Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

dax prognoza

Wtorek był dniem relatywnej siły warszawskiego parkietu względem rynków bazowych. Szeroki WIG zyskał 1,84%, przy wzrostach WIG20 o 2,32% i słabszej kondycji segmentu średnich i małych spółek, gdzie wzrosty wyniosły kolejno 0,88% i 1,08%.

W indeksie blue chipów rosło 16 z 20 spółek, a szczególnie in plus wyróżniały się Allegro (5,70%), Pekao (4,65%) i PZU (3,80%). Sektorowo najlepiej radziły sobie banki jak i kopalnie. W wypadku sektora bankowego warto zwrócić uwagę na powrót indeksu WIG-Banki w okolice ekstremów z przełomu października i listopada, po tym jak pomimo sprzyjającego otoczenia (wzrost stóp procentowych) listopad i grudzień przyniósł znaczącą korektę na akcjach banków, co ciążyło na całej warszawskiej giełdzie. Pomimo, iż warszawski parkiet był w dniu wczorajszym najsilniejszym indeksem w Europie, wzrosty nie były oderwane od panującego pozytywnego sentymentu na wszystkich rynkach.

Dość duże zakresy ostatniej przeceny w połączeniu z łagodnym tonem wystąpienia prezesa Fed Jerome Powella przed senacką komisją, skłoniły inwestorów do wykorzystania niższych wycen do zakupów. W konsekwencji S&P 500 zyskało 0,92%, a Nasdaq 100 1,47%, co wskazuje na powrót inwestorów do spółek technologicznych. W Niemczech DAX zyskał 1,1%. Z technicznego punktu widzenia inwestorzy na warszawskim rynku są gotowi na powrót do październikowych ekstremów, które w wypadku WIG20 wypadają poniżej poziomu 2500 pkt.

Lokalnie poza rynkiem głównym tematem pozostaje walka z inflacją

W dniu wczorajszym rząd przedstawił założenia tarczy antyinflacyjnej. Rząd zakłada obniżkę VAT do 8 proc. na paliwo, 0 proc. na żywność, 0 proc. na gaz i 0 proc. na nawozy. Wszystkie te obniżki razem mogą kosztować budżet między 15 a 20 mld zł. Powyższe nie wpływa naszym zdaniem na perspektywę dalszych podwyżek stóp procentowych w związku z ograniczonym czasowo charakterem tarczy.

Reklama

Siła warszawskiego parkietu wybija się na tle rynków bazowych. Szeroki WIG zyskuje najwięcej w Europie - 1Siła warszawskiego parkietu wybija się na tle rynków bazowych. Szeroki WIG zyskuje najwięcej w Europie - 1

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Sesja w Azji przebiega w pozytywnych nastrojach. W szczególności warto zwrócić uwagę na technologiczny chiński Hang Seng, który zyskują solidnie ponad 2%. Bardzo dobrą sesję ma za sobą także japoński Nikkei 2225 kończący dzień jedynie nieznacznie poniżej 2%. Pozytywne nastroje widać także po notowaniach kontraktów terminowych. W godzinach porannych kontrakt na DAX rośnie 0,7%, co pozwala oczekiwać także pozytywnego startu sesji w Warszawie. Powyższe jest wynikiem dostosowania się do wczorajszych wzrostów za oceanem. Warto mieć na uwadze, iż o 14:30 w dniu dzisiejszym poznamy odczyt inflacji CPI w USA za grudzień. Znaczące przebicie oczekiwań rynkowego konsensusu (0,4% m/m) mogłoby szybko wymazać wczorajszy optymizm i przywrócić obawy o jeszcze szybsze tempo podwyżek stóp procentowych.

Czytaj więcej