Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy USA wprowadzi zakaz na TikToka

 

  • Czemu TIkTok nie podoba się władzom USA?
  • Kto może skorzystać na problemach TikToka?
  • Kto może kupić TikToka?
  • Dlaczego TikTok może mieć problem także w UE?

 

Firma TikTok szykuje się do wielkiej batalii prawnej. W USA pojawiła się bowiem propozycja prawna wykluczająca tę aplikację z amerykańskiego rynku. Chiński właściciel appki, firma ByteDance, może zostać zmuszona do wyjścia z USA lub sprzedaży części biznesu.

Skąd taki pomysł – na banowanie TikToka? Amerykańscy eksperci ds. bezpieczeństwa obawiają się, że chiński rząd może wykorzystać dane osobowe milionów użytkowników appki w USA.

Reklama

 

„Zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego”

Amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła w sobotę pakiet ustaw wraz z aktem zagrażającym TikTokowi. Jeśli prawo wejdzie w życie, TikTok otrzyma zakaz funkcjonowania w Stanach Zjednoczonych, o ile jego chiński właściciel nie sprzeda swoich udziałów w ciągu 12 miesięcy.

Ustawa trafiła do Senatu. Głosowanie jest możliwe dziś lub jutro. Jest duża szansa na to, że ta izba również zagłosuje „za”. Potem potrzebny jest jeszcze podpis prezydenta USA Joe Bidena, by prawo to weszło w życie. Prezydent Biden zasygnalizował, że podpisze ustawę, która koncentruje się głównie na zapewnieniu pomocy zagranicznej Ukrainie i Izraelowi, a w ramach tego pakietu ma znajdować się także prawo banujące TikToka.

„Daliśmy Partii Komunistycznej Chin narzędzie propagandowe, z możliwością zbierania danych osobowych 170 milionów Amerykanów, co stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego" - powiedział w niedzielę senator Mark Warner, Demokrata z Wirginii, w programie CBS "Face the Nation".

Michael Beckerman, szef polityki publicznej TikToka w USA, zapowiedział, że jeśli ustawa wejdzie w życie, to ByteDance pójdzie do sądu. W opinii Beckermana, forsowany zakaz działania TikToka w USA jest "naruszeniem prawa 170 milionów amerykańskich użytkowników TikToka do korzystania z usług tej firmy".

Reklama

Co ciekawe, TikTok poprosił swoich użytkowników o skontaktowanie się z ustawodawcami w celu sprzeciwienia się przyjęciu ustawy. TikTok wysłał powiadomienia push do użytkowników platformy. „Planowana ustawa może odebrać TWOJE KONSTYTUCYJNE PRAWO dostępu do TikTok" – przekonywała appka.

Przypomnijmy, że TikTok był już atakowany w USA. W zeszłym roku sąd federalny zablokował próbę zakazu działania aplikacji w Montanie, twierdząc, że to naruszałoby prawo do wolności słowa. Przed opuszczeniem urzędu w 2020 r. Donald Trump próbował zakazać aplikacji, jednak sądy zablokowały jego rozporządzenie.

Jeśli prawo o TikToku wejdzie w życie, chiński właściciel platformy będzie miał 9 miesięcy na zorganizowanie sprzedaży udziałów, z możliwością dodatkowego 3-miesięcznego okresu karencji. Jeśli tego nie zrobi, TikTok będzie zakazany w USA.

Co ciekawe, analitycy nie są pewni, że jeśli na jesieni wybory prezydenckie wygra Donald Trump, to prawo odnośnie TikToka będzie wciąż obowiązywało. Spodziewają się, że Trump może je wykorzystać do „handlu” z Chinami i po otrzymaniu odpowiedniej „zapłaty” zmienić.

 

Zobacz także: Donald Trump, wybory, giełda i polityczna korupcja. Ekspert: „Sytuacja jak z XIX wieku”

Reklama

 

Kto skorzysta na problemach TikToka?

Kto może odkupić TikToka od ByteDance? Komentatorzy wskazują na Microsoft, Oracle lub fundusze private equity. Co ciekawe, były sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin mówił na antenie CNBC w marcu, że planuje zebrać „grupę inwestycyjną, która złoży ofertę na TikTok”.

Jednak Dan Ives, analityk firmy Wedbush, uważa, iż ByteDance raczej nie sprzeda TikTok z podstawowymi algorytmami: oprogramowaniem, które zapewnia użytkownikom rekomendacje wideo na podstawie ich zainteresowań i nawyków. "Wartość TikTok dramatycznie zmieniłaby się bez algorytmów. Sprzedaż lub podział platformy TikTok jest bardzo złożonym przedsięwzięciem, a wielu potencjalnych oferentów z niecierpliwością czeka na rozpoczęcie tego procesu" - powiedział Ives.

Według Ivesa, na problemach prawnych TikToka najbardziej skorzysta spółka Meta Platforms, czyli właściciel Facebooka. Firma Wedbush szacuje, że około 60% użytkowników TikTok przeniosłoby się na Instagram i Facebookay, gdyby TikTok przestał działać w Stanach Zjednoczonych.

TikTok to jedna z trzech najważniejszych platform social media. Ma aż 26% udziału w przychodach z rynku social mediów w USA, 25% z rynku niemieckiego oraz 22% z rynku brytyjskiego. Według Statista Consumer Insights, 4 na 10 dorosłych Amerykanów w wieku od 18 do 64 lat regularnie korzystało z TikTok w 2023 roku, co czyniło go czwartą najpopularniejszą platformą mediów społecznościowych w tym kraju (za FB, YouTube i Instagramem). TikTok w 5 lat podbił USA, a aplikacja jest szczególnie popularna wśród użytkowników w wieku od 18 do 29 lat, aż 60% z nich korzysta z niej regularnie.

Reklama

 

Czytaj również: Altus kontra KNF – sąd oddalił skargę na decyzję nadzoru. TFI bez licencji po aferze GetBack

 

Źródło: Statista

 

Czy TikTok szkodzi zdrowiu psychicznemu dzieci

Reklama

TikTok ma problemy także w Unii Europejskiej. Organ wykonawczy UE stwierdził w poniedziałek, że dał TikTokowi 48 godzin na rozwianie obaw dotyczących tego, czy firma złamała prawo unijne. Organy regulacyjne UE obawiają się, że program nagród, który oferuje punkty i kupony użytkownikom aplikacji TikTok Lite we Francji i Hiszpanii, jest uzależniający  „niczym papierosy” i szkodliwy dla zdrowia psychicznego dzieci.

Unia Europejska zapowiedziała, że zakaże nowej usługi uruchomionej przez TikTok w Europie, chyba że firma przedstawi "przekonujące" nowe dowody na to, że dzieci są odpowiednio chronione. Gdyby zakaz został wprowadzony, byłoby to pierwsze wykorzystanie możliwości nakładania sankcji na firmy z branży mediów społecznościowych od czasu wejścia w życie ustawy o usługach cyfrowych (DSA) w sierpniu 2023 roku.

Komisja dała TikTokowi czas do środy na "przedstawienie argumentów na swoją obronę”. Komisarz ds. cyfrowych Thierry Breton uważa, że TikTok Lite, który nagradza użytkowników za oglądanie klipów, działa na takiej zasadzie, że to pozwala określić go jako usługę „toksyczną".

Appka Lite oferuje użytkownikom nagrody, takie jak bony Amazon, karty podarunkowe za pośrednictwem PayPal lub walutę TikTok Coins za punkty zdobyte za "zadania". Czyli za oglądanie filmów, polubienie treści, śledzenie twórców lub zapraszanie znajomych do dołączenia.

Rzecznik TikTok odpowiada UE, że hub nagród TikTok Lite nie jest dostępny dla osób poniżej 18 roku życia i istnieje dzienny limit zadań, np. oglądania wideo. „Będziemy kontynuować rozmowy z KE” – powiedział rzecznik platformy.

Reklama

 

Zobacz także: Socjalistyczny kraj używa kryptowaluty do ominięcia sankcji

Czytaj więcej

Artykuły związane z czy USA wprowadzi zakaz na TikToka