Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy grozi recesja w Polsce?

  • Wskaźnik ISM Services PMI spadł do najniższego poziomu od kryzysu spowodowanego koronawirusem.
  • Produkcja w USA ma najgorszą passę od wielu lat.
  • Nowe zamówienia, zatrudnienie, produkcja są pod kreską.
  • Wydatki na budowę spadają.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

Produkcja przemysłowa w USA kuleje?

W czerwcu produkcja przemysłowa w USA spadła trzeci miesiąc z rzędu. Jednocześnie amerykański sektor przemysłowy skurczył się w ostatnich 19 z 20 miesięcy, co jest najdłuższą taką serią od czasu Kryzysu Finansowego. Dane rządowe z zeszłego tygodnia pokazały, że w pierwszym kwartale produkcja przemysłowa skurczyła się w tempie 4,3% w ujęciu rocznym.

Reklama

"Oczekujemy, że sektor przemysłowy pozostanie słaby przez następne kilka kwartałów” - mówił Oliver Allen, analityk w Pantheon Macroeconomics. 

"Spadek rentowności obligacji korporacyjnych od końca ubiegłego roku wydaje się wspierać wydatki inwestycyjne, ale nie na tyle, aby ponownie uruchomić wzrost w sektorze przemysłowym. Wymagane jest znacznie większe poluzowanie warunków finansowych, aby to zmienić." - dodał. 

 

Czytaj również: Jaka będzie inflacja w Polsce w 2025 i 2026 roku? NBP odsłania karty

 

Problemy są również w budownictwie:

  • Raport Commerce Department's Census Bureau pokazał, że wydatki na budownictwo spadły o 0,1% w maju, po skorygowanym wzroście o 0,3% w kwietniu. Ekonomiści prognozowali wzrost o 0,2%.
  • Inwestycje w budownictwie mieszkaniowym zmniejszyły się o 0,2% po wzroście o 0,9% w kwietniu.
Reklama

„Utrzymywanie wysokich i długoterminowych stóp procentowych doprowadziło do wzrostu referencyjnych stóp procentowych kredytów hipotecznych na 30 lat do poziomu powyżej 7%, co spowodowało osłabienie popytu na mieszkania” – powiedział Michael Hanson, ekonomista w JPMorgan. „Prognozujemy możliwe spowolnienie w budownictwie mieszkaniowym w drugiej połowie tego roku”.

 

Wykres. Wydatki budowlane

_grafika_1_grafika_1

 

Czytaj również: Czarne chmury nad gospodarką Polski? Słabszy wzrost, wyższa inflacja

 

Czarne chmury nad gospodarką Stanów Zjednoczonych

W czerwcu indeks koniunktury ISM w przemyśle (ISM Manufacturing PMI) obniżył się do 48,5pkt. z 48,7pkt. w maju, wobec oczekiwań na poziomie 49,1pkt. Warto przypominieć, że wartość indeksu 50 punktów stanowi granicę pomiędzy rozwojem a spadkiem aktywności.

Reklama

 

Najnowsze dane z USA są wyjątkowo słabe: 

  • Dane ISM PMI usług (ISM Services PMI): 48.8 wobec 52.6 oczekiwań i 53.8 za maj
  • Komponent cenowy: 56.3 wobec 56.7 oczekiwań i 58.1 za maj
  • Nowe zamówienia: 47.3 wobec 53.6 oczekiwań i 54.1 za maj
  • Indeks zatrudnienia: 46.1 wobec 49 oczekiwań i 47.1 za maj

 

Wykres. Indeks koniunktury ISM

_grafika_2_grafika_2

Reklama

 

Analityk Timothy R. Fiore mówił, że na koniec drugiego kwartału działalność produkcyjna w USA była pod dużą presją. Popyt ponownie słabnął, produkcja spadała, a nakłady pozostawały na niskim poziomie.

Popyt pozostaje ograniczony, ponieważ firmy wykazują niechęć do inwestowania w kapitał i zapasy ze względu na obecną politykę pieniężną i inne warunki

 

Analitycy przypominają, że czerwcowy odczyt wskaźnika ISM Services PMI był czwartym spadkiem m/m od pięciu miesięcy i jednocześnie najniższym poziomem od maja 2020 r.

Reklama

 

Wykres. ISM PMI usług

_grafika_3_grafika_3

 

Recesja w USA już jest?

Ekonomiści zwrócili uwagę na bardzo ciekawą zależność pomiędzy wskaźnikiem SM Services PMI a ISM Manufactoring PMI. W przeszłości, jednoczesne kurczenie się obu sektorów miało miejsce tylko podczas recesji.

_grafika_4_grafika_4

Reklama

 

Problemów w USA jest coraz więcej. W artykule Kryzys na tle świetnych danych Tabor wskazał na fatalne nastroje małych przedsiębiorstw. Pesymizm jest największy od 2013 roku! Czy to ukryta receja?

 

Czytaj również: Rekordowy optymizm na rynku: inwestorzy stawiają na akcje! Dlaczego?

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z Czy grozi recesja w Polsce?