę procentową o 500 punktów bazowych, przeciwdziałając spowolnieniu gospodarczemu – przynajmniej takie jest oficjalne stanowisko.

W grudniu 2022 i styczniu 2023 stopa była utrzymywana na poziomie 9%, gdy inflacja sięgała okolic 85% r/r. Jeszcze przed trzęsieniami ziemi analitycy mówili, że może dojść do większego luzowania polityki pieniężnej przed wyborami, które mają się odbyć 14 maja 2023.

Reklama

W wyborach urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan stanie przed największym wyzwaniem politycznym w swojej historii. Wiele razy określał się sam mianem „wroga wysokich stóp procentowych”. Kilka razy w ciągu ostatnich kilku lat zmienił prezesa banku centralnego. Podejście Erdogana zakłada, że za wszelką cenę należy pobudzać wzrost gospodarczy i eksport, a kosztem takiej polityki jest bardzo wysoka inflacja, która pozostaje uporczywa.

Turcja w tym roku miała nieszczęście paść ofiarą trzęsień ziemi. Koszty gospodarcze tej katastrofy naturalnej są szacowane na 104 mld USD. Szacuje się, że uszczuplą wzrost gospodarczy Turcji w 2023 roku o 1-2 pp.

 

Erdogan ma problemy zdrowotne, może przegrać wybory

Ciekawe informacje w kontekście wyborów pojawiły się dziś rano. Prezydent Turcji Tayyip Erdogan odwołał zaplanowane na środę i czwartek wiece kampanijne z powodów zdrowotnych.

"Dzisiaj będę odpoczywał w domu za radą moich lekarzy" - napisał Erdogan w środę na swoim koncie na Twitterze.

Reklama

Później wiceprzewodniczący AKP Erkan Kandemir powiedział, że Erdogan weźmie udział w ceremonii w elektrowni atomowej Akkuyu w południowej prowincji Mersin za pośrednictwem wideokonferencji w czwartek.

 

 

Reklama

We wtorek Erdogan skrócił wywiad telewizyjny na żywo, podczas którego powiedział, że czuje się chory, i że ma rozstrojony żołądek.

Wysokie koszty życia w Turcji osłabiły poparcie dla Erdogana. Badania opinii publicznej pokazują, że Erdogan może przegrać majowe wybory, po dwóch dekadach u władzy.

 

Zobacz również: Inflacja w Polsce będzie już tylko spadać? Przekonamy się w piątek

Czytaj więcej

Artykuły związane z dlaczego Bank Turcji nie obniżył stóp procenowych