Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

dane na temat inflacji konsumenckiej i bazowej w USA za luty.

Nie daj się zaskoczyć rynkowi! Sprawdź, jakie odczyty makroekonomiczne będą w nadchodzących dniach wpływać na zmienność rynku walutowego, notowań surowców i najważniejszych parkietów giełdowych.

 

Na skróty:

  • do najważniejszych odczytów makroekonomicznych przyszłego tygodnia należy odczyt inflacji w USA za luty (wtorek, godz. 13:30)
  • W środę o godz. 10:00 poznamy również dane za luty na temat inflacji w Polsce (oraz ostateczny odczyt za styczeń)
  • W czwartek odbędzie się posiedzenie Rady Prezesów EBC, na którym dojdzie do kolejnej podwyżki stóp procentowych w strefie euro
  • Kompletny kalendarz makroekonomiczny znajdziesz na portalu FXMAG

 

 

Tydzień pod znakiem amerykańskiej inflacji i interpretowania reakcji Fedu

Reklama

W nadchodzącym tygodniu uwaga rynków będzie skupiona przede wszystkim na odczytach inflacji w Stanach Zjednoczonych. Bo to właśnie te dane - wraz z ostatnimi odczytami z rynku pracy - zadecydują o tym, jaką decyzję na marcowym posiedzeniu podejmie FOMC. Inflacja słabnąca wolniej od oczekiwań to już niemal gwarantowana podwyżka stóp w USA o 50 punktów bazowych. Z drugiej jednak strony najświeższe doniesienia o problemach Sillicon Valley Bank mogą powstrzymać jastrzębie zapędy Fedu w obawie o potencjalny kryzys płynności w amerykańskim sektorze bankowym. Marcowe posiedzenie FOMC odbędzie się w środę 22 marca.

Najważniejsze odczyty nadchodzącego tygodnia poznamy we wtorek 14 marca o godz. 13:30. Biuro Statystyki Pracy opublikuje wtedy dane na temat inflacji konsumenckiej i bazowej w USA za luty. Analitycy prognozują, że inflacja CPI w lutym wyniesie 6,1% w skali roku oraz 0,4% w porównaniu do poprzedniego miesiąca. W styczniu inflacja konsumencka w USA wyniosła 6,4% r/r, co było rozczarowującym odczytem powyżej konsensusu rynkowego (6,2% r/r), wskazującym na to że dynamika cen nie spada w takim tempie, jak zakładano.

Jeśli chodzi zaś o inflację bazową (Core CPI), czyli bez uwzględnienia cen żywności, paliw i energii, to w styczniu wyniosła ona 5,6% r/r, w porównaniu do 5,7% r/r w grudniu. Lutowy odczyt również zakłada spadek Core CPI do 5,5% w skali roku (konsensus analityków jest identyczny jak w styczniu).

W środę o godz. 13:30 poznamy natomiast dane na temat wskaźników PPI oraz Core PPI w lutym. Analitycy spodziewają się dalszego wyhamowania inflacji producenckiej w USA do 5,5% r/r w lutym, z równych 6% r/r w styczniu. Prognozowana dynamika miesięczna PPI to natomiast 0,3%, wobec 0,7% m/m w styczniu. Jeśli chodzi zaś o bazową inflację producencką (Core PPI), czyli bez uwzględnienia cen produkcji żywności i energii, to prognozy analityków zakładają lutowy odczyt na poziomie 4,9% r/r oraz 0,4% m/m, w porównaniu do 5,4% r/r oraz 0,5% m/m w styczniu.

W tym samym czasie (środa, godz. 13:30) poznamy również dane za luty na temat sprzedaży detalicznej w USA. Prognoza analityków zakłada spadek o -0,1% w skali miesiąca, wobec wzrostu o 3% m/m w styczniu. Oprócz tego opublikowane zostaną dane dot. sprzedaży bez samochodów, a także bez samochodów i paliw.

W czwartek o godz. 13:30 Census Bureau opublikuje dane z amerykańskiego rynku nieruchomości za luty. Analitycy prognozują, że liczba pozwoleń na budowę nowych domów w lutym wyniosła 1,340 mln (wobec 1,339 mln w styczniu). W przypadku liczby rozpoczętych budów oczekiwania analityków zakładają odczyt na poziomie 1,31 mln w lutym, wobec 1,309 mln w styczniu.

Reklama

W piątek 17 marca o godz. 14:15 poznamy dane na temat amerykańskiej produkcji przemysłowej w lutym. Konsensus rynkowy zakłada wzrost o 0,3% w skali miesiąca (wobec odczytu na poziomie 0% m/m w styczniu). O godz. 15:00 opublikowany zostanie marcowy odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan (oceniający koniunkturę gospodarczą z perspektywy gospodarstw domowych), wraz z krótko- i długoterminowymi odczytami inflacji.

Sprawdź również: Kolejny amerykański bank przestaje istnieć - upadek może pogrążyć sektor bankowy i Dolinę Krzemową

 

Marcowe posiedzenie Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego - kolejna podwyżka stóp w strefie euro

W czwartek 16 marca o 14:15 poznamy decyzję w sprawie stóp procentowych w strefie euro po posiedzeniu Rady Prezesów EBC. Rynek, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przedstawicieli EBC, oczekuje kolejnej podwyżki stóp o 50 punktów bazowych. Oznacza to wzrost stopy depozytowej do 3%, a refinansowej do 3,50%. O godz. 14:45 rozpocznie się konferencja prasowa prezes EBC Christine Lagarde.

Sprawdź również: Powell znowu straszy rynki - koniec marzeń o końcu podwyżek stóp w USA

 

Szczyt inflacji w Polsce - będzie 20% w skali roku?

W nadchodzącym tygodniu odczyty makroekonomiczne z Polski będą skupiać się wskaźnikach dynamiki cen. Odczyt inflacji za luty będzie o tyle ciekawy, że zarówno NBP, jak i większość ekonomistów i analityków spodziewa się, że będzie to tegoroczny szczyt dynamiki wzrostu cen.

Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane na temat inflacji konsumenckiej w lutym (wyjątkowo wraz z ostatecznymi danymi na temat styczniowej inflacji) w środę 15 marca o godz. 10:00. Prognozy analityków zakładają odczyt wskaźnika CPI na poziomie 18,7% w skali roku, wobec 17,2% r/r w styczniu i 16,6% w grudniu ubiegłego roku. Wraz z odczytem inflacji w lutym opublikowany zostanie również ostateczny odczyt CPI w styczniu (wg szacunkowych danych inflacja wyniosła 17,2% r/r i 2,4% m/m).

Reklama

W czwartek o godz. 14:00 Narodowy Bank Polski opublikuje również dane na temat inflacji bazowej w Polsce. Inflacja z wyłączeniem cen żywności, energii i paliw jest o tyle istotnym odczytem z naszej perspektywy, że - w przeciwieństwie do inflacji konsumenckiej - wciąż rośnie, wyznaczając kolejne historyczne szczyty (statystyki prowadzone są od 2003 roku). Szacowany odczyt Core CPI za styczeń to 12% w skali roku, wobec 11,5% w grudniu zeszłego roku. Jest więc to kolejne historyczne maksimum. Oprócz tego NBP pokaże dane na temat inflacji bazowej za luty, co do których już teraz wiemy, że wyznaczą nowy rekord.

W tym samym czasie GUS pokaże również dane na temat salda obrotów towarowych i rachunku bieżącego za styczeń.

Sprawdź również: Szczyt inflacji w Polsce coraz bliżej. Luty może przestraszyć Polaków

 

Inflacja w strefie euro

W nadchodzącym tygodniu poznamy też szereg finalnych danych na temat inflacji z państw UE i strefy euro. We wtorek 14 marca poznamy ostateczny odczyt inflacji w Hiszpanii za luty - szacunkowy odczyt wskazał na inflację CPI na poziomie 6,1% w skali roku oraz 1% w perspektywie miesiąca. W styczniu CPI w Hiszpanii wyniosło 5,9% w skali roku. Jeśli chodzi zaś o wskaźnik zharmonizowany (HICP), to jego wstępny odczyt w lutym również wyniósł 6,1%.

W środę o godz. 8:45 poznamy finalne dane na temat inflacji we Francji - szacunkowy odczyt CPI wyniósł 6,2% r/r (wobec 6% r/r w styczniu), zaś wstępna inflacja HICP w lutym wyniosła 7,2% r/r, w porównaniu do 7% r/r w styczniu.

W czwartek o 10:00 opublikowany zostanie finalny odczyt wskaźnika CPI dla Włoch za luty - wstępny wynik to 9,2% w skali roku, wobec równych 10% r/r odnotowanych w styczniu.

Reklama

Zwieńczeniem nadchodzącego tygodnia pod względem odczytów inflacji będą piątkowe dane ze strefy euro. 17 marca o godz. 11:00 Eurostat opublikuje finalne odczyty inflacji zharmonizowanej (HICP) i bazowej HICP dla strefy euro i krajów UE. Szacunkowe odczyty przyniosły wynik wskaźnika HICP za luty na poziomie 8,5% w skali roku, wobec 8,6% r/r w styczniu. W przypadku Core HICP (inflacji zharmonizowanej z wyłączeniem cen żywności, paliw i energii) wstępny odczyt wskazał na 5,6% w skali roku, wobec 5,3% r/r odnotowanych w styczniu.

Sprawdź również: Te dane jasno pokazują, że inflacja wcale nie będzie spadać tak szybko, jak zakładaliśmy

Czytaj więcej

Artykuły związane z dane na temat inflacji konsumenckiej i bazowej w USA za luty.