Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy recesja w USA już pewna

Niezawodny wskaźnik recesji bije na alarm już od kilkunastu miesięcy. Niektórzy ekonomiści twierdzą, że to fałszywy odczyt, bo minęło już grubo ponad rok, a krachu gospodarki wciąż nie ma. Jednak historia pokazuje, że recesja prędzej czy później nadchodziła: czasem po kilkudziesięciu miesiącach.

 

  • Wskaźnik z rynku długu poprawnie przewidział 10 ostatnich recesji w USA nie dając błędnego wskazania
  • Już od kilkunastu miesięcy pokazuje nadejście dużego spowolnienia
  • Nowojorski Fed też zakłada recesję, oceniając jej szanse na 61%

 

Reklama

 

Wyraźny sygnał recesji w USA - już od długiego czasu

Odwrócone krzywe rentowności 2-letnich i 10-letnich rentowności amerykańskich obligacji oraz 3-miesięcznych i 10-letnich wskazują na wysokie ryzyko recesji.

 

Wykres: Okres recesji (obszar szary), spread między rentownościami 10-letnich i 2-letnich obligacji (linia granatowa), spread między rentownościami 10-letnich i 3-miesięcznych obligacji (linia niebieska), pierwsza podwyżka stopy procentowej w cyklu Fed (linia czerwona)

  grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Barclays Research, Bloomberg.

Reklama

 

Odwrócenie krzywych rentowności obligacji to sytuacja, w której rentowność krótkoterminowych obligacji jest wyższa od tych długoterminowych. Zwykle, jest odwrotnie.

Taka sytuacja postrzegana jest jako sygnał recesji gospodarczej, ponieważ inwestorzy oczekują obniżenia stóp procentowych w przyszłości. Zmniejszanie wysokości stóp zazwyczaj jest próbą stymulacji gospodarki przez bank centralny. To może prowadzić do spadku rentowności obligacji długoterminowych, podczas gdy krótkoterminowe rentowności rosną ze względu na obawy o przyszłe spowolnienie gospodarcze.

Zazwyczaj inwestorzy otrzymują wyższe odsetki za inwestowanie kapitału na dłuższy okres, co jest zrozumiałe, ponieważ długoterminowe inwestycje niosą większe ryzyko i większe oczekiwania odsetek. Jednakże, kiedy inwestorzy osiągają lepszy roczny zwrot z 2-letnich obligacji niż z 10-letnich, sygnalizuje to pewne nieprawidłowości lub nietypowe warunki na rynku.

 

Czytaj również: Załamanie jednej z głównych walut! Prognozy kursu dolara po krachu cen ropy

Reklama

 

Niezawodny wskaźnik bije na alarm

Wskaźnik odwrócenia krzywej dochodowości obligacji jest niezwykle efektywnym narzędziem do prognozowania recesji, ponieważ w ciągu ostatnich 40 lat trafnie sygnalizował każdą recesję w Stanach Zjednoczonych. Wszystkie ostatnie 10 przypadków odwrócenia krzywej dochodowości były trafne.

To rodzi obawy o zbliżającą się recesję w amerykańskiej gospodarce. Wyraźnym sygnałem było bowiem właśnie odwrócenie krzywej dochodowości obligacji w marcu ubiegłego roku. Wtedy, rentowność 2-letnich obligacji USA przewyższyła te 10-letnie. Od tego momentu minęło już 18 miesięcy, i chociaż krzywa na krótki okres wróciła do normy, to w lipcu 2022 roku uległa ponownemu odwróceniu.

Zatem, jeśli wziąć pod uwagę ostatnie odwrócenie krzywej, minęło 15 miesięcy. W przypadku wcześniejszego sygnału, z marca 2022 roku, jest to 19 miesięcy.

Z jednej strony to dużo, ale przeciętnie, recesja w Stanach Zjednoczonych następowała właśnie 15 miesięcy po odwróceniu krzywych rentowności obligacji 2-letnich i 10-letnich.

Reklama

“W ciągu ostatnich 70 lat miało miejsce 10 recesji, z czego połowa, czyli 5 z nich, cechowała się opóźnieniem wynoszącym rok lub więcej. Obecnie minęło już 15 miesięcy od momentu, kiedy krzywa dochodowości się odwróciła. Wydaje się, że jest jeszcze zbyt wcześnie, aby stwierdzić, że krzywa ta dała fałszywy sygnał i że legendarne "miękkie lądowanie" jest pewne" - zauważyli ekonomiści Roth Capital.

 

Moment odwrócenia krzywych rentowności 2-letnich i 10-letnich obligacji skarbowych USA:

Szczyt S&P 500:

Początek recesji w USA:

Liczba miesięcy między odwróceniem krzywych, a recesją:

grudzień 1967

listopad 1968

grudzień 1969

24

marzec 1973

wrzesień 1973

listopad 1973

8

sierpień 1978

styczeń 1980

styczeń 1980

18

wrzesień 1980

listopad 1980

lipiec 1981

11

grudzien 1988

czerwiec 1990

lipiec 1990

20

luty 2000

sierpień 2000

marzec 2001

14

czerwiec 2006

październik 2007

grudzień 2007

19

sierpień 2019

luty 2020

marzec 2020

7

 

W przypadku spowolnienia, które rozpoczęło się w marcu 2020 roku minęło zaledwie 7 miesięcy od wystąpienia zjawiska odwrócenia krzywych rentowności. Choć pandemia i związane z nią lockdowny odegrały swoją rolę, warto zaznaczyć, że również to załamanie gospodarki zostało poprzedzone zjawiskiem odwrócenia krzywych rentowności w sierpniu 2019 roku.

Reklama

Z kolei najdłużej na wystąpienie recesji należało czekać 24 miesiące: od odwrócenia krzywych rentowności 2-letnich i 10-letnich obligacji w grudniu 1967 roku do początku recesji pod koniec 1969 roku.

Co istotne, w trakcie ostatnich 8 cykli stopy procentowej w USA, akcje zazwyczaj osiągały szczyt po odwróceniu się krzywej rentowność, ale zanim następowała recesja.

Prawdopodobieństwo recesji według oddziału Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku za 12 miesięcy wynosi 61%. Ilekroć wzrastało ono powyżej 29%, zawsze dochodziło do recesji.

 

Czytaj także: Dolar traci po fatalnych danych z rynku pracy! Stopy procentowe w USA już nie wzrosną

 

Reklama

 

Wykres: Prawdopodobieństwo recesji według nowojorskiego Fed (linia niebieska), okres recesji (obszar szary).

  grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Barclays Research, Bloomberg.

 

“Krzywa rentowności amerykańskich obligacji skarbowych bardzo szybko się odwraca. Spread kilka miesięcy temu wynosił -108 pb.  Teraz jest na poziomie -35 pb.  Powinno to skłonić wszystkich do ostrzegania o recesji, a nie tylko do obserwowania możliwości jej wystąpienia. Jeśli stopa bezrobocia wzrośnie tylko o kilka dziesiątych, będzie to alarm recesyjny. Zapnij pasy” - ostrzegł Jeffrey Gundlach, założyciel firmy inwestycyjnej DoubleLine Capital.

Reklama

 

 

Dane z rynku pracy w USA, w tym wysokość stopy bezrobocia, zostaną opublikowane w piątek 5 października o 14:30.

 

Sprawdź również: Dolar (USD) najmocniejszy od początku roku! Dane z przemysłu USA zrobiły niespodziankę

Reklama

 

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

Czytaj więcej

Artykuły związane z czy recesja w USA już pewna