Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

decyzja rządu

Wprowadzenie zgodne z unijnymi regulacjami

Projekt ustawy jest odpowiedzią na rosnące wyzwania związane z opodatkowaniem międzynarodowym. Wdraża przepisy unijne mające na celu ustanowienie globalnego minimalnego poziomu opodatkowania dla międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych w ramach Unii Europejskiej. Dyrektywa Rady (UE) 2022/2523 z 2022 r. jest kluczowym dokumentem, który kieruje kształtem nowego polskiego prawa podatkowego.

Walka z erozją podstawy opodatkowania

Celem projektu jest wprowadzenie zasad przeciwdziałania erozji podstawy opodatkowania, zwanych "zasadami GloBE". Chodzi o stworzenie globalnych wytycznych dla opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw, zgodnych z Filar II OECD. W praktyce oznacza to, że największe przedsiębiorstwa będą regularnie poddawane ocenie, czy ich efektywny poziom opodatkowania wynosi co najmniej 15 proc. W przypadku, gdy poziom ten jest niższy, na daną grupę zostanie nałożony tzw. podatek wyrównawczy.

Trzy rodzaje podatku wyrównawczego

Projekt zakłada wprowadzenie trzech rodzajów podatku wyrównawczego. Globalny podatek wyrównawczy jest zasadą włączenia dochodu do opodatkowania, podczas gdy krajowy podatek wyrównawczy może być uznawany jako "kwalifikowany" w odpowiednim kontekście. Dodatkowo, wprowadzony zostanie podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Te różnorodne instrumenty mają na celu stworzenie kompleksowego systemu podatkowego, który skutecznie przeciwdziała unikaniu opodatkowania przez korporacje.

Wprowadzenie systemu globalnego podatku minimalnego to krok ku transparentniejszemu i sprawiedliwszemu opodatkowaniu przedsiębiorstw. Projekt ustawy, oparty na unijnych dyrektywach, ma na celu skuteczne przeciwdziałanie erozji podstawy opodatkowania. Trzy rodzaje podatku wyrównawczego stanowią kompleksowe narzędzia, które pozwolą na skuteczne egzekwowanie nowych przepisów. Czekamy z niecierpliwością na decyzję rządu i implementację tych innowacyjnych rozwiązań w trzecim kwartale bieżącego roku. Wprowadzenie tego systemu może znacząco zmienić krajobraz podatkowy polskiego biznesu, wprowadzając nowe standardy uczciwości podatkowej.

Czytaj więcej