Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dlaczego Argentyna zbankrutowała?

Argentyńska gospodarka jest w rozsypce, kraj stoi na granicy bankructwa. Dolar amerykański wypiera peso. Inflacja szaleje. Na parkiecie w Buenos Aires duże wzrosty, daje się znaleźć – ale z trudem – atrakcyjne fundamentalnie spółki.

Argentyna po raz trzeci w historii zdobyła mistrzostwo świata w piłce nożnej. Pokonała w finale Francję po rzutach karnych. Komentatorzy zgodnie twierdzą, że był to prawdopodobnie najlepszy finał w historii, a jego skrót można zobaczyć TUTAJ.

 

Reklama

 

My postanowiliśmy pochylić się nad gospodarką Argentyny oraz wziąć pod lupę jej giełdę. W jakim stanie jest gospodarka kraju ze stolicą w Buenos Aires? Czy na parkiecie Bolsa de Comercio de Buenos Aires są do kupienia jakieś ciekawe spółki? Sprawdziliśmy.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Argentyńska gospodarka w rozsypce

Trzeba zacząć od tego, że zwycięstwo na mundialu jest dla społeczeństwa argentyńskiego fajną słodziutką łyżką miodu wrzuconą do słoika z dziegciem. Generalnie bowiem gospodarka Argentyny jest w rozsypce. Inflacja w tymże kraju zbliża się do 100%, a gospodarka jest zdolaryzowana – USD jest używany powszechniej, niż argentyńskie peso, które w tym roku straciło 40-50% na wartości w stosunku do najważniejszych walut.

Argentyńscy ekonomiści przyznają, że w następstwie tak wysokiej inflacji, kraj przeżywa okres wzrostu społecznych nierówności, społecznego marginalizowania i wykluczenia. I dzieje się tak pomimo że stopa bezrobocia oficjalnie jest na poziomie ledwie 7%, a zannualizowane tempo wzrostu PKB sięga 7%. Badania wskazują, że aż 20% Argentyńczyków jest niepewnych co do tego, czy jutro będzie mieć pieniądze na jedzenie.

W marcu 2022 Argentyna dostała 44 mld USD w ramach „kroplówki finansowej” od organizacji międzynarodowych, bo gdyby nie to, to by zbankrutowała po raz… 10 w historii. Rząd zobowiązał się do uzdrowienia budżetu i zadłużenia, w związku z czym przestał dopłacać obywatelom do rachunków za energię. Poziom długu publicznego jako procent PKB spadł ze 100% do 80%.

Reklama

Ciekawostką jest to, że w Argentynie obowiązuje mechanizm cen regulowanych na podstawowe produkty (m.in. mleko, mąka, ryż). Dzięki temu po wybuchu wojny w Ukrainie cena mąki w tym kraju nie poszła w górę, jak w innych krajach.

Zobacz również: Kalendarz makroekonomiczny (grudzień 2022)

 

Kurs USD/ARS

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Trading Economics

Reklama

 

Atrakcyjne spółki z parkietu w Buenos Aires

To teraz zerknięcie na giełdę w Buenos Aires. Od początku roku jej indeks Merval poszedł w górę o 100%, ale przy niemalże 100-procentowej inflacji to nie jest oszałamiający wynik. No w każdym razie na świecie nie ma wielu indeksów z równie imponującym wynikiem, lepszy jest m.in. turecki XU100 (+187%).

A co ciekawego znajdziemy na argentyńskim parkiecie, istniejącym od 1854 roku? Pełna lista upublicznionych tam spółek znajduje się TUTAJ.

Jedną z ciekawszych propozycji na nadchodzące lata jest z pewnością Aluar Aluminio Argentino – producent aluminium. Firma została założona w 1970 roku, a fabrykę ma w mieście Puerto Madryn. W ciągu 3 ostatnich lat wycena tej firmy poszła w górę o 433%. Jest to gigant surowcowy, bo w poprzednim roku obrotowym zarobił 29 mld USD przy przychodach rzędu 172 mld USD. Może się pochwalić marżą operacyjną na poziomie 25% i ROE na poziomie blisko 35%. W dodatku spółka jest relatywnie tania (C/Z = 16,5).

Zobacz również: Decyzja o stopach w Wielkiej Brytanii - pierwsze komentarze po decyzji Banku Anglii

 

Reklama

Notowania Aluar Aluminio Argentino – 5 lat

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: TradingView

 

Innym ciekawym wyborem do portfela może być Agrometal – producent maszyn rolniczych i rolniczych narzędzi mechanicznych. Firma powstała w 1950 roku i może się pochwalić marżą operacyjną 31% oraz ROE na poziomie 56%. W poprzednim roku operacyjnym zarobiła 1,1 mld USD przy 8 mld USD przychodu. Wskaźnik C/Z dla tego waloru to ledwie 5,7.

Reklama

 

Notowania Agrometal – 5 lat

  grafika numer 3 grafika numer 3

Źródło: TradingView

 

Reklama

Trzecim naszym typem jest spółka „gościnnie” notowana na parkiecie w Buenos Aires. Chodzi o Gold Fields – producenta złota z RPA. W poprzednim roku obrotowym zarobił on 12 mld USD przy 62 mld USD przychodów. Ma marżę operacyjną na poziomie 36%, ROE na poziomie 20%. No i C/Z na poziomie 14 wciąż zachęca do zakupu.

 

 

Notowania Gold Fields – 1 rok

  grafika numer 4 grafika numer 4

Reklama

Źródło: TradingView

 

Czytaj więcej