Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czym jest tokenizacja?

Tokenizacja nieruchomości to zjawisko względnie nowe, które może pomóc w poprawie płynności na rynku real estate. Daje dostęp do inwestycji inwestorom o mniejszych portfelach. Rafał Zaorski prochu nie wymyślił.

 

  • Czym jest tokenizacja?
  • Gdzie staje się popularna i dlaczego?
  • Czy tokenizacja naprawdę da dostęp do rynku nieruchomości mniej zamożnym inwestorom?

 

Reklama

 

Czym jest tokenizacja nieruchomości?

Tokenizacja nieruchomości polega na przekształcaniu aktywów pod postacią praw do nieruchomości w tokeny cyfrowe w łańcuchu bloków. Celem jest wyodrębnienie własności oraz transfer cyfrowy.

 

Reklama

 

Do rozwoju tej formy aktywów miał przyczynić się wzrost liczby wyłudzeń płatniczych. Jak wynika z badań agencji Prophecy Market Insights z marca 2023 r., platforma CoFund uruchomiła projekt tokenizacji, obejmujący inwestycję o wartości 10 000 000 USD w czterogwiazdkowy hotel na Bali w Indonezji. Postrzegane było to wówczas jako eksperyment, a celem było umożliwienie inwestowania w sektor real estate inwestorom, zapewniając niższy próg wejścia. 

Citi szacuje, że do 2030 r. stokenizowane nieruchomości będą wyceniane na 1,5 bln USD. Z badania Binaryx wynika, że już w 2018 r. właściciel hotelu St. Regis Aspen w USA, firma Elevated Returns, sprzedał własność nieruchomości za pomocą tokenów. W tym celu stworzono monety Aspen o wartości 1 USD i przeprowadzono udaną ofertę nieruchomości o wartości 18 mln USD na blockchainie Ethereum. W efekcie St. Regis Resort został podzielony na resorty i sprzedany. 

 

Reklama

 

Pierwszą na świecie platformę do tokenizacji nieruchomości opartą na blockchainie uruchomiono w 2022 r. Miała pozwolić na możliwość dzielenia się własnością w inwestycjach w nieruchomości na całym świecie. 

 

Zobacz również: Epicki Flip Rafała Zaorskiego - co sądzą eksperci? TYLKO NA FXMAG

 

Według amerykańskiej firmy SteelWave banki podzielają pogląd, że tokenizacja poprawia płynność i obniża koszty dla przedsiębiorstw, ale z uwagi na przestarzałe procedury może w praktyce sprawiać trudności w kolejnych latach. 

Reklama

Mitch DiRaimondo, analityk SteelWave przytacza przykład, wskazując na rynek komercyjny. Przykładowo w tradycyjnym ujęciu dana nieruchomość komercyjna o wartości 100 mln USD może zostać sfinansowana z 50% wkładu własnego oraz pożyczki o wartości 50 mln USD. Warto jednak zauważyć, że podział na duże części skutkuje nieefektywnością kapitału, ponieważ udziały można upłynnić jedynie po dużych dyskontach, dokonując sprzedaży. Rozwiązaniem może być właśnie tokenizacja, która będzie polegać na odpowiednim zmniejszeniu udziałów, poprawiając w ten sposób płynność. 

DiRaimondo dodaje również, że w odróżnieniu od kryptowalut, tokeny są przedmiotem obrotu według wartości aktywów netto określonej przez warunki rynkowe. W rezultacie ich ceny nie podążają za dynamiką podaży i popytu.

“Zasadniczo wartość nieruchomości pozostaje stała. Zmiana polega na zdigitalizowanej strukturze własności i nowo odkrytej możliwości właścicieli w zakresie płynnego handlu swoimi udziałami w środowisku pozbawionym tradycyjnych barier” - skomentował DiRaimondo. 

 

Zobacz również: Rafał Zaorski realizuje Epicki Flip - zobacz kąśliwe komentarze

 

Na podstawie raportu Prophecy Market Insights tokenizacja nieruchomości ma przed sobą spory potencjał rozwojowy. To m.in. zwiększona płynność, zmniejszenie formalności, czy większe bezpieczeństwo transakcji. Agencja podkreśla również znaczenie tzw. demokratyzacji inwestowania w nieruchomości, co ma uczynić ją bardziej dostępną dla szerszego grona odbiorców. 

Reklama

 

Tokenizacja nieruchomości - prognozy 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Citigroup 

 

Zdaniem Andrzeja Prajsnara, analityka portalu RynekPierwotny.pl eksperyment Rafała Zaorskiego może przesądzić o przyszłości tokenizacji tego segmentu rynkowego w Polsce. 

Reklama

“Od wyniku eksperymentu Rafała Zaorskiego na pewno może częściowo zależeć najbliższa przyszłość rozwiązań inwestycyjnych w Polsce. Nasz kraj - podobnie jak inne państwa UE - nie posiada jeszcze specjalnych procedur związanych z tokenizacją nieruchomości. Pierwsze rozwiązania jednak się pojawiają na świecie. Przykładowo, agencja zarządzająca izraelskim zasobem nieruchomości państwowych (Israel Land Authority) planuje niebawem utworzyć platformę przeznaczoną do obrotu nieruchomościami po tokenizacji” - skomentował dla FXMAG ekspert.

 

Zobacz również: „Epicki Flip” Rafała Zaorskiego - mamy oświadczenie Złotej 44

Czytaj więcej

Artykuły związane z Czym jest tokenizacja?