Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy warto kupować teraz obligacje

  • Kiedy obniżki stóp w USA?

  • Czym są obligacje? Co ma wpływ na cenę obligacji?

  • Czy obligacje mogą dać teraz zarobić?

 

Reklama

 

Stopy procentowe w USA: pierwsza obniżka niemal pewna 

Po zeszłotygodniowych danych dotyczących wzrostu cen w USA eksperci są niemal pewni, że stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych zostaną obniżone we wrześniu tego roku. Rynek obecnie szacuje prawdopodobieństwo pierwszej zmiany stóp od lipca 2023 roku na aż 90%. Historycznie, rozpoczęcie cyklu łagodzenia polityki monetarnej było korzystnym okresem dla rynku obligacji. Czy tym razem będzie podobnie?

 

Zobacz też: Ile było krachów przy aktualnych poziomach stóp procentowych?

 

Dlaczego obligacje są atrakcyjne, gdy stopy procentowe spadają?

Reklama

Marcin Tuszkiewicz (Squaber): Obligacje to aktywa uzależnione od wysokości oczekiwanej inflacji oraz bezpośrednio od stóp procentowych w danym kraju. W momencie, kiedy rynek zaczyna oczekiwać, że bank centralny zacznie obniżać stopy procentowe, to rentowności obligacji zaczną spadać - inwestorzy spodziewają się, że kolejne emisje obligacji będą wykonywane przy niższym oprocentowaniu, a tym samym już teraz kupują obligacje, które gwarantują im wyższą rentowność - tym samym wpływając na jej obniżenie. Natomiast cena obligacji jest odwrotnie skorelowana z rentownością tychże obligacji. Zatem kiedy oczekujemy, że dany bank centralny będzie obniżał stopę procentową, to poprzez wzmożony popyt na dostępne na rynku obligacje, wpływamy na zmianę ich ceny. Cena rośnie, a rentowność spada. 

 

Według Piotra Bujko (współzarządzającego funduszami InValue Multi-Asset) ceny amerykańskich obligacji determinowane są przez dwa główne czynniki:

Obligacje rządowe Stanów Zjednoczonych pozostają pod wpływem dwóch głównych czynników determinujących poziom rentowności i cen. Pierwszym z nich jest polityka Fed wobec swojego bilansu, a drugim zarządzanie poziomem stóp procentowych. Obecnie rozpoczynamy okres łagodzenia polityki monetarnej na poziomie bilansu Fed, a przed nami, być może, łagodzenie polityki monetarnej na poziomie stóp procentowych. To właśnie powrót do umiarkowanej polityki pieniężnej może być czynnikiem wspierającym rynek obligacji rządowych w Stanach Zjednoczonych i prowadzącym do spadku rentowności (wzrostu cen obligacji).

 

Reklama

Podobnego zdania są analitycy z Franklin Templeton Institute. W ich opinii głównym bodźcem wzrostu cen będzie nadchodzący cykl obniżek stóp procentowych.

Rozpoczynający się cykl obniżek stóp prowadzić będzie do stopniowego spadku rentowności i tym samym wzrostu cen obligacji komentowali eksperci.

 

Krótko skwitował to także Marcin Materna (ekonomista Banku Millennium): 

Dlaczego obligacje są dobrą inwestycją na czas cięcia stóp procentowych? Gdy stopy spadają, rentowność obligacji również maleje A spadek rentowności obligacji = wzrost ich cen. To kończy temat.

Reklama

 

Spadek stóp procentowych = zmiana percepcji 

Jednocześnie należy pamiętać, że obniżka stóp procentowych to najczęściej odpowiedź banku centralnego na wolniejszy wzrost gospodarczy, spadającą sprzedaż detaliczną, wzrost bezrobocia oraz spadek inflacji. Tym samym spółki, które do tej fazy radziły sobie fantastycznie, ponieważ inflacja i wysoki wzrost gospodarczy podbijały ich zyski, teraz zaczną walczyć o klienta spadkiem marży i docelowo zysków. To dodatkowo wspiera notowania obligacji, które gwarantując stały - wciąż wysoki zyski, traktowane są jako bezpieczna przystań na czas spowolnienia gospodarczego - dodał Tuszkiewicz.

 

Czy obligacje dadzą zarobić?

Analitycy z Franklin Templeton Institute szacują, że obniżenie stóp procentowych o 1 punkt procentowy może przynieść portfelowi obligacji USA łączną stopę zwrotu bliską 10% w ciągu 12 miesięcy. Potencjalny zysk jest większy dla obligacji o dłuższej zapadalności. Dla papierów 2-letnich prognozowany jest zysk poniżej 6%, dla 10-letnich wynosi on 12%, a dla 30-letnich sięga ponad 20%.

Historycznie, w okresie cięcia stóp procentowych, obligacje rządowe w USA przynosiły dodatnią stopę zwrotu, aczkolwiek występowało zróżnicowanie ze względu na poziom koniunktury gospodarczej. W przypadku wystąpienia recesji stopy zwrotu na rynku obligacji rządowych były wyższe, niż w cyklach, którym nie towarzyszyło pogorszenie kondycji gospodarki. Kończymy, bezprecedensowy w skali i tempie wdrażania, cykl zacieśniania polityki pieniężnej w USA i, wraz z wystąpieniem obniżek stóp procentowych, rynek obligacji może korzystać w pierwszej kolejności z odwilży w polityce monetarnej Fed oraz związanej z nią zwiększoną płynnością na rynkach finansowych - skomentował Piotr Bujko.

Reklama

 

Oczywiście, inwestorzy muszą być świadomi potencjalnych strat, jednak obecne warunki makroekonomiczne oferują pewien margines bezpieczeństwa:

Aktualne warunki dla amerykańskich obligacji skarbowych są korzystne. Relatywne wysokie rentowności, z jakimi rozpoczęliśmy 2024 rok, zapewniają pewien bufor na wypadek niekorzystnego rozwoju wydarzeń - przypominają analitycy Franklin U.S. Government Fund.

 

Zobacz też: Gospodarka tonie w długach. Co 30 sekund zadłużenie rośnie o kolejny milion dolarów

Reklama

 

Rekordowy popyt na obligacje w Polsce

Dużo też dzieje się na rynku długu w Polsce. W zeszłym miesiącu sprzedaż obligacji detalicznych osiągnęła rekordowy poziom, przekraczając 10 miliardów złotych. Polacy masowo kupowali papiery nowej emisji. O głównych powodach tego zjawiska przeczytasz tutaj:  Rekordowa sprzedaż obligacji w Polsce.

 

Obligacje i stopy procentowe - FAQ

Co to jest obligacja? 

Obligacje to papiery wartościowe emitowane przez rządy, korporacje lub inne instytucje potrzebujące kapitału na finansowanie swoich działań. Stanowią one alternatywę dla zaciągania pożyczek w banku. Emitent obligacji zobowiązuje się do zwrotu określonej kwoty (kapitału nominalnego) w ustalonym terminie oraz do regularnego wypłacania odsetek od tego kapitału aż do daty wykupu obligacji. Czytaj więcej: Rzecz o obligacjach z ujemnym oprocentowaniem.

 

Reklama

Jak stopy procentowe wpływają na obligacje? Mechanizm 

Jednym z kluczowych czynników wpływających na dochodowość obligacji jest wysokość stóp procentowych. W uproszczeniu, działa to w ten sposób: cena obligacji spada, gdy stopy procentowe rosną. Odwrotnie, gdy stopy procentowe spadają, wartość przyszłego dochodu z obligacji rośnie. Zatem, jeśli spodziewamy się, że bank centralny obniży stopy procentowe, zwiększony popyt na obligacje dostępne na rynku podnosi ich cenę, a rentowność maleje.

Obecne globalne otoczenie makroekonomiczne wskazuje na spadek stóp procentowych oraz inflacji w USA. W takich warunkach ceny obligacji na rynku wtórnym zazwyczaj rosną. Niższa inflacja prowadzi do wyższych realnych zysków z wcześniejszych emisji, podczas gdy nowe obligacje z niższym oprocentowaniem stają się mniej atrakcyjne dla inwestorów.

Krótko mówiąc, ceny obligacji zazwyczaj poruszają się odwrotnie do zmian stóp procentowych.

Cały mechanizm działania stóp procentowych wyjaśnialiśmy w tych dwóch materiałach: 

Reklama

 

 

Który ETF na amerykańskie obligacje wybrać?

Jeżeli zastanawiasz się nad zainwestowaniem w amerykańskie papiery skarbowe koniecznie przeczytaj ten poradnik: Najlepsze sposoby na obligacje - które wybrać i jak na nich zarabiać. Dowiedz się, jak wykorzystać zmienność na rynku długu, korzystając z popularnych instrumentów, takich jak ETF-y.

Czytaj więcej

Artykuły związane z czy warto kupować teraz obligacje