Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

dlaczego akcje Grupy Azoty spadają

  • Notowania akcji Grupy Azoty w trendzie spadkowym
  • Co zapoczątkowało spadki na akcjach spółki?
  • Jakie działania podejmowane są w celu ratowania Azotów?

 

Grupa Azoty jest liderem na polskim rynku nawozów i jednym z najważniejszych graczy w europejskiej branży nawozowo-chemicznej. W skład Grupy Kapitałowej wchodzą m.in. Grupa Azoty S.A. z siedzibą w Tarnowie, Grupa Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" S.A., Grupa Azoty Zakłady Chemiczne "Police" S.A. oraz Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A.

 

Akcje Asbis: zobacz aktualne notowania Asbis

Notowania akcji Grupa Azoty sięgają dzisiaj najniższych poziomów patrząc pod kątem ostatnich czterech lat. Kontynuują one spadki, które trwają od początku 2023 roku. Na początku roku cena za akcję wynosiła około 45 złotych, a obecnie jest poniżej 20 złotych. W ostatnich dwóch latach stopa zwrotu wyniosła aż -53,5%, a w tym roku akcjonariusze muszą liczyć się ze spadkiem sięgającym 20%.

 

Reklama

 

Z punktu widzenia analizy technicznej obecne poziomy kursu są kluczowe, ponieważ notowania testują długoterminowe wsparcie.

O godzinie 12:00 akcje wzrosły o blisko 0,5%.

 

Zobacz także: Firma zwolniła pracowników, bo pracuje w niej sztuczna inteligencja. 98% sprzedaży zasługą AI

 

Rekomendacja dla akcji Grupy Azoty. Czy warto teraz kupować?

Jak wskazuje analiza techniczna dla miesięcznego interwału akcji Grupy Azoty rekomendacja brzmi „Mocne sprzedaj”. Wszystkie kluczowe średnie kroczące sygnalizują możliwe trudności (patrz tabele poniżej). Podobnie jest ze wskaźnikami technicznymi, takimi jak RSI, Stochastic, MACD i ADX, które również wskazują na niepewne perspektywy dla notowań.

Reklama

 

Czytaj również: Comarch schodzi z giełdy i wzywa do sprzedaży po najwyższym kursie w historii

 

 grafika numer 1 grafika numer 1 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Investing.com

 

Wskaźniki techniczne

Nazwa

Wartość

Akcja

RSI(14)37.175Sprzedaj
STOCH(9,6)37.113Sprzedaj
STOCHRSI(14)0Wyprzedaż
MACD(12,26)-0.24Sprzedaj
ADX(14)34.981Sprzedaj
Williams %R-89.888Wyprzedaż
CCI(14)-189.6188Sprzedaj
ATR(14)1.2179Mniejsza lotność
Highs/Lows(14)-0.8143Sprzedaj
Ultimate Oscillator50.875Neutralny
ROC-7.93Sprzedaj
Bull/Bear Power(13)-1.726Sprzedaj
Reklama

Źródło: Investing.com

 

Średnie kroczące

Nazwa

Prosty

Wykładniczy

MA5

11.22

Sprzedaj

11.14

Sprzedaj

MA10

11.61

Sprzedaj

11.49

Sprzedaj

MA20

11.94

Sprzedaj

11.69

Sprzedaj

MA50

11.87

Sprzedaj

12.24

Sprzedaj

MA100

13.58

Sprzedaj

12.63

Sprzedaj

MA200

13.54

Sprzedaj

13.07

Sprzedaj

Źródło: Investing.com

 

Co wywołało spadki na akcjach Grupy Azoty?

W maju analitycy DM BOŚ obniżyli 12-miesięczną cenę docelową akcji do 20 zł (wcześniej 22 zł).

Po zaktualizowaniu naszych prognoz finansowych dla spółki, ponownie przyjmujemy negatywne stanowisko (Sprzedaj + Niedoważaj).

Reklama

 

Normalizacja marż produktów przebiega wolniej, perspektywy PDH nie są optymistyczne, a wysokie zadłużenie spółki nadal stanowi poważny problem strukturalny - napisali w raporcie.

Sześć miesięcy temu analitycy przewidywali EBITDA na poziomie około 1,3 miliarda złotych w 2024 roku, w tym około 570 milionów złotych EBITDA w pierwszym kwartale. Obecnie jednak zredukowali prognozy do 75 milionów złotych straty EBITDA w pierwszym kwartale oraz 0,4 miliarda złotych EBITDA w całym roku.

 

Grupa Azoty w spirali zadłużenia

Grupa Azoty, największy polski koncern nawozowy, znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. W ciągu ostatnich ośmiu lat wycena spółki spadła z ponad 4 miliardów złotych do około 600 milionów złotych, a jej zadłużenie wynosi 3 miliardy złotych. Akcje straciły 80% swojej wartości. Problemy finansowe spółki doprowadziły do poważnych trudności z zarządem, którego przetarg został uwalony w kwietniu, a winę przypisuje się zarządowi powołanemu przez PiS.

 

Reklama

 

Obecnie Grupa Azoty prowadzi trudne negocjacje z bankami w celu restrukturyzacji zadłużenia. Jak wynika z informacji Business Insider Polska, scenariusz wyjścia na prostą może obejmować porozumienie z instytucjami finansowymi, głęboką restrukturyzację grupy oraz dokapitalizowanie przez państwo. Jednakże, mimo ewentualnego porozumienia z bankami, spółka może mieć trudności z finansowaniem zielonych inwestycji, ponieważ prawdopodobnie nie otrzyma kolejnych pożyczek. Kluczowym krokiem w ratowaniu Grupy Azoty będzie interwencja Skarbu Państwa.

 

 

Sprawdź także: Mocna wyprzedaż na GPW. Co dalej z akcjami?

Czytaj więcej

Artykuły związane z dlaczego akcje Grupy Azoty spadają