Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy Stany Zjednoczone unikną kolejnego kryzysu?

  • Zagrożenie kryzysem może zostać zażegnane, gdy gospodarce uda się nie popaść w recesję. 
  • W marcu kończy się jednak ważny program ochrony banków. 
  • Czy Stany Zjednoczone unikną kolejnego kryzysu? 

 

Kryzysu nie będzie? Jeden warunek 

Dyrektor generalny JP Morgan Chase Jamie Dimon zabrał głos w sprawie potencjalnego kryzysu na rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych. Uważa, że nie rozprzestrzeni się na całą gospodarkę, pod warunkiem, że nie będzie recesji w USA. 

“Niższe wyceny powiązane z wyższymi stopami procentowymi nie są kryzysem, to raczej znana rzecz” - skomentował finansista. 

 

Zobacz również: To koniec mikrokawalerek? Od kwietnia wchodzą ważne przepisy

 

Reklama

Jeśli Stanom uda się uniknąć recesji, kryzys ma zostać ograniczony wyłącznie do danego sektora. Dimon uważa, że rynek “poradzi sobie sam”. 

 

Kapitalizacja grupy CBRE 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Dooloop

 

“Jeśli stopy wzrosną i będziemy mieli recesję, pojawią się problemy na rynku nieruchomości, a niektóre banki będą miały znacznie większe problemy” - dodał. 

Reklama

 

Zobacz również: Dlaczego ceny mieszkań rosną - ostatnie miesiące były kluczowe

 

Banki regionalne pod presją. Wygasa ważny program 

Obawy dotyczące potencjalnego kryzysu na rynku nieruchomości komercyjnych na nowo przybrały na sile, gdy New York Community Bancorp obniżył dywidendę. W trakcie jednej sesji akcje straciły ok. 15% wskutek obaw dotyczących odpływu depozytów.  NYCB w wynikach za IV kw. 2023 roku przedstawił rezerwę na straty kredytowe w wys. 552 mln USD wobec oczekiwanych 45 mln USD. 

Dimon ocenił jednak, że wyższe wskaźniki niewypłacalności to „tylko proces normalizacji” po długim okresie niskich wskaźników. 

 

Zobacz również: Podatek katastralny w Europie. Powinniśmy się inspirować Niemcami czy Francuzami?

 

Reklama

Szef Rezerwy Federalnej Jerome Powell przyznał jednak, że nieruchomości komercyjne są rzeczywistym problemem, co może wymusić zamknięcie kilku regionalnych banków. Obawy podsycane są przez zeszłoroczny kryzys. Nie pomaga fakt, że w marcu br. kończy się projekt mający na celu wsparcie amerykańskiego systemu bankowego. Wówczas wygasnąć ma program bankowego finansowania terminowego (BTFP). Został powołany wskutek upadku Signature, Silvergate i Silicon Valley po masowym wycofywaniu depozytów. W efekcie doprowadziło to do "zniszczenia” rentowności banków w warunkach podwyższonych stóp procentowych, zmniejszając wartość ich udziałów w obligacjach rządowych. 

 

Problemy banków regionalnych w 2023 r. 

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Statista

 

“Co więc się stanie po zamknięciu BTFP? Podejrzewam, że nie doprowadzi to do kolejnych upadków banków. Banki miały kolejny rok na dostosowanie się do wyższych stóp procentowych, a ponadto nadal mogą pożyczać od Fed za pośrednictwem innego instrumentu zwanego oknem dyskontowym” - ocenia Ru Xie, analityczka The Conversation. 

Reklama

Przejście USA obok recesji w warunkach pogarszającej się sytuacji banków regionalnych może być utrudnione. Nie warto jednak spisywać na straty sektora, który, zdaniem, analityków, w perspektywie kilku lat może się odrodzić.

 

Zobacz także: Zmarł Jacob Rothschild. Historia finansisty w cieniu teorii spiskowych

Czytaj więcej

Artykuły związane z Czy Stany Zjednoczone unikną kolejnego kryzysu?