Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy na rynku złota będzie hossa

Luke Gromen, założyciel Forest for the Trees był gościem podcastu Palisades Gold. Finansista z 20-letnim stażem podzielił się swoimi prognozami dotyczącymi cen złota. Jego pogląd podzielają analitycy Goehring & Rozencwajg, wskazując na nadchodzącą “nową hossę” na rynku złotego kruszcu. 

 

  • Gromen prognozuje, że brak płynności w amerykańskiej gospodarce doprowadzi do znacznego wzrostu kursu dolara i spadku aktywów ryzykownych. 
  • Zdaniem eksperta Fed może doprowadzić do cięć przed wyborami. Wówczas może pojawić się również status quo, jeśli chodzi o plan dotyczący systemu fiskalnego.
  • Według firmy inwestycyjnej Goehring & Rozencwajg obecnie jesteśmy na wczesnym etapie hossy na rynku złota. 

 

Reklama

 

Cena złota w obliczu niestabilnych warunków gospodarczych 

Punktem do rozważań na temat cen złota był związek pomiędzy realnymi kursami a kryzysem kapitałowym. Według eksperta złoto wraca z powrotem do systemu jako cenne aktywo rezerwowe w obliczu sankcji. Gromen przypomina, że w obliczu obostrzeń nakładanych na Rosję, kruszec zyskał na znaczeniu w największych bankach centralnych

Założyciel Forest for the Trees uważa, że w obecnych warunkach ceny energii muszą wzrosnąć, aby napędzać wzrost produkcji. Problem pojawia się jednak w przypadku zachodnich kredytobiorców, którzy są zbyt zadłużeni, aby uregulować swoje zaległości. W efekcie ma to doprowadzić do potencjalnego kryzysu kapitałowego. 

Zobacz także: Cena ropy naftowej - czekają nas wzrosty? Te czynniki wpłyną na notowania czarnego złota! 

 

Reklama

 

Ekspert zwraca uwagę, że problemy z płynnością obserwowane w amerykańskiej gospodarce doprowadzą do wzrostu kursu dolara i spadku aktywów ryzykownych. Alternatywnie, gdy Rezerwa Federalna zapewni “wystarczającą płynność”, może to sprowokować wzrost inflacji, która jest co prawda “szkodliwa” dla obligacji, ale dobra dla złota i akcji.

Zobacz również: To oficjalne! Powstanie waluta oparta na złocie. Zdaniem analityków to silny impuls dla XAU/USD!

 

Notowania XAU/USD - YTD

 

Źródło: TradingView  

 

Zmiany rynkowe a pozycja USA 

Reklama

Ekspert podzielił się również opinią na temat istotnych zmian na rynku, które będą mieć miejsce przed wyborami w Stanach Zjednoczonych. Gromen sugeruje “skrócenie” długoterminowego długu państwowego Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Zachodu. Dodaje, że premie długoterminowe są ujemne. Jego zdaniem USA znajdzie się przed wyzwaniem przyspieszenia emisji długu i pułapów zadłużenia. 

“Fed wkrótce będzie musiał zainicjować QE w celu sfinansowania deficytów rządowych, co doprowadzi do kontroli krzywej dochodowości” - twierdzi ekonomista. 

Zobacz również: Cena złota urośnie w siłę, dolar amerykański osłabnie - twierdzi światowej sławy ekonomista

 

Źródło: Elements/Visual Capitalist 

Reklama

 

Banki centralne ponownie skłaniają się ku złotemu kruszcowi 

Zdaniem Gromena to, co właśnie obserwujemy w polityce gospodarczej, przesądzi o notowaniach złota w przyszłości. 

Bieżące wzmożone zakupy złota są wyraźnym kontrastem dla lat 90. i początku XXI wieku, gdy banki centralne wyprzedawały kruszec. Według Światowej Rady Złota podejście do złota drastycznie zmieniło się w ciągu ostatnich 30 lat. Przed trzema dekadami rynki obserwowały silny wzrost gospodarczy połączony ze spadkowym trendem cen złota. Sytuacja zmieniła się po kryzysie finansowym z 2008 r., co obrazuje poniższa grafika. 

 

Reklama

Źródło: VisualCapistalist  

 

Obecnie prawie ⅕ wydobytego złota jest w posiadaniu banków centralnych. Instytucje te w 2022 r. kupowały sztabki w najszybszym tempie od 1967 r. W ciągu ostatnich dwóch dekad to właśnie Rosja i Chiny były największymi nabywcami złota. Rosja zaczęła gromadzić zapasy kruszcu od 2014 r., a więc po aneksji Krymu, gdy zaczęto nakładać sankcje. 

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe czynniki wspierające rynek złota, zdaniem firmy inwestycyjnej Goehring & Rozencwajg obecnie jesteśmy na wczesnym etapie hossy. 

“Uważamy, że złoto wkroczyło w nową fazę hossy. Byłoby to bardzo zgodne z aktywnością banków centralnych, którą obecnie obserwujemy, a więc z ogromnymi pozycjami w złocie w swoich rezerwach” - twierdzi ekspert. 

Według Rozencwajga kwestią czasu jest przekroczenie przez złoto dwucyfrowych wartości na drodze do 12-15 tys. USD za uncję. Nowa faza hossy rozpoczęła się w dwóch ostatnich kwartałach 2022 r. i „obraca się wokół zachowania banków centralnych”. 

Zobacz również: „Lepiej uciekać z tego rynku“ - radzą analitycy. Powodów jest kilka

Czytaj więcej

Artykuły związane z czy na rynku złota będzie hossa