Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czym różni się GPT-3 od GPT-4

Microsoft po wczorajszej konferencji dla deweloperów umocnił się na pozycji lidera w technologicznym wyścigu związanym z rozwojem sztucznej inteligencji. Koncern zamierza wprowadzić kolejne usługi i produkty oparte na AI, w tym również do swojego flagowego produktu, jakim jest system operacyjny Windows.

 

Na skróty:

  • na tegorocznej konferencji Build Microsoft ogłosił wprowadzenie kolejnych usług i produktów wykorzystujących sztuczną inteligencję
  • Firmy korzystające z usług chmurowych Azure będą mogły zaprojektować własne aplikacje AI, które będą miały dostęp do wewnętrznych danych korporacyjnych
  • Już w czerwcu inteligentny asystent działający w oparciu o GPT-4 ma trafić do systemu operacyjnego Windows 11
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Własny chatbot dla każdego

Podczas wtorkowej, corocznej konferencji Build dla deweloperów Microsoft ogłosił wprowadzenie nowej usługi związanej ze sztuczną inteligencją. Będzie to produkt o nazwie Azure AI Studio, skierowany do klientów biznesowych. Usługa ma umożliwić firmom korzystającym z produktów chmurowych Microsoftu na tworzenie własnych aplikacji z wykorzystaniem zarówno chatbota ChatGPT, jak i gotowego modelu językowego AI w najnowszej wersji GPT-4.

Aplikacje stworzone w ten sposób będą mogły nie tylko działać w oparciu o dane z internetu, ale również wykonywać polecenia i odpowiadać na pytania bezpośrednio związane z wewnętrznymi danymi firmowymi, takimi jak arkusze kalkulacyjne, repozytoria danych czy kody źródłowe.

Na konferencji jako przykład wykorzystania Azure AI Studio podano firmę, w której pracownicy mają do wyboru różne plany opieki zdrowotnej. Zaprojektowany przez taką firmę Copilot (jak Microsoft określa m.in. stworzone na indywidualne potrzeby wewnętrzne aplikacje działające w oparciu o AI) może pomóc pracownikom w wyborze odpowiedniego planu dla siebie, na podstawie ich osobistych danych. Jeżeli któryś z pracowników będzie potrzebował ubezpieczenia pokrywającego np. koszt wymiany okularów, sztuczna inteligencja ułatwi mu wybór i przyspieszy przeszukiwanie ofert.

Reklama

Nowy produkt Microsoftu może też przyśpieszyć i ułatwić wdrożenie rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji w firmach, które wykorzystują AI do obsługi klientów.

Na tegorocznej konferencji Build Microsoft zapowiedział również wprowadzenie funkcji Copilot w kolejnych aktualizacjach systemu operacyjnego Windows 11 - będzie ona działała podobnie do asystenta Cortana, z tym że lepiej i to na każdej możliwej płaszczyźnie. Copilot w Windowsie 11 ma być inteligentnym pomocnikiem, który w oparciu o sztuczną inteligencję ma nie tylko wyszukiwać informacje w internecie - jak robi to chociażby ChatGPT, czy inni asystenci głosowi - ale również wykonywać żądane przez nas działania w samym systemie operacyjnym. Inteligentnemu asystentowi będzie można zlecić uruchomienie konkretnych aplikacji, przesłanie pliku czy zmianę podstawowych ustawień systemowych. Testowa wersja usługi Copilot dla systemu Windows 11 ma być dostępna już w czerwcu.

Czytaj też: Nowy chatbot OpenAI bije poprzednika na łopatki, ale nie jest dla każdego

 

 

GPT-4 wyprowadza Microsoft na prowadzenie

Reklama

Microsoft, który na szeroką skalę wykorzystuje model językowy sztucznej inteligencji rozwijany przez OpenAI, jak dotąd przoduje w technologicznym wyścigu o miano lidera AI.

W lutym gigant z Redmont wprowadził chatbota ChatGPT do swojej przeglądarki Edge i do konkurencyjnej dla Google wyszukiwarki internetowej Bing.

Co więcej, wykorzystują one najnowszy model językowy GPT-4, który został zaprezentowany przez OpenAI w połowie marca.

Czwarta wersja modelu językowego od twórców ChatGPT ma jeszcze bardziej imponujące możliwości niż wcześniejszy, powszechnie znany GPT-3.5.

Najnowsza wersja modelu językowego przede wszystkim wyróżnia się multimodalnością. Co to oznacza? ChatGPT oparty o GPT-4 będzie w stanie odpowiadać nie tylko na pytania tekstowe, ale również dawać odpowiedzi na podstawie materiałów wizualnych (zdjęć, plików dźwiękowych czy filmów), które prześlemy. To daje otwarte pole np. do rozpoznawania i wyszukiwania informacji na temat osób znajdujących się na zdjęciu lub w filmie albo też uzyskania zapisu nutowego wprowadzonego przez nas utworu muzycznego czy tekstu piosenki.

Reklama

GPT-4 potrafi również tworzyć grafiki oraz materiały video na podstawie opisu tekstowego. Nowy model językowy jest też dużo „inteligentniejszy” - dla przykładu: GPT-4 rozumie więcej po polsku niż jego poprzednik po angielsku.

Czytaj też: Chwilowa moda czy początek rewolucji? Zestawiliśmy polskie spółki, które lubują się w tej technologii

Czytaj więcej

Artykuły związane z czym różni się GPT-3 od GPT-4