Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy warto inwestować w złoto fizyczne

Złoto od lat jest cenionym aktywem inwestycyjnym. Do niedawna, handel odbywał się wyłącznie w sposób fizyczny. Teraz, notowane na giełdach złoto można kupować i sprzedawać w formie ETF. Znana eksperta zwróciła uwagę, że wygodniej i taniej wychodzi handel “papierowym” złotem.

 

 

  • Według ekspertki rynku surowców, trudniej jest sprzedać złoto fizyczne niż w formie “ETF”
  • Nie wyklucza jednak handlu fizycznym metalem: obie formy według niej mają swoje wady i zalety
  • Wypowiedź ekspertki pochodzi z panelu konferencji “Pasywna rewolucja”

 

“Komputerowe” złoto ma pewne zalety nad fizycznym metalem

Reklama

Produkty inwestycyjne oparte o złoto zyskują coraz większą popularność. Handel nimi opiera się na funduszach ETF i produktach ETC, które czasami reprezentują zgromadzone w magazynie złoto, a czasem nie.

Zdaniem Doroty Sierakowskiej, ważnym jest, by pokazać polskim inwestorom, że warto inwestować na oba sposoby: nie tylko przez kupowanie monet czy sztabek, ale również otworzenie się na możliwości tzw. "papierowego złota". Według niej, fundusze ETF oraz produkty ETC są odpowiednie dla większości inwestorów:

“Wiem, że inwestorzy bardzo nie lubią określenia "papierowe złoto", ale naprawdę warto pomyśleć o ETF-ach czy ETC opartych o złoto jako pewnego rodzaju pomoście pomiędzy inwestowaniem w fizyczne złoto, a rynkową spekulacją” - stwierdziła Dorota Sierakowska, autorka książki “Świat surowców” w panelu w ramach konferencji Pasywna Rewolucja.

“Jeśli chodzi zarówno o sztabki, jak i złote monety: jest to sposób na posiadanie tego namacalnego aktywa, na posiadanie czegoś realnego, co możemy trzymać w ręku. Nic dziwnego, że wiele osób naprawdę lubi ten rodzaj inwestycji. Zwłaszcza w Polsce, kiedy uwielbiamy inwestować w nieruchomości, więc wszystko, co można zobaczyć, można opodatkować: to jest nasz sposób inwestowania” - zaznaczyła ekspertka rynku surowców.

 

Zobacz również: Inwestowanie pasywne - kiedy warto je rozważyć? Co przemawia za wyborem ETF-ów?

Reklama

 

 

Kurs złota na rynku spot - 5.10.2023

  TradingView ChartTradingView Chart

Źródło: tradingview.com

 

Trudność sprzedaży wadą fizycznego złota, sugeruje Dorota Sierakowska

Reklama

Dorota Sierakowska zwróciła jednak uwagę na wady fizycznego kruszcu jako przedmiotu inwestycji:

“Oczywiście ma to swoje wady (złoto, przyp. red.). Fizyczne złoto może zostać skradzione. Powinno być ubezpieczone, jeśli mamy jego większą ilość w formie fizycznej. Nie jest to idealny sposób inwestowania. Oczywiście rynek fizyczny jest też mniej płynny. Jeśli chcemy odzyskać naszą gotówkę z inwestycji w złoto, musimy gdzieś ten kruszec sprzedać. Musimy gdzieś iść, zwykle do handlarza i sprzedać tę konkretną monetę lub sztabkę. Oczywiście cena nie zawsze jest dla nas satysfakcjonująca, zwłaszcza jeśli chcemy sprzedać nasze złoto bardzo szybko” - zaznaczyła analityk DM BOŚ.

“Jeśli chodzi o złoto będące przedmiotem obrotu giełdowego, jest to znacznie prostsze i bardziej płynne. Możemy usiąść przy biurku, kupić trochę złota i sprzedać je następnego dnia. Oczywiście, gdy rynki są otwarte” - dodała.

Jednak Dorota Sierakowska nie wyklucza jednej opcji względem drugiej:

“To kwestia połączenia tych dwóch metod. Inwestowanie w świecie fizycznym ma również pewne ważne cechy. Jest dobre dla inwestorów, którzy lubią poczucie bezpieczeństwa. Jednak dla mnie ETF jest znacznie bardziej wszechstronny i odpowiedni dla szerokiej gamy inwestorówróżnych strategiach i horyzontach inwestowania. Naprawdę dobrze jest połączyć te rzeczy i nie bać się tak zwanego "papierowego złota" - zaznaczyła Dorota Sierakowska.

Reklama

 

Zobacz również: Cena złota runęła! Co dalej? Prognozy od znanych analityków nie napawają optymizmem

 

************** 

Kursy walut NBP 06.10.2023 r.: ależ szarpnęło głównymi walutami

 

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

Czytaj więcej