Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy kupić akcje Scanway

Na notowanym rynku NewConnect w środę zadebiutowały akcje spółki wysokich technologii. Swoich szans szuka ona w przemyśle kosmicznym, a rynek przyjął debiut z entuzjazmem, bowiem jej notowania wspięły się powyżej kursu odniesienia.

 

  • Początkowa fala spadków została powstrzymana przez rynek
  • Notowania wybiły ponad kurs odniesienia
  • Spółka oferuje innowacyjne rozwiązania w swojej branży

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Debiut Scanway na warszawskim parkiecie

Akcje Scanway zadebiutowały na rynku NewConnect w dniu 11 października o godzinie 11:00. Początek notowań był dość burzliwy, bo notowania otworzyły się powyżej ceny odniesienia wynoszącej 45 PLN na poziomie 47,70 PLN, by już kilka minut później runąć do 41,10 PLN.

Jednak popyt ze strony inwestorów okazał się solidny, bo już 20 minut po debiucie notowania akcji Scanway wyskoczyły do poziomu 46 PLN i tam utrzymują się obecnie.

Jak już wspomnieliśmy, kurs odniesienia dla pierwszego dnia notowań Scanway wynosi 45 PLN za akcję. Odpowiada to kapitalizacji rynkowej na poziomie 58,1 mln PLN.

Reklama

 

Kurs akcji Scanway w trakcie pierwszego dnia notowań

TradingView ChartTradingView Chart

Źródło: tradingview.com

 

Reklama

W dniu debiutu na rynku NewConnect wprowadzono łącznie 1,29 mln akcji serii A, B i C.

W czerwcu 2023 roku Scanway z powodzeniem przeprowadził ofertę publiczną, w ramach której wyemitowano 200 tysięcy akcji zwykłych serii C. Wartość tej oferty wyniosła 9,0  mln PLN brutto, a popyt na akcje znacznie przewyższył ich dostępną ilość.

- Wytężona praca jaką wspólnie wykonaliśmy sprawiła, że dołączamy do grona spółek publicznych jako podmiot o precyzyjnie zaplanowanych działaniach, które umożliwią nam realizację ambitnych celów i dalszy dynamiczny rozwój. Wierzę, że odbędzie się to z korzyścią dla Spółki oraz wszystkich inwestorów, którzy zaufali nam na przestrzeni ostatnich lat. Znajdujemy się w dogodnym momencie dla polskiego sektora kosmicznego i jako Scanway zamierzamy istotnie kontrybuować do jego wzrostu jako przyszły lider w dziedzinie instrumentów optycznych dla małych satelitów – skomentował jeszcze przed debiutem na NewConnect Jędrzej Kowalewski, prezes Scanway.

Scanway jest dziesiątą spółką, która zadebiutowała na NewConnect w 2023 roku. To także 358. walor notowany obecnie na tym rynku.

 

Czytaj również: Kurs spółki z GPW zyskał 200% w rok. Teraz, akcje wystrzeliły po umowie z firmą z Nasdaq

Reklama

 

Fakty o Scanway

Działalność Scanway skupia się na dwóch segmentach: produktów dla sektora kosmicznego (instrumenty optyczne do obserwacji Ziemi i autodiagnostyki satelitów) oraz wyrobów dla przemysłu (systemy wizyjne).

Scanway jest jedynym podmiotem w Polsce i jednym z niewielu na świecie, które opracowały kompletną technologię do obserwacji Ziemi. Podobnie jest w przypadku samodiagnostyki satelitów i pojazdów kosmicznych.

Firma oferuje kompleksowe systemy, oparte na własnych dedykowanych algorytmach przetwarzania i analizy obrazu. W 2023 roku, jako część misji STAR VIBE, Scanway wystrzelił satelitę wyposażonego w opracowany w firmie system wizyjny i teleskop optyczny.

Firma ma także zaplanowane kolejne projekty, w tym komercyjne misje OTTER i XD, które mają być na orbicie do końca 2023 roku.

Reklama

Scanway pełni również ważną rolę jako kluczowy partner w głównych projektach kosmicznych w Polsce. Dodatkowo, firma współpracuje z australijską firmą AICRAFT w celu stworzenia teleskopu do obserwacji Ziemi, wykorzystującego algorytmy sztucznej inteligencji.

W obszarze rozwiązań dla przemysłu, Scanway specjalizuje się w opracowywaniu własnych systemów wizyjnych do kontroli jakości gotowych produktów, surowców oraz procesów produkcyjnych.

 

Zobacz także: Inflacja w Polsce w październiku - ile wyniesie? Mamy słodko-gorzkie prognozy

 

Scanway w liczbach

W I półroczu 2023 roku, przychody ogółem firmy wyniosły 2,3 mln PLN, co oznacza wzrost o 74% w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2022. EBITDA firmy w tym okresie wyniosła 42 tys. PLN, a strata netto wyniosła 279 tys. PLN. Łączne przychody od stycznia do sierpnia 2023 roku wyniosły 3,7 mln PLN.

Reklama

Segment kosmiczny przyniósł 0,7 mln PLN, a segment przemysłowy 3,0 mln PLN. Łączny portfel zamówień, który można rozliczyć do końca 2023 roku, na dzień 15 września 2023 roku, wyniósł 4,7 mln PLN. Segment kosmiczny odpowiadał za 2,3 mln PLN, a segment przemysłowy za 2,4 mln PLN.

Celem strategicznym spółki jest osiągnięcie w ciągu najbliższych 3 lat wzrostu przychodów z działalności przemysłowej do 14-18 mln PLN. Miałoby się odbyć przy marży w wysokości 30-35%.

Natomiast jeśli chodzi o działalność działalności kosmiczną, miałoby to być kolejne do 14-18 mln PLN, jednak przy marży 40-45%

 

Zobacz również: Polskie spółki gamingowe z GPW – prognozy dla CD Projekt, 11 bit studios i innych! TYLKO NA FXMAG

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z czy kupić akcje Scanway