Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy raty kredytów będą już spadać

Za nami kolejna obniżka stóp procentowych, która - wraz z wrześniowym cięciem oprocentowania - wyniosła już równe 100 punktów bazowych, czy jak kto woli - 1 punkt procentowy. To zaś oznacza długo wyczekiwany spadek rat kredytów. Ten zaś będzie całkiem spory i z pewnością odciąży budżet kredytobiorców.

 

Na skróty:

 

Reklama

 

O ile spadną raty kredytów?

Na październikowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej przegłosowano kolejną, drugą z rzędu obniżkę stóp procentowych. Tym razem oprocentowanie NBP spadło o 25 punktów bazowych, co oznacza że od dziś, czyli od czwartku 5 października, stopa referencyjna wnosi już zaledwie 5,75 proc. (choć jeszcze miesiąc temu wynosiła ona dokładnie o 1 pkt. proc. więcej - 6,75 proc.). Decyzja RPP tym razem była zgodna z oczekiwaniami analityków, jednak - jak nietrudno się domyślić - kredytobiorców niespecjalnie interesuje co mieli do powiedzenia ekonomiści, bo z ich perspektywy dużo ważniejszą informacją jest to o ile spadną raty kredytów po październikowej obniżce stóp procentowych

W przypadku przykładowego kredytu hipotecznego zaciągniętego na 25 lat z marżą na poziomie 2,3 proc., którego zmienne oprocentowanie jest oparte na stawce WIBOR 3M można liczyć na spadek wysokości miesięcznej raty o ok. 50 PLN przy kwocie kredytu w wysokości 300 000 złotych - w takiej konfiguracji rata spadnie do ok. 2055 PLN miesięcznie.

 

Zobacz także: Stopy procentowe w Polsce w październiku - znamy decyzję RPP! Zobacz jak reaguje polski złoty

 

Reklama

Przed wrześniową obniżką stóp procentowych o 75 pkt. bazowych rata kredytu w opisanej wyżej konfiguracji wynosiła ok. 2320 PLN miesięcznie, co oznacza że ostatnie, przedwyborcze luzowanie monetarne przyniesie spadek wysokości rat o ok. 265 PLN miesięcznie (jest to symulacja dla kredytu na 25 lat, 300 tys. PLN, na WIBOR 3M z marżą 2,3 proc.).

Trzeba też pamiętać o tym, że banki aktualizują oprocentowanie kredytów hipotecznych raz na kwartał lub na półrocze, w zależności od tego jaką stawką WIBOR (3M czy 6M, dużo rzadziej 1M) indeksowane są raty odsetkowe. Dlatego też większość kredytobiorców odczuje za jednym razem efekt dwóch ostatnich obniżek stóp procentowych, obniżających oprocentowanie NBP o 100 punktów bazowych.

Warto jednak zauważyć, że są to wyłącznie symulacje, szczególnie że wysokość rat kredytów jest zależna od stawek WIBOR, a te zanotowały mocniejsze spadki niż wynikałoby to z samych obniżek stóp procentowych NBP (łącznie o 100 pb.). Dla przykładu WIBOR 3M spadł poniżej poziomu 5,75 proc., czyli o ponad 1,15 pkt. proc. W tym samym czasie WIBOR 6M zanotował jeszcze mocniejszy spadek o ponad 1,3 pkt. proc. (obecnie wynosi on 5,60 proc.).

Warto dodać, że kolejna obniżka stóp procentowych wpłynie również na pozostałe kredyty, a nie tylko hipoteczne. I tak np. maksymalne oprocentowanie kredytu konsumenckiego spadnie do poziomu 18,50 proc. w skali roku. Oprócz tego należy liczyć się również z kolejnymi spadkami oprocentowania lokat bankowych - w sierpniu średnie oprocentowanie wynosiło poniżej 5,3 proc. w skali roku, nie ma jednak wątpliwości co do tego, że we wrześniu, jak i w październiku dojdzie do mocnych spadków.

 

Czytaj również: Stopy procentowe znów spadają, a akcje banków mocno rosną - co tu się dzieje 

Reklama

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

Czytaj więcej

Artykuły związane z czy raty kredytów będą już spadać