Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czynniki wpływające na PKB strefy euro

Dane PKB w strefie euro zaskoczyły negatywnie wobec prognoz, co uwidacznia problem pogrążenia gospodarki w stagflacji. To niekorzystna informacja także z punktu widzenia europejskiej waluty. W perspektywie kursu EUR/PLN może to zapewnić nieco wsparcia kulejącemu polskiemu złotemu po środowej kontrowersyjnej decyzji Rady Polityki Pieniężnej.

 

  • Finalny odczyt PKB w strefie euro okazał się niższy od prognoz, zarówno w ujęciu rocznym, jak i kwartalnym
  • W ujęciu rocznym widoczny jest wyraźny spadek wobec poprzedniego analogicznego okresu przed rokiem
  • Podkreśla to problem gospodarki strefy euro ze stagflacją

 

Reklama

 

Słabe dane PKB ze strefy euro

W II kwartale 2023 roku gospodarka strefy euro zanotowała dość mizerny wzrost PKB o 0,1% w ujęciu kwartalnym. Nie pociesza fakt, że w poprzednim kwartale obserwowaliśmy spadek o 0,1%, bowiem teraz prognoza zakładała nieco bardziej solidny odczyt na poziomie 0,3%.

Słabo wygląda także wskazanie wzrostu gospodarczego także w ujęciu rocznym, bo wyniosło on 0,5% wobec konsensusu prognoz na poziomie 0,6%. W poprzednim okresie wartość wskaźnika to 1%.


Reklama

 

Informacja o nieco rozczarowującym odczycie PKB jest oczywiście niekorzystna dla waluty euro. Nie jest jednak wystarczająca, by zniwelować falę osłabienia polskiej waluty i zatrzymać rajd kursu euro do złotego w kierunku 4,60 zł.

Zobacz także: Co dalej z inflacją w Europie? Ten wskaźnik podpowiada co stanie się z cenami

 

Kurs euro do złotego (EUR/PLN)

Reklama

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: tradingview.com

 

Po publikacji danych o PKB ze strefy euro, w czwartek kurs EUR/PLN wciąż zyskuje ponad 2 grosze wobec zamknięcia ze środy. Przypomnijmy, że w środę notowania pary wystrzeliły w górę o ponad 7 groszy po sensacyjnej decyzji Rady Polityki Pieniężnej o podwyżce stopy procentowej o 75 pb.

Szeroko komentowaliśmy to wydarzenie, między innymi w tym nagraniu: Skandaliczna decyzja RPP!

Reklama

Euro traci jednak wobec dolara, a kurs EUR/USD opada w czwartek o 0,1% do 1,071 dol. osuwając się do najniższych poziomów od czerwca tego roku.

Czytaj również: Kurs EURPLN - zaskakująca prognoza! Za kilka tygodni powinniśmy wrócić do 4,50 zł (PLN) za jedno euro (EUR) - twierdzi ceniony ekspert

 

Kurs euro do dolara (EUR/USD)

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: tradingview.com

Czytaj więcej

Artykuły związane z czynniki wpływające na PKB strefy euro