Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dane z przemysłu Stanów Zjednoczonych

Już na pierwszej sesji nowego miesiąca scenariusz „więcej podwyżek stóp w USA nie będzie” został poddany próbie. Po publikacji zaskakująco dobrych danych ISM z amerykańskiego przemysłu kurs dolara rośnie do poziomów najwyższych od stycznia tego roku, a odsetek traderów zakładających zakończenie cyklu podwyżek stóp na kolejnym posiedzeniu FOMC wyraźnie zmalał.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

W przemyśle nastroje powyżej oczekiwań

Reklama

W poniedziałek, na pierwszej sesji handlowej października, Instytut Zarządzania Podażą opublikował wrześniowy odczyt indeksu ISM dla przemysłu Stanów Zjednoczonych. Dane z amerykańskiego sektora wytwórczego okazały się zauważalnie lepsze od rynkowych oczekiwań. Wrześniowy odczyt wskaźnika ISM dla przemysłu wyniósł bowiem równe 49 pkt., wobec oczekiwanych przez rynek 47,7 pkt. Mimo tego, że wrześniowy odczyt przemysłowego ISM zauważalnie przebił oczekiwania, jest to jednocześnie jedenasty z rzędu wynik tego wskaźnika poniżej poziomu 50 pkt., oznaczający ogólną dekoniunkturę w sektorze wytwórczym.

 

Zobacz także: Boisz się kryzysu gospodarczego? Nadchodzi coś znacznie gorszego

 

Dla przypomnienia - przemysłowy indeks ISM w sierpniu również okazał się wyższy od oczekiwań i wyniósł 47,6 pkt. (wobec oczekiwanych 47 pkt.)

Mocny wzrost zanotował indeks nowych zamówień ISM dla przemysłu - wrześniowy odczyt wyniósł 49,2 pkt., wobec 46,8 pkt. w sierpniu.

Indeks zatrudnienia w przemyśle wg ISM również okazał się wyższy od oczekiwań i wzrósł we wrześniu do 51,2 pkt., wobec oczekiwanych przez rynek 48,4 pkt. I 48,5 pkt. odnotowanych w sierpniu.

Reklama

Sporo poniżej oczekiwań wypadł natomiast indeks cen płaconych ISM dla przemysłu - wrześniowy odczyt to 43,8 pkt., wobec oczekiwanych 48,6 pkt. i 48,4 pkt. osiągniętych w poprzednim miesiącu. 

Mocne dane z amerykańskiego przemysłu przypieczętowały umocnienie dolara na poniedziałkowej sesji - kurs EUR/USD w reakcji na wrześniowe dane ISM z sektora wytwórczego zareagował wyraźnym spadkiem, do poziomu poniżej 1,05, ostatni raz atakowanego przez dolara na sesji w zeszły czwartek. Obecnie notowania EUR/USD znajdują się na poziomach z początku stycznia tego roku - dolar jest więc najmocniejszy od początku 2023 r.

 

Zobacz także: Cena złota runęła! Co dalej? Prognozy od znanych analityków nie napawają optymizmem

 

 

Lepsze od oczekiwań dane z przemysłu są argumentem dla rezerwy federalnej, wskazującym na wysokie prawdopodobieństwo scenariusza „miękkiego lądowania”, czyli uniknięcia recesji w Stanach Zjednoczonych. Dobre nastroje w przemyśle mogą też być postrzegane jako czynnik dający pole do dalszego zacieśniania monetarnego - po wrześniowej przerwie w podwyżkach stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu FOMC, które odbędzie się 1 listopada, wciąż realny jest scenariusz kolejnego wzrostu oprocentowania o 25 punktów bazowych. Po publikacji poniedziałkowych danych ISM, odsetek traderów zakładających podwyżkę stóp o 25 pb. na kolejnym posiedzeniu wzrósł z 18 proc. do ponad 30 proc. Lekko ponad 69 proc. uczestników rynku obstawia pozotawienie stóp na bieżących poziomie 5,25-5,50 proc. 

Reklama

Kolejne wrześniowe dane ISM, tym razem z sektora usługowego w Stanach Zjednoczonych, zostaną opublikowane w najbliższą środę o godz. 16:00. analitycy oczekują nieznacznego spadku nastrojów z poziomu 54,5 pkt. w sierpniu do 53,6 pkt. w zeszłym miesiącu. W piątek natomiast (o godz. 14:30) poznamy wrześniowe dane z amerykańskiego rynku pracy (raport NFP).

 

Zobacz także: Polskie banki z najwyższym wynikiem w historii i zaskakującym zyskiem na czysto

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z Dane z przemysłu Stanów Zjednoczonych