Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy w Niemczech jest recesja

Produkcja przemysłowa w RFN w maju spadła w ujęciu miesiąc do miesiąca, co jest odczytem gorszym od prognoz. Jednak euro nie osłabia się dziś znacząco, DAX nie nurkuje. Są ku temu powody.

 

  • Produkcja przemysłowa w RFN w maju 2023 spadła o -0,2% m/m, przewidywano 0%.
  • Produkcja w farmacji spadła aż o -13%, ale produkcja pojazdów urosła o 4,9%.
  • Niemiecki przemysł jest w stagnacj, potrzebuje ożywenia w czerwcu by uniknąć przedłużenia recesji na trzy kwartały - uważają ekonomiści.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo 

Reklama

 

Niemiecka produkcja przemysłowa spadła w maju o -0,2% m/m. Ekonomiści przewidywali, że odczyt wyniesie 0%. W porównaniu ze wzrostem o 0,3% w kwietniu, to słabiutki wynik.

Zobacz także: Norwegia - są nowe dane gospodarcze! Jak reaguje korona norweska?

 

 

Farmacja ma problem, motoryzacja odżywa

Jeśli chodzi o szczegóły, to produkcja podstawowych produktów farmaceutycznych i preparatów farmaceutycznych spadła o -13,1%, a produkcja energii spadła o -7,0%.

Reklama

Jednak produkcja pojazdów silnikowych, przyczep i naczep wzrosła o 4,9%. Produkcja w przemyśle z wyłączeniem energetyki i budownictwa wzrosła o 0,2%.

Produkcja dóbr kapitałowych wzrosła o 1,3%, podczas gdy produkcja dóbr konsumpcyjnych spadła o 1,2%. Odnotowano również 0,5% spadek produkcji dóbr pośrednich.

Produkcja w przemyśle wzrosła o 0,7% w porównaniu z majem 2022 r. W kwietniu w ujęciu r/r urosła o 1,7%

Zwróćmy uwagę, że to już kolejne pesymistyczne dane z niemieckiego przemysłu. W czerwcu wskaźnik PMI dla przemysłu spadł z 43,2 pkt. do 40,6 pkt., zwiększając zagrożenie przedłużającą się recesją. Niemiecka produkcja i nowe zamówienia spadły w największym tempie od ośmiu miesięcy. Słaby popyt doprowadził do ograniczenia produkcji przez producentów drugi miesiąc z rzędu.

Zamówienia fabryczne w RFN wzrosły w maju o 6,4%, co sugeruje wzrost produkcji w najbliższym czasie. To powinno ograniczać wpływ dzisiejszego pesymistycznego raportu na EUR/USD i oczekiwania dotyczące polityki pieniężnej EBC.

Zobacz również: Niemiecki przemysł jest w stanie krytycznym! A to nie jest dobra wiadomość dla Polaków…

 

Recesja w Niemczech może się wydłużyć

Reklama

Jak komentują odczyty z niemieckiego przemysłu analitycy? Przede wszystkim wskazują, że niemiecki przemysł zupełnie stracił parę, dynamikę, momentum...

 

 

„Niemiecki przemysł nadal znajduje się w stagnacji i potrzebuje wzrostu aktywności w czerwcu, aby uniknąć przedłużenia recesji” – uważa Carsten Brzeski, analityk ING Think.

Podkreśla on w swoim komentarzu, że produkcja przemysłowa jest nadal o 5% poniżej poziomu sprzed pandemii, ponad trzy lata po wybuchu pandemii Covid-19.

Reklama

„Wydaje się, że optymizm z początku roku ustąpił miejsca większemu poczuciu rzeczywistości. Oczekiwania dotyczące produkcji nadal słabną, portfele zamówień znacznie się przerzedziły pomimo majowego odbicia, a gromadzenie zapasów jeszcze się nie skończyło. Jest to toksyczna kombinacja, która sugeruje więcej rozczarowań w przemyśle w nadchodzących miesiącach” – ostrzega Brzeski.

Wskazuje on, że wiele czynników strukturalnych - w tym trwająca wojna na Ukrainie, zmiany demograficzne i obecna transformacja energetyczna – będzie obciążać niemiecką gospodarkę w nadchodzących latach.

„Międzynarodowa konkurencyjność Niemiec pogorszyła się w ostatnich latach i prawdopodobnie nadal będzie się pogarszać. W niedawnym badaniu Niemiecki Instytut Ekonomiczny stwierdził, że jeszcze przed rozpoczęciem pandemii Niemcy odnotowały odpływ netto bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Trend ten przyspieszył w 2021 i 2022 roku” – wskazuje Brzeski.

Zdaniem analityka ING Think, dane za pierwsze dwa miesiące II kwartału nie oddaliły ryzyka dalszego kurczenia się niemieckiej gospodarki.

„Byłby to pierwszy raz od 2008 r., kiedy gospodarka RFN kurczyłaby się przez więcej, niż dwa kolejne kwartały” – podkreśla Brzeski.

Zobacz także: Prawie pół miliona nowych etatów! Dane z rynku pracy w USA zmasakrowały oczekiwania - kurs dolara zyskuje

Czytaj więcej